Úvod
Magazín
Nachlazení: Podceňovaná hrozba lidstva

Nachlazení: Podceňovaná hrozba lidstva

Běžné nachlazení bývá dost často podceňováno. I když je zcela objektivně nejen jedním z nejnakažlivějších, ale také z nejprchavějších nemocí světa. Název evokuje, že se s ním lidský organismus trápí pouze v zimě a chladu, kdy je vystaven podchlazení. Opak je však pravdou. Ve skutečnosti způsobuje pocit nemoci a nachlazení místo zimy přes 200 virů připravených obelstít obranyschopnost lidského organismu. Tak se často stává, že nachlazení se projevuje také v létě, i když nám chladné prostředí nehrozí. Jak tedy s nachlazením bojovat a zvítězit? Čtěte s námi dále.

Žádná jiná z nemocí nepůsobí v naší moderní společnosti takový rozruch. Nachlazení a chřipka vyvolávají epidemie, uzavírají školy a straší mnoho domovů s dětmi či staršími lidmi. Přitom ani není zcela známo, jak se tato nemoc přenáší. Američtí studenti Wisconsinské univerzity otestovali nejznámější způsob jejího přenosu, tedy polibek na ústa. Nemocní jedinci líbali zdravé subjekty na ústa po dobu alespoň jedné minuty. Výsledky šokovaly celý svět! Pouze jeden ze šestnácti zdravých subjektů se opravdu nakazil a nastydl.

Podobně jsme na tom i s léčbou rýmy a nachlazení. Antibiotika na ně nezabírají, pravidelné užívání vitaminu C není vždy jako účinná prevence zaručeno. Mnoho lidových rčení, ale také někteří odborníci tvrdí, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Moderní medicína má však k takovému názoru daleko. Vědci zjistili, že i když nachlazení cítíme vždy víceméně stejně, jeho původ je pokaždé velice odlišný. Z biologického hlediska jde pouze o nejrůznější viry, které poškozují buňky kolem dýchacího ústrojí. Nejrozšířenějším druhem viru z celkem zhruba 200 adeptů je však rhinovirus.

Proti tomuto viru je i pro špičkové odborníky velmi obtížné bojovat, protože se v přírodě řadí mezi ty nejmenší viry a liší se v závislosti na velikosti povrchových proteinů. Doposud na něj na světě neexistuje nejenom žádný lék, ale ani vakcína.

Co tedy lze udělat proto, abychom nachlazení mohli předcházet?

Je to velmi snadné, ale i přesto tyto zásady mnozí z nás nedodržují. Je přitom dokázáno, že pokud bychom se na precizní dodržování soustředili, ušetřili bychom si nejenom své zdraví, ale také spoustu finančních prostředků za lékařskou péči.

1. POKUD JSTE NEMOCNÍ, ZŮSTAŇTE DOMA
Zdá se to neuvěřitelné, ale téměř nikdo z nás si během nachlazení nedopřeje odpočinek a zvýšenou domácí péči o své zdraví. Je však pravdou, že ne vždy si během nachlazení můžeme dovolit vynechat práci. V tomto případě je vhodné alespoň kýchat do kapesníku a pečlivě si mýt ruce.

2. PRECIZNÍ MYTÍ RUKOU JE ABSOLUTNÍM ZÁKLADEM
Mnoho z nás si ruce sice myje, ale nedělá to dostatečně často a správně. Jaký je správný postup? Namočíme a namydlíme nejenom krouživými pohyby dlaní, ale také hrotů rukou. Poté třeme dlaně s proloženými prsty s prsty v dlani druhé ruky, nezapomínáme ani na palce a hroty prstů. Poté ruce opláchneme a utřeme utěrkou.

615