Úvod
Magazín
Na prodloužený víkend doma v Česku

Na prodloužený víkend doma v Česku

Prázdniny jsou sice ještě daleko, ale proč si nezpříjemnit čekání alespoň pár dny odpočinku. Nemusíte přitom jezdit hned do zahraničí. Krásně máme i u nás v Česku. Inspirujte se našimi tipy a užijte si zasloužené volno.

Jižní Morava

Během letních měsíců je jižní Morava oblíbeným místem, které vyhledává stále více cyklistů. Avšak ani na jaře se tu rozhodně nudit nebudete. Najdete tu například řadu památek, které rozhodně stojí za to navštívit. Většina z nich se nachází v Lednicko-valtickém areálu, což je nejrozsáhlejší krajinný celek v Evropě a od roku 1996 je zapsán jako součást světového a kulturního dědictví UNESCO. Pokud se jej rozhodnete navštívit ještě před hlavní sezónou, vyhnete se navíc davům turistů, kteří sem míří z celého světa.
Dalším lákadlem jižní Moravy jsou vinné sklepy. Ty zde najdete doslova na každém rohu. Pohostinní vinaři, lahodné víno, lidová sklepní architektura i neopakovatelné obrázky do nedohledna se táhnoucích vinic.

Okolí Lipna

Lipenská přehrada leží v srdci šumavské přírody. Je schovaná mezi lesy a lukami, obklopená vesničkami, kostely, ruinami hradů, na dosah od světově unikátního městského středověkého celku – Českého Krumlova. I když má většina z nás Lipno spojené především s letními radovánkami, není tomu tak. Tato oblast má co nabídnout i v tomto ročním období.

Z památek můžete během celého roku navštívit Hlubokou nad Vltavou nebo hrad Rožmberk. Na své si tu však přijdou i milovníci přírody. Vydejte se na výlet například do národní přírodní rezervace Čertova stěna a Luč nebo vyšlápněte na pátý nejvyšší vrchol Šumavy Plechý. Atrakcí, kterou by však neměl vynechat žádný z návštěvníků lipenské oblasti, je stezka v korunách stromů, která byla první atrakcí podobného typu v České republice. Dřevěná konstrukce stezky o délce 372 metrů je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2–6 % se dostanete až do výšky 24 metrů s krásným výhledem na Lipno a okolí.

Moravský kras

Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území bylo doposud objeveno 1100 jeskyní, z nichž bylo pět zpřístupněno veřejnosti. Z nich je nejznámější Punkevní jeskyně, která nabízí možnost plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha. Zpřístupněna je však také Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, jeskyně Balcarka s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou, Sloupsko-šošůvské jeskyně tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi a jeskyně Výpustek s bohatou vojenskou historií. Za vidění však rozhodně stojí také světoznámá propast Macocha, je více než 138 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu v České republice, ale i ve střední Evropě.

312