Úvod
Magazín
Homeopatie a imunita

Homeopatie a imunita

Imunita je velmi složitý mechanismus tvořený koordinovanou činností mnoha ochranných buněk a různých bílkovin. To vede k cílenému vyhledání, označení a likvidaci látek a buněk tělu cizích. Dojde-li na některé úrovni k poruše v tomto procesu, dochází k nerovnováze v celém systému a důsledkem je zhoršená schopnost bránit se infekcím i v případě méně nebezpečných mikroorganismů.

Teplota je mechanismus, který umožňuje organismu vytvořit dostatečné množství protilátek pro boj s nemocí, a proto je vhodné, pokud to lze, ji alespoň nějakou dobu nesnižovat antipyretiky, např. v případě zvýšené teploty, tzn. do 38 °C.
Přeléčení zánětu antibiotiky řeší pouze bakteriální infekce (jedná-li se o závažnou bakteriální infekci, je nutné podat antibiotika v kombinaci s homeopatickými léky), ale neposiluje imunitní systém, spíše naopak. Řada zánětů je také často virových a léčba antibiotiky nevede k výsledku, celkový stav imunitního systému se tím spíše zhoršuje. V boji s virovými onemocněními pak nachází své uplatnění homeopatické léky.

Na úspěšném vyléčení se podílí kromě dobře vedené homeopatické léčby, jež je šetrná, efektivní a zohledňuje individuální stav každého pacienta, také léčebná detoxikační dieta, při které pomáháme tělu zbavit se nečistot a takzvaného překyselení. Správná funkce metabolismu je nezbytná pro dobrou práci imunitního systému. Při nemoci nesmíme organismus přetěžovat jídlem, volíme potraviny bez aditiv, dostatečné množství ovoce a zeleniny, zpočátku (pro lepší stravitelnost) spíše ve vařené podobě, dostatek celozrnných obilovin. Organismus nepřetěžujeme masem, mléčnými výrobky, cukrem, tuky ani množstvím či kombinací potravin. Naopak přidáme větší množství tekutin, nejlépe čisté vody s čerstvou citrónovou nebo grapefruitovou šťávou.

Především u dětí, ale i u dospělých pacientů s opakovanými infekcemi dýchacích cest, pomáhá lék Silicea, zejména tam, kde je organismus vyčerpaný opakovanými nebo chronickými záněty. Lék působí také u zánětu středouší, chronické rýmy, při chronických hnisavých projevech na úrovni kůže, ale i u infekcí močových cest. Člověk, který bude na tento lék dobře reagovat, je spíše drobnější, poměrně rychle se unaví, na jeho nehtech jsou patrné bílé tečky nebo čárky (příznak nedostatku křemíku v organismu).

520