Úvod
Magazín
Nejen věk, ale i špatný životní styl zvyšují riziko osteoporózy

Nejen věk, ale i špatný životní styl zvyšují riziko osteoporózy

Každá druhá česká žena nad 45 let má minimálně dva rizikové faktory pro vznik osteoporózy. Především jde o nedostatečnou konzumaci potravin bohatých na vápník a vitamin D, nedostatek pohybu, kouření a konzumaci alkoholu. Pravděpodobnost tohoto onemocnění se zvyšuje s věkem a svou roli zde hrají i genetické dispozice. Pro prevenci jsou však klíčové vnější vlivy – životní styl a stravování, které významně ovlivňují nástup a rozvoj osteoporózy. Při tomto onemocnění dochází k degenerativním změnám kostí a jejich zvýšené lámavosti. Typické jsou komplikace vyskytující se v oblasti krčku kosti stehenní a také se zvyšuje opotřebovanost meziobratlových plotének, jejímž typickým projevem jsou tak zvaná kulatá záda.

Osteoporóza neboli řídnutí kostí postihuje více než 750 tisíc pacientů v České republice. Ženy postihuje osteoporóza až 3x častěji než muže, nejrizikovější je věková skupina nad 45 let. Pokles produkce estrogenu po menopauze totiž řídnutí kostí dále nahrává. Neznamená to ale, že mužům se toto onemocnění vyhýbá.

Z osteoporózy se stává civilizační onemocnění

Pro zdraví kostí je zásadní dostatečný příjem vápníku spolu s vitaminem D, který se postará o jeho správné využití. Více než 59 % světové populace však má nedostatek vitaminu D. Ten získáváme přirozeně ze slunce. Kvůli používání opalovacích přípravků s vysokým faktorem a stále kratšímu pobytu na čerstvém vzduchu tak nedáváme tělu šanci si potřebnou dávku vyrobit.

Kdy ještě stačí prevence a kdy už začít kosti léčit?

Samozřejmě na správnou životosprávu, která našim kostem prospívá, není nikdy pozdě. Kouření a nadměrné pití černé kávy a alkoholu naopak působí negativně na metabolismus vápníku.

Pokud má žena podezření, že s jejími kostmi není něco v pořádku, měla by vyhledat lékaře, nechat se vyšetřit a následně se poradit o vhodné léčbě. Častou nápovědou mohou být například faktory, jako jsou zlomeniny kosti stehenní v krčku, snížení tělesné výšky o více než tři centimetry, nadměrné pití alkoholu v dávce dvou a více sklenek vína za den nebo dvou a více piv, nadměrné kouření cigaret (více než 20 denně), zároveň také časný přechod, a tedy konec reproduktivního věku před 45. rokem. Pro doplnění vápníku a dalších pro kosti důležitých látek lze využít i volně prodejné léčivé přípravky na prevenci osteoporózy.

Osteoporóza představuje problém nejen v České republice, ale i v celosvětovém měřítku. K prevenci a péči o své kosti proto každoročně vyzývá Světový den osteoporózy, který připadá na 20. října 2017. Riziko vzniku onemocnění se dá účinně snížit prostřednictvím správné životosprávy. K té patří pestrá strava s dostatkem vápníku (např. mák, mléčné výrobky, sezam) a vitaminu D (např. ryby a mořské plody), pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a omezení kouření, pití kávy a spotřeby alkoholu.

709