Úvod
Magazín
Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat

Pokud máte zajištěnou dovolenou a zaplacenou zálohu, velmi často počítáte jednotlivé dny do dovolené stejně jako kdysi vojáci „stříhali metr“ na vojně. Nezapomeňte a nepodceňte během tohoto „stříhání“ přípravu před dovolenou. Jsou určité věci, na které bychom před dovolenou měli myslet. Níže nabízíme našich TOP 10 věcí, které byste měli před dovolenou zařídit/promyslet/naplánovat.

1. Zajistěte si doplňující program/věci
Primárně se to asi týká případů, kdy budete pobývat v zahraničí, ale pro zdárný průběh je dobré si zajistit/naplánovat, co vše budu na místě potřebovat. Ať už se to týká například zajištění auta, trajektu, lokálních zájezdů (nechcete se dohadovat na místě s lokálními obchodníky, kteří vám dají buď vysokou cenu, nebo sice nízkou, ale s poloviční hodnotou), vstupů na lokální zajímavosti (může být omezené vstupné, státní svátky, kdy jsou zavřeny), nebo zjištění si jízdních řádů (například trajekty, místní doprava) a jiné.

2. Připravte si doklady
Vezměte si výtisky všech potvrzení, která potřebujete pro svou dovolenou. Zjistěte, zda potřebujete vstupní víza a pokud ano, tak o ně požádejte. Vytiskněte si letenku, rezervaci k trajektu, ubytování, vstupy na zájezdy či lokální atrakce. Zkrátka si potvrďte vše, co jste si rezervovali nebo zaplatili či je relevantní pro vaši dovolenou.

3. Zkontrolujte pas
To je jedena z nejdůležitějších věcí, bez které se vaše dovolená taky nemusí vůbec odehrát. Zajistěte si, aby byl váš pas platný po celou dobu vaší cesty. Nezapomeňte, že některé země vyžadují, aby byla platnost pasu nejméně 6 měsíců před vstupem do země.

4. Plánování zavazadel
Pokud cestujete letadlem, tak si zkontrolujte zavazadlové pokyny vaší letecké společnosti. I když jste s nimi cestovali dříve, je vhodné to znovu zkontrolovat, protože se mohou změnit. Ať už cestujete letadlem či autem, připravte si seznam toho, co potřebujete zabalit do zavazadlového prostoru (u auta do kufru na dno) a co do příručního zavazadla. Zkoumejte klima/předpověď počasí země v termínu, kdy ho navštěvujete a odpovídajícím způsobem si zabalte. Zjistěte si, které věci se do země vaší destinace smí, respektive nesmí dovážet. Jde zejména o takové věci jako cigarety, alkohol či masné výrobky.

5. Připravte si léky/očkování/doplňky stravy
Pokud užíváte léky na lékařský předpis či doplňky stravy, ujistěte se, že jich máte dostatek na celou dobu pobytu. Pro jistotu si vezměte s sebou i krabičku, ideálně i s příbalovou informací, abyste v případě dotazu mohli prokázat, o jaký produkt se jedná. Zjistěte si, zda v zemi vaší destinace není nutné očkování a pokud ano, zajistěte si očkování a jeho řádné zaznamenání do mezinárodního očkovacího průkazu. Doplňky stravy či volně prodejné léky, které se během cest mohou hodit, jsou produkty proti průjmům (např. Carbo Opti Galmed 20 tbl), bolesti v krku (Galverde), ucpanému nosu (Rhinostas či SinuNeo), proti bolesti/horečce/zánětu (Ibuprofen Galmed 400 mg).

6. Připravte si kosmetiku/náplasti
Ať už jedete do teplých, či chladných končin, správná kosmetika/náplasti jsou dnes základem každého vybavení na cesty. Nemyslíme standardní kosmetické vybavení každé ženy, ale kosmetiku/náplasti navíc, které jsou potřebné během našeho pobytu ať už jsou to opalovací krémy/oleje, krémy/oleje po opalování či po „spálení“, ale také pomády s ochranným faktorem (např. Pomáda na rty s Panthenolem Galmed SPF 15) nebo specializovanější pomády, například ty, které předchází vzniku oparů (Pomáda na rty s meduňkou Galmed). Náplasti například od firmy 3M SPOFAPLAST, které se určitě mohou hodit – voděodolné náplasti, náplasti na puchýře či rány.

7. Příprava cesty
V případě cesty letadlem si zajistěte parkování svého vozidla na letišti, případně u letiště s odvozem na letiště, a cestu z letiště do místa ubytování. Zjistěte si standardní ceny za taxi službu a v případě cesty si před vyjetím vyjednejte cenu, za kterou vás na místo zavezou.
V případě cesty autem si zjistěte podrobnou trasu do místa destinace pomocí navigace či map. V případě dlouhých tras si naplánujte místa k odpočinku a občerstvení. Zjistěte si místní dopravní předpisy, maximální rychlosti, povinnou výbavu a poplatky za místní cesty.

8. Zajistěte si cestovní pojištění
Zajistěte si cestovní pojištění a ujistěte se, co pokryto je a co není. Pokud jedete na dovolenou s možností rizikových aktivit např. lyžování, ferraty, rafting, zorbing, vysokohorská turistika, potápění, jízda na vodním skútru či velbloudovi, zajistěte si připojištění. Většina těchto sportů není v základních pojištěních jednotlivých pojišťoven. Dejte si pozor i na různá „připojištění“ k platebním kartám, která nemusí obsahovat vše, co můžete na svých cestách potřebovat.

9. Připravte si mobilní telefon
Obraťte se na svého mobilního operátora a zkontrolujte, zda bude telefon použitelný v zemi, ve které se nacházíte. Mějte na paměti, že mohou být účtovány poplatky za roaming dat a vyšší náklady na volání nebo odesílání textových zpráv. Byť se to netýká zemí EU, dejte si přesto pozor v místech, které jsou v blízkosti zemí mimo EU např. Švýcarsko, kde se vám telefon může přihlásit ke švýcarskému operátorovi a rázem zde platí jiná pravidla.

10. Chraňte (a připravte) svůj domov
Pokud odjíždíte na týden nebo déle, existují určité známky, které upozorňují lidi na skutečnost, že váš domov je neobsazený. Nezmiňujte se o dovolené a termínech odjezdu na sociálních sítích. Neinzerujte své „selfie fotky“ z dovolené na otevřených sociálních sítích, počkejte až do svého návratu domů. Zvažte investování do světelných časovačů, tím se světla rozsvítí ve vhodných časech a vypadá to, jako by byl někdo v domě. Pokud to lze, požádejte někoho z rodiny či blízkého přítele, aby sem tam navštívil váš domov a zalil květiny, vzal poštu, pohnul se závěsy apod. Pokud necháváte v době vaší nepřítomnosti záclony nebo žaluzie otevřené, ujistěte se, že všechny cennosti jsou skryté mimo dohled.
Ujistěte se před svým odjezdem, že jste vyprázdnili koš, zkontrolovali lednici, tzn. nenechali tam žádné potraviny náchylné ke znehodnocení, a postarali se o své rostliny, které je potřeba pravidelně zalévat.

Pokud budete postupovat podle všech těchto kroků, budete během dovolené bez stresu. Poznamenejte si ty nejdůležitější body, které se vás mohou týkat a zamyslete se nad tím, zda jsou body, které v našem seznamu nejsou, a přitom se vás týkají.

379