Úvod
Magazín
Znáte hypertonické nosní spreje?

Znáte hypertonické nosní spreje?

Věřím, že mnoho z nás má od moře vlastní pozitivní zkušenost s tím, jak na náš organismus mořská voda a podnebí účinkuje. Počínaje kladným efektem, který má na kůži, ženské problémy s močovými cestami nebo na naše klouby, a konče imunitou a problémy s horními cestami dýchacími. Ne nadarmo se u moře pořádají léčebné/ozdravné pobyty za účelem zlepšení našeho zdraví.

Horní cesty dýchací jsou společně s naší kůží první ochrannou bariérou mezi vnějším a vnitřním prostředím člověka. Chrání nás nejenom před poškozením mechanickým, chemickým, biologickým a fyzikálním (UV záření), ale také nám zprostředkovávají první kontakt s vnějším prostředím, čímž poskytují cenné informace našemu imunitnímu systému a tím ho posilují.

Nosní sliznice pak přímo zajišťuje kvalitu vdechovaného vzduchu, čistí vzduch od pevných částic (např. prachu a patogenů) a zajištuje, aby měl vzduch před vstupem do našeho těla správnou vlhkost a teplotu. Udržování zdravé nosní sliznice je tedy velmi důležité.

Aby toto byla schopna nosní sliznice zajišťovat, musí být zdravá, to znamená nevysušená a bez mechanického či jiného poškození. Čistění a zvlhčování nosní sliznice je tedy důležité pro její regeneraci, udržuje ji zdravou a funkční.

Při hledání způsobu, jak zajistit šetrné/přírodní čištění, zvlhčování a regeneraci nosní sliznice, se mořská voda jeví jako velmi vhodný kandidát. Mimo to mnohá data ze studií ukazují, že efekt mořské vody na nosní sliznici je daleko komplexnější. Mořská voda totiž obsahuje mnohé ionty a stopové prvky v podobném zastoupení, jako je tomu v našem krevním séru, např. vápník, jód, zinek, měď, železo, brom, hořčík a řadu dalších.

Mořská voda v nosním spreji se prodává ve 3 variantách: hypotonická, izotonická a hypertonická

  • Hypotonický roztok obsahuje koncentraci NaCl o hodnotách nižších než v buňkách lidského těla. Izotonický roztok obsahuje koncentraci NaCl o hodnotách stejných jako v buňkách lidského těla (tzv. fyziologický roztok). Používá se k očištění a zvlhčení sliznice a je vhodný pro každodenní nosní hygienu. Ošetřování nosní sliznice izotonickým roztokem slouží ke zředění hlenu a snazšímu vysmrkání. 
  • Izotonický lze dlouhodobě používat také u novorozenců a kojenců – je šetrný i pro malé dětské nosíky.
  • Hypertonický roztok obsahuje koncentraci NaCl o hodnotách vyšších než v buňkách lidského těla.

Jak takový hypertonický nosní roztok funguje při nachlazení, kdy máme ucpaný nos a oteklou nosní sliznici? Při kontaktu hypertonického mořského roztoku se sliznicí nosu dochází k fyzikálnímu jevu zvanému osmóza, což znamená, že vstříknutý roztok začne vytahovat vodu ze zduřelé nosní sliznice, tím jí umožní splasknout a dojde k pocitu úlevy od ucpaného nosu. Pozor, hypertonické nosní spreje neuvolňují nos tak razantně jako léčivé přípravky, ale mohou se užívat po dlouhou dobu, nemají žádné závažné nežádoucí účinky a nevzniká na ně žádná závislost.

Hypertonický nosní sprej je tak vhodným doplňkem k léčivým přípravkům s účinnou látkou, které jsou doporučovány při rýmách a akutních i chronických zánětech vedlejších nosních dutin.

671