Úvod
Magazín
Jak mít i na jaře zdravou a krásnou pokožku? Aneb tipy a triky, jak na to

Jak mít i na jaře zdravou a krásnou pokožku? Aneb tipy a triky, jak na to

S prvními ostřejšími paprsky je třeba myslet i na pleť. Až 80 % předčasného stárnutí pleti má na svědomí sluneční záření. UVB záření způsobí spálení nechráněné pokožky a poškodí vrchní vrstvy kůže. UVA paprsky pronikají hlouběji a škodí pleti z dlouhodobého hlediska. Výsledkem jsou pak pigmentové skvrny, vrásky, ale i suchá kůže či fleky. Jako všude jinde, tak i tady platí „všeho s mírou“ – pobyt na slunci, opalování i krémování. Můžeme si být jistí, že víme, jak opravdu ovlivňují krémy naši pokožku, jaké přesné chemické reakce v ní probíhají a jaký to vše má dopad?

O většinu pigmentu (melaninu) – a s ním i lepší schopnost bránit se slunečnímu záření – přijdeme vlivem zimního období. Cílem pigmentu je tedy ochrana podkožní vrstvy před slunečním zářením. A jakou ochranu zvolit? Doporučuje se užívání β-karotenu, který jednak hraje významnou roli při ochraně kůže proti poškození nadměrným sluněním, jednak β-karoten současně v lidském těle funguje i jako antioxidant a jako prekurzor vitaminu A. Vlivem jeho nedostatku se zvyšuje riziko rakoviny a klesá celková obranyschopnost organismu.

Kůže pokrývá tělo a chrání tak naše vnitřní prostředí od vnějšího. Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje 1,6 až 1,8 m² a je největším orgánem lidského těla. Hmotnost je až 7 % celkové tělesné hmotnosti a funkcí má kůže tolik, že je nestačíme spočítat na prstech jedné ruky. Funkcemi jsou: ochrana mechanická, chemická, biologická, fyzikální (UV) a dále termoregulace, exkrece, sensitivita, metabolismus, nonverbální komunikace a v neposlední řade funkce estetická.

K ochraně kůže v nejrůznějších podmínkách pak můžeme používat například Zinkovou mast Galmed, která je speciální mastí určenou k ochraně pokožky v místech, kde dochází k jejímu častějšímu pocení, zklidňuje podrážděnou pokožku (např. třením oděvu o kůži) a navíc ji chrání a chladí například u plně propuklých oparů. Nejdůležitější složkou této masti je zinek, stopový prvek, který je známý svými vynikajícími hojivými a zklidňujícími účinky.

Další mastí, která se používá na podrážděnou pokožku, při štípnutí hmyzem či na svědivá místa, je například Tekutý pudr s mentolem Galmed 100 ml. Působí chladivě a díky obsahu oxidu zinečnatého zklidňuje a mírně vysušuje pokožku.

Pokud je naše pokožka plná oděrek nebo je suchá, poškozená mrazem, větrem či vodou, můžeme použít mast, která urychluje revitalizaci kožních buněk. Takovouto mastí je právě RevitGal mast s vitaminem E 30 g, která urychluje revitalizaci buněk pokožky a navrací jí tak zdravý vzhled. Vitamin E obsažený v masti pak navíc podporuje regeneraci kůže.

Mastí s všestranným použitím je Calcium pantothenicum Galmed 30 g. Mast je vhodná nejenom k podpoře zklidnění podrážděné pokožky po nadměrném slunění či mechanickém namáhání, ale díky svému složení je vhodná také k péči o suchou, velmi suchou a drsnou pokožku, stejně jako o pokožku se sklonem k svědění. Samostatnou kapitolou je pak její vhodnost při pravidelné péči o pokožku prsou u kojících žen i k ochraně jemné pokožky dětí při přebalování.

761