Úvod
Magazín
Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky

Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky

Prázdniny klepou na dveře a vy stále ještě nemáte vybranou dovolenou? Nevadí. Máme pro vás několik tipů na zajímavé weby, které usnadní vaše cestování, ať už se chystáte vyrazit do Česka, nebo zahraničí. Inspirujte se jimi a užijte si dny volna bez zbytečných starostí.

Chcete se procházet v oblacích? Pokud ano, nesmíte během svých podzimních výletů vynechat turistickou atrakci Stezku v oblacích. Ta se nachází v obci Dolní Morava, pod vrcholem Slamníku, který je součástí masivu Králický Sněžník. Jedná se o vyhlídkovou konstrukci, která je postavena z 380 tun oceli, 300 m2 modřínového dřeva, které pochází z rakouských Alp, a 250 m2 hoblovaných hranolů. Stezka leží v nadmořské výšce 1 116 m, její výška je 55 metrů a délka dřevěné lávky 710 m. Objekt je v provozu od prosince 2015 a ročně jej navštíví desítky tisíc návštěvníků. Kdo vyjde až na její vrchol, může se těšit z výhledu na celý masiv Králického Sněžníku s malebným údolím řeky Moravy a na hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše. A pokud zrovna začne foukat, nemusíte se bát, výrobci uvádí, že věž odolá vichřici o síle až 200 km/h.

Představte si, jak se trmácíte lesem do kopce s jazykem „na věstě“ a říkáte si, že dáte království za vychlazené pivko – a najednou se před vámi uprostřed lesa objeví samoobslužný lesní bar.

Pokud patříte mezi milovníky dobrodružství a zábavy, můžete si výlet zpestřit adrenalinovými atrakcemi. 
Jednou z nich je „rukáv“, který je tvořen hustou sítí, kterou si mohou odvážlivci zkrátit cestu z jednoho patra lávky do druhého. 
Na samém vrcholu stezky se nachází „kapka“, což je síť v 50metrové výšce, na kterou je možné vstoupit. A kdo by nevyužil možnosti sklouznout se dolů po 100 m dlouhém tobogánu. 
Ke stezce se můžete dostat několika způsoby. Asi nejpohodlnější je využít lanovku Sněžník. Ta vás dopraví přímo ke Stezce v oblacích a převáží také kočárky, kola nebo domácí mazlíčky. 
Druhou variantou, kterou se můžete dostat ke stezce pěšky, na kolech nebo třeba na skialpech, je výběr jedné z pěti doporučených tras. Délky tras se pohybují od 2,3 do 16 km a určitě v tomto ročním období je bude možné využít nejen k pěkné procházce, ale také ke sběru hub.
Sběr hub spojený s pěknou procházkou můžete využít také u druhé nabídky podzimního výletu. Představte si, jak se trmácíte lesem do kopce s jazykem „na věstě“ a říkáte si, že dáte království za vychlazené pivko – a najednou se před vámi uprostřed lesa objeví samoobslužný lesní bar, který je vybaven zastřešenými odpočívadly, suchým WC, ohništěm, krbem, plynovou bombou na vaření, skleničkami a nádobím. Najdete zde k použití různé druhy čajů a kávy, uzeniny a plechovky a láhve s nealkoholickými nápoji i pivem. Obsloužíte se sami, uvaříte si kávičku nebo svařáček, opečete špekáčky a vše zapijete tím vychlazeným pivem. A na co nesmíte zapomenout? Taky se sami „zinkasovat“. K tomu je tady připravena železná pokladnička, kterou nikdo nehlídá. Záleží jen a jen na vaší poctivosti. Další výhodou lesního baru je celoroční provoz a 24hodinová provozní doba. Tento „test české poctivosti“ se nachází na pomezí Jeseníků a Rychlebských hor u cesty z Horní Lipové na horu Smrk.

Už jste někdy byli ve Švýcarsku? Za jeho krásami nemusíte jet až tak daleko. I u nás existuje oblast, která se mu podobá.  V místech, kde řeka Labe opouští Čechy a pokračuje dále do Německa, se zdvíhá masiv, který je tvořen pískovcovými útvary.  Známe jej jako České Švýcarsko. Jeho dominantou je Pravčická brána, která je považována za jeden z nejkrásnějších přírodních útvarů, a je symbolem celé oblasti. 
Když pod ní stojíte, ohromí vás svou velikostí. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem. Od místa vstupu k Pravčické bráně se rozbíhají upravené stezky a schodiště na jednotlivé vyhlídky, které se tyčí vysoko nad korunami stromů. 
Když je pěkné počasí, lze dohlédnout až na Děčínský Sněžník. 
K Pravčické bráně se dostanete pěšky vyznačenou červenou trasou ze dvou výchozích bodů – z Hřenska nebo z Mezní Louky. A ještě jedna zajímavost nakonec. 
My, kteří jsme v mládí četli knihu Eduarda Štorcha Lovci mamutů víme, že kolem Pravčické brány žili pravěcí lidé. Nejnovější nálezy současných archeologů potvrdily, že to nebyla literární fikce autora, ale skutečnost.

Poslední typ na podzimní výlet do přírody jsem spojila s tím, co k podzimu patří – dobrý burčák a víno. A kam za dobrým vínem? Určitě na jižní Moravu. 
Právě na podzim jsou v této oblasti pořádány různé akce spojené s ochutnávkou burčáku a vína. Už jste slyšeli o Moravských vinařských stezkách? Jedná se o 1 200 km dlouhou síť cykloturistických tras spojených do deseti okruhů, které jsou pojmenovány podle původních vinařských oblastí, které propojuje 245 km dlouhá páteřní Moravská vinná stezka mezi Znojmem a Uherským Hradištěm. Na síť hlavních okruhů dále navazují další místní naučné vinařské stezky, které si dávají za cíl přiblížit turistům vinohradnictví a vinařské tradice regionu. Každoročně je pořádána akce, která nese název Krajem vína. Jeden ze zářijových dílů seriálu těchto cykloturistických akcí vás zavede do podzimních, hrozny obtěžkaných vinic Znojemska. Akce se koná 21. září a pro zájemce, ať už na kolech, nebo pěší, jsou připraveny dvě trasy spojené se zastávkami ve vinných sklepích i přímo ve vinicích. Ochutnávat se bude nejen dobré moravské víno, ale také čerstvý znojemský burčák přímo z rukou vinařů. Tour de burčák bude zakončen na Burčákovém dni Znovínu v Louckém klášteře.

180