Úvod
Magazín
Skryté volání o pomoc

Skryté volání o pomoc

Jak poznat, že vaši blízcí v pokročilém věku potřebují pomoc, když vám stále tvrdí, že je vše v pořádku a vše bez problémů zvládají? S blízkými pokročilého věku je nezbytné komunikovat a sledovat jejich chování i změny v domácnosti. Znamená to věnovat jim více času a signály postupně vypozorovat.

Čeho si všímat?

Signálů, které vám napoví, že vaši blízcí potřebují pomoc, je několik. Nic dobrého nevěstí úbytek váhy, spánek po většinu dne, ztráta zájmu, uzavření se do sebe, nápadné zpomalení chůze nebo třeba problematické zvedání se ze sedu. Napovědět vám může i nižší zájem o vlastní vzhled, nedostatečná osobní hygiena, nahromaděné špinavé prádlo, prázdná lednice, množství neotevřené pošty nebo nepořádek v domácnosti a kupení věcí.

Co dělat?

Důležitý je pravidelný kontakt se seniory a komunikace. Ptejte se na konkrétní věci, ne na to, zda potřebují pomoc. Je dobré například zmínit, že jste si všimli poklesu zájmu o okolní dění, absence setkávání s přáteli a podobně. Čím dříve si totiž senior sám přizná, že dochází k poklesu aktivity a na určité věci již nestačí, tím dříve bude ochoten přijmout pomoc, ať už od vás, nebo odborných pracovníků.

Kudy vede cesta?

Pokud si volání o pomoc všimnete včas a začnete na problému pracovat, možná nebude nutné hned volat odborníky. Pro seniory je zásadní kvalitní a vyvážená strava a alespoň minimální fyzická aktivita. Strava, která působí proti negativním vlivům okolí i preventivně proti nemocem, by měla být bohatá především na bílkoviny, kterých starší organismus potřebuje podstatně víc než mladý. Nesmí chybět ani vitaminy a minerální látky. Senior by měl pro udržení svalové hmoty denně zkonzumovat 1,0 až 1,2 g bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti (například při hmotnosti 70 kg to představuje 70 až 80 g bílkovin denně). V případě, že toto množství není schopen zkonzumovat, může popíjet mezi jídly nutriční drinky, které obsahují vyvážený poměr všech živin a množství potřebné energie. Seniory, kteří nepřijímají dostatečné množství bílkovin, nejčastěji ohrožuje syndrom křehkosti a podvýživa. A právě správná strava je cesta, která je před nimi ochrání.

Další informace najdete například na www.vyzivasenioru.cz

DESET PRAVIDEL K VYVÁŽENÉMU JÍDELNÍČKU

 1. Bílkoviny – jsou nezbytné pro udržení svalové hmoty a fungování imunitního systému.
  Nesmí chybět libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky a luštěniny. Vhodné jsou také nutriční proteinové nápoje či krémy, které se konzumují mezi jídly. Jsou běžně k prodeji v lékárnách v různých příchutích.
 2. Sacharidy pro aktivitu mozku – neznamená to jíst sladkosti, tedy cukr, ale pomalé sacharidy (komplexní polysacharidy). Ideální je dostatek rýže, těstovin, brambor, chleba či celozrnného pečiva, což je i dobrý zdroj vlákniny.
 3. Tuky, především omega 3 – jsou vhodné pro zdravé srdce, mozek a cévy. Ideálním zdrojem jsou tučné ryby (losos, sleď, sardinky, makrela či tuňák) a rostlinné oleje, lněná semínka, ořechy.
 4. Ovoce a zelenina – jsou zdrojem vitaminů a minerálních látek, ale také vlákniny. Podporují imunitní systém, a především střevní peristaltiku. V jídelníčku by mělo být pět porcí ovoce a zeleniny denně.
 5. Vápník – je důležitý na podporu kostí a zubů. Zdrojem vápníku je mléko, tvrdé i tvarohové sýry, tvaroh a jogurt.
 6. Jídlo by mělo být rozděleno do 5–6 menších porcí denně.
 7. Na jídlo je vhodné ponechat dostatek času, nespěchat.
 8. Zvolit potraviny či suroviny, které se mohou konzumovat prsty a není třeba příboru.
  Je to ideální pro seniory, kteří mají potíže s příborem, jsou neklidní či potřebují chodit při jídle.
 9. Plánovat jídlo několik dní předem a předem vytvořit nákupní seznam. Většinou se nakupují relativně stejné potraviny a v obchodě seznam základních potravin velmi pomůže.
 10. Mít zásobu i potravin s delší dobou trvanlivosti, pro případ, když se do obchodu z nějakého důvodu není možné dostat.
631