Úvod
Magazín
Léto v pohybu

Léto v pohybu

Teplé letní dny svádí spíše k lenošení u vody. Řada z nás však nezapomíná na pravidelný pohyb ani v době, kdy teploty šplhají k magické třicítce. Přečtěte si užitečné rady, kterými byste se měli řídit, pokud se vydáváte sportovat v horkých dnech.

1. Namažte se
Pokud vyrážíme na dovolenou nebo jen odpoledne k vodě, opalovací krém patří k naší povinné výbavě. Při sportu však na poctivé namazání většina z nás zapomíná. Přitom běh, turistika nebo vyjížďka na kole v parných dnech s sebou nese podobná rizika jako opalování u bazénu. Jestli se vydáváte sportovat, spíše než hutné nebo mastné opalovací krémy volte speciální preparáty určené aktivním lidem. Zpravidla na sobě mají napsáno, že jsou určené pro sport, vydrží, i když se zapotíte a nebudou z vás nepříjemně stékat. Pokud vyrážíte na výběh, který trvá jen několik desítek minut, bude stačit se namazat před aktivitou doma. Víte-li však, že vás čeká celodenní výlet, neváhejte si krém vzít s sebou. Aby přípravek fungoval tak, jak má, je vhodné se po dvou hodinách přemazat.

2. Myslete na pokrývku hlavy
To, že bychom v létě měli nosit pokrývku hlavy, slýcháme už od dětství. Tato dobře míněná rada má skutečně své velké opodstatnění. Při dlouhodobém vystavení slunečním paprskům bez pokrývky hlavy dochází vlivem působení tepla k otoku mozkových obalů (plen). To se může projevovat bolestí hlavy, pocitem na zvracení a únavou. V extrémních případech může dojít až ke křečím, a to i s odstupem několika hodin. Tento stav je běžně známý jako úžeh. Díky pokrývce hlavy při sportu si tak můžete ušetřit spoustu nepříjemných problémů.

3. Pijte
I když je pocení mnohým na obtíž, plní v těle důležitou funkci. Pot totiž ochlazuje náš organismus, aby nedocházelo k jeho přehřívání. V horkých letních dnech se tak logicky budeme potit o to více. Potem naše tělo vylučuje vodu a také minerální látky, kterými jsou sodík, hořčík, draslík a chlór. Proto se během horkých letních dnů doporučuje doplňovat tekutiny vypocené sportem spíše než vodou sportovními nápoji, které obsahují také minerální látky. Takovýto drink, který tělu dodá potřebné minerální látky i energii, si můžete snadno připravit i doma. Potřebovat k tomu budete: 1 díl minerálky (např. Mattoni), 1 díl koncentrovaného džusu a 1 díl vody. Vše promíchejte a je hotovo.

4. Nelámejte nic přes koleno
Pokud vám to váš nabitý program dovolí, vydávejte se raději vždy sportovat ráno nebo večer. Teploty totiž bývají o něco nižší než dopoledne či odpoledne a pohyb pro vás samotné bude tak daleko příjemnější. Někdy to však zkrátka jinak nejde, a pokud chcete sportovat, musíte zvládnout i ostré denní slunce. V takovém případě však nic nelámejte přes koleno. Pokud cítíte, že něco není v pořádku, raději zastavte a odpočiňte si nebo trénink zkrátka úplně vynechte. Vždy se vyplatí naslouchat především hlasu svého těla, které nejlépe ví, co je pro něj vhodné.

348