Úvod
Magazín
Jak udržovat stálé vnitřní prostředí

Jak udržovat stálé vnitřní prostředí

V České republice je téměř 850 000 lidí s cukrovkou a odhaduje se, že dalších čtvrt milionu má cukrovku, aniž o tom ví. Je proto zcela zásadní bojovat proti epidemii diabetu 2. typu a investovat do prevence a včasné léčby cukrovky a jejích druhotných komplikací. Začíná – na rozdíl od diabetu I. typu – často nenápadně a někdy se zjistí až při rozvoji diabetických komplikacích, např. při selhání ledvin, poruchách zraku nebo vředech na nohou. Vedle typických příznaků vysokého krevního cukru, jako je žízeň, časté močení a hubnutí, mohou být příznaky diabetu 2. typu i velká únavnost, opakované infekce doprovázené svěděním a špatné hojení ran.

Jaké jsou faktory určující hladinu krevního cukru – glykémii?

Určující je rovnováha mezi množstvím glukózy vstupující do krve a množstvím, které krev opouští. Hlavní faktory jsou dávka glukózy v potravě, rychlost vstupu glukózy do svalových buněk, buněk tukové tkáně a jiných orgánů a tzv. glukostatická aktivita jater. Jaterní glykogen se během hladovění štěpí a doplňuje glukózu v krvi. Při déletrvajícím hladovění se glykogen vyčerpá a v játrech stoupá novotvorba glukózy z aminokyselin a glycerolu.

Diabetici 2. typu mohou mít nedostatek inzulínu, ale i jeho nadbytek – problém je v tom, že tento inzulín nepůsobí dostatečně ve tkáních z důvodu tzv. inzulínové rezistence. Jednou z hlavních příčin závažné inzulínové rezistence tkání je nadváha. Část diabetiků 2. typu je léčena tabletami a část vyžaduje podávání inzulínu. Životospráva zde musí být komplexní – redukce nadváhy, pravidelný pohyb, dieta. Vhodné je doplnit komplexní péči i o podávání rostlinných adaptogenů, které pomáhají v rámci dodržování diabetické diety a pohybu vyrovnávat zvýšenou hladinu krevního cukru – glykémii.

Rostlinné adaptogeny – příznivé ovlivňování hladiny krevního cukru

Hnojník obecný je jedlá houba obsahující aminokyseliny, uhlohydráty, vlákninu, draslík, hořčík, vápník, železo atd. Kromě jiného je doporučován u cukrovky a na podporu trávení. Podílí se na snížení cukru v krvi a pomáhá snižovat krevní tlak.

Chebule srdčitá je vytrvalý popínavý keř působící protistresově, pomáhá snižovat v krvi hladinu glukózy a tuků, ochraňuje jaterní buňky, podporuje přirozenou obranyschopnost a regeneraci těla.

Zázvor obecný se pěstuje pro dužnaté, hlízovité oddenky. Obsahuje éterické oleje i zázvorovou silici. Příznivě působí zejména při trávicích potížích, nevolnosti, nepříjemných pocitech v žaludku.

567