Úvod
Magazín
VEGANSTVÍ: zdravé stravování, nebo nebezpečný trend?

VEGANSTVÍ: zdravé stravování, nebo nebezpečný trend?

V dnešní moderní době se dostávají stále více do popředí alternativní výživové směry. Jedním z nich je také veganství, které získává stále větší popularitu téměř po celém světě. Co však veganská strava vůbec obnáší? A je našemu zdraví prospěšná?

Toho, že je dnes veganství stále na vzestupu, si zkrátka nelze nevšimnout. V supermarketech jsou veganským potravinám věnovány samostatné regály, některé restaurace začaly pokrmy vhodné pro vegany vyznačovat ve svých jídelních lístcích a veganskou restauraci dnes najdete snad téměř v každém větším městě. Co však všudypřítomné slovo veganství vlastně vůbec znamená?

Nejde jen o druh stravy, ale také životní styl a filozofii, která spočívá v odmítání užívat zvířata k lidskému užitku. To se v životě veganů projevuje nejen vyloučením živočišné stravy, ale také například oblečením, na jehož výrobu byla použita kůže, nebo produktů, které byly testovány na zvířatech.

Veganská strava má svá rizika, dá se jim však vyvarovat
Ze všech požadavků veganství však stále zůstává nejdiskutovanější otázkou stravování. Zastánci tohoto životního stylu totiž ze svého jídelníčku kromě masa vyřazují také vejce, mléko, jogurty, med a další živočišné produkty. Z tohoto důvodu je za hlavní negativum veganské stravy často uváděn nedostatečný příjem bílkovin.

U veganů skutečně hrozí, že příjem bílkovin bude v jejich stravě příliš nízký. Většinou si však tito lidé riziko uvědomují, a proto si příjem bílkovin hlídají. Náhradními zdroji jsou například luštěniny, obiloviny nebo oříšky. Nutno však podotknout, že rostlinné bílkoviny jsou neplnohodnotné. To znamená, že neobsahují celé spektrum aminokyselin, jako je tomu právě u bílkovin živočišných.

Dalším rizikem veganství je také nedostatek železa. To se může projevovat poruchami trávení, lámáním nehtů, bolavými koutky nebo častými bolestmi hlavy. Pokud se tak rozhodnete vynechat maso a další produkty bohaté na tento minerál, je nutné je nahradit jinými zdroji. K tomu vám může posloužit například celozrnné pečivo, petržel nebo brokolice.

Vegani by si měli také hlídat příjem vitaminu skupiny B, a to zejména B2 a B12. Vitamin B2 je důležitý při spalování cukrů a upravuje energetické mechanismy. Nedostatek se projevuje pálením očí, loupáním pokožky v oblasti nosu, uší nebo čela a drobnými vráskami nad rty. Náhradním zdrojem mohou být pro vegany například ořechy nebo vejce.
Deficit vitaminu B12 zvyšuje riziko srdečních onemocnění, Alzheimerovy choroby či mrtvice. Mezi možné projevy patří nespavost, únava nebo slabost. Velmi často dochází také k anémii. Kromě živočišných produktů se však B12 nachází pouze v droždí.

Veganská strava – ano, nebo ne?
Zastánci veganství často uvádějí, že při přechodu na rostlinnou stravu se začali cítit lépe a vymizely jim například dlouhodobé trávicí obtíže. Člověku může nepochybně dobře prospívat ať už v jídelníčku má, nebo nemá maso, vejce či mléko. Každý z nás je zkrátka originál a každému vyhovuje něco jiného. Přesto je vždy důležité hlídat si příjem důležitých živin, a to ať už patříte mezi vegany, nebo ne. Základním pravidlem každého výživového směru je naslouchat hlasu svého těla, které nejlépe ví, co potřebuje, a pokud to nedostane, buďte si jisti, že vám to dá najevo.

356