Úvod
Magazín
Malé triky, jak zvládnout těhotenské trampoty s úsměvem na rtech

Malé triky, jak zvládnout těhotenské trampoty s úsměvem na rtech

Těhotenství je téměř pro každou ženu a její okolí šťastným obdobím, kdy v sobě pociťuje zázrak života celou duší i tělem. Ale… i u zdravých budoucích maminek se v těchto devíti měsících projevují jisté nepříjemnosti, které mohou rušit jejich dny plné radosti. Moje lékárna vám ukáže pár tipů, jak je co nejúčinněji zmírnit a opět se těšit z každého nového rána těhotenství.

Při těhotenské nevolnosti zkuste malou svačinku
Při otěhotnění začne ženské tělo produkovat hormony a jejich prudký nárůst může vyvolávat pocity nevolnosti, které běžně nazýváme ranní nevolnost. Je však realitou, že se mohou dostavit kdykoliv během dne a nemusí je doprovázet zvracení. Při podobných těžkostech neexistuje jeden účinný lék, který potlačí příznaky, ale můžete dělat alespoň malé krůčky k tomu, abyste nevolnost minimalizovaly. K posteli si můžete dát suchary, které si hned po probuzení hodíte pod zub. Snažte se, abyste neměly moc prázdný žaludek a začněte jíst častěji v menších porcích. Pít byste měly spíše mezi jídlem než při něm a vyhýbat byste se měly těžkým, kořenitým, ostrým nebo mastným jídlům. Pokud užíváte vitaminy, snažte se je brát až s jídlem, a to později během dne.

Na inkontinenci pomůžou Kegelovy cviky
Inkontinence se netýká pouze seniorů a neohrožuje nás podle úrovně spotových aktivit, kterým se věnujeme, či na základě naší fyzické kondice. Svaly pánevního dna se při těhotenství natahují díky zvýšené zátěži, a tak je normální, že únik moči se objevuje více či méně intenzivně u většiny budoucích maminek. Při těchto těžkostech pomáhají Kegelovy cviky na posílení pánevního dna. Velmi zjednodušeně jde o cvičení, při kterém tyto svaly zatahujete na 3 až 5 sekund a pak opět povolujete. Opakovat toto cvičení byste měli 10x, a to třikrát denně.

Vyprazdňování podpoříte dobrým pitným režimem i nenáročným pravidelným pohybem
I když před těhotenstvím vaše vyprazdňování fungovalo přesně jako hodinky, s malým človíčkem ve vašem bříšku se může vše změnit. Vedlejším účinkem nárůstu hormonů v těle je totiž také uvolňování svalů kolem střev a zpomalení jejich pohybů.  Pár týdnů před porodem se v souvislosti s větší váhou miminka může tento problém ještě zvětšit. Jak tedy bojovat proti zácpě? V první řadě musíte do svého stravování zařadit potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou ovoce (čerstvé i sušené) a zelenina, ořechy a luštěniny. Pijte hodně tekutin a vodu si noste neustále s sebou. Za den si dopřejte klidně i 10 sklenic. Dopřejte si hodně jemného pohybu, chůze alespoň 20 až 30 minut denně vám pomůže rozpohybovat střeva a tím nastartovat i jejich pohyby.

Pálení žáhy minimalizujte častějšími a menšími porcemi lehkého jídla
Hormony nezpůsobují pouze uvolnění svalů kolem střev, ale také kolem celého gastrointestinálního traktu. Růst nového plodu může dále tlačit na váš žaludek a kombinací těchto dvou procesů vzniká mnohem větší šance, že se ze žaludku přesunou trávicí šťávy výše do krku a způsobí nepříjemné pocity pálení. K takovému stavu může samozřejmě docházet i z jiných příčin, než je těhotenství, a tak se není čeho obávat. Měly byste však znát triky, kterými příznaky můžete potlačit. I v tomto případě zkuste jíst raději v menších porcích vícekrát za den než si dávat velká jídla pouze dvakrát nebo třikrát. Jezte pomalu, precizně kousejte a vyhýbejte se syceným nápojům. Při spánku si můžete hlavu a ramena podložit více polštáři a také po jídle se snažte alespoň hodinu vydržet v narovnané pozici. Pomoct může také oblečení, které nebude příliš těsné v pase.

Únavě dejte sbohem pravidelným šlofíkem a večerními procházkami
Při těhotenství můžete často pociťovat únavu, vyčerpání a pocity zavírajících se očí se mohou dostavit mnohem častěji, než jen při sledování nudného filmu. Je to samozřejmé – ve vašem těle roste nový človíček a to vyžaduje extra energii, kterou k tomu poskytuje právě váš organismus. Vaše tělo musí kromě jiného produkovat více krve, která posiluje vaše srdíčko, aby bilo o trochu rychleji. Jsou tu ale malé věci, které můžete dělat, abyste opět nabraly trochu více energie. Snažte se do svého rozvrhu vtěsnat 15minutové „šlofíky“. Po práci si doma odpočiňte, i když se vám třeba nepodaří zcela usnout. Donuťte se každý večer k příjemné procházce, po které se vám bude lépe spát a lépe si tak odpočinete. Dopřejte si výživné svačinky jako čerstvé ovoce, cereálie a jídlo bohaté na železo, jako je špenát, červené maso nebo luštěniny. Hodně pijte vodu a snažte se povznést nad problémy běžných dnů.

428