Úvod
Magazín
Jak si užít dovolenou a nestresovat se?

Jak si užít dovolenou a nestresovat se?

Období rodinných dovolených v létě a vánoční svátky jsou typické zvýšeným počtem klientů v ordinacích psychologů. Proto mi dovolte krátké zamyšlení nad některými aspekty letních dovolených. První patří délce dovolené a zásadám psychohygieny člověka. Je studiemi prokázáno, že optimální délka letního volna je 14 dní bez přerušení. Důvodem je mentální hygiena našeho mozku, našich myšlenek.

Po dobu 3–4 dnů do zahájení dovolené náš mozek ještě pracuje s podněty, které propojuje s pracovní realitou (ranní vstávání, obavy, co jsme nevyřídili apod.). Až po této době začíná „čistý“ mozek nasávat a čerpat nové podněty, myšlenky, emoce a dochází k maximálnímu efektu odpočinku. Tato doba „vyčištěného mozku“ by měla trvat minimálně sedm dní, takže celková dovolená bez cestování by měla být minimálně na 11 dnů. Nechci posuzovat efekt leteckých zájezdů na týden a při nočním cestování tam i zpět. Jen vyrovnávání se s takovým rozdílem mezi prací a volnem, stresem při balení a klidem u televize, strachu z letadla a následným nočním cestováním vyvolává řadu silně emotivních reakcí. Tohle všechno však vůbec nemusí propuknout, pokud cestování, přípravu, balení a let letadlem vnímáte jako součást dovolené, těšíte se a jste emočně pozitivně naladěni na dovolenou i na samotný let.

Druhé zamyšlení, které jako psycholog považuji za zásadní, je očekávání z dovolené u obou partnerů, případně u dětí. Historicky se přeměna dovolených změnila zcela zásadně v několika ohledech. Jednak už se nejezdí k moři pouze na Jadran a s paštikami, ale jezdí se i vícekrát ročně na různé destinace, s různým zaměřením. Našim rodičům by se mohly takové možnosti dnešní doby jen zdát. A právě tematicky zaměřené dovolené či s aktivním zapojením se stávají čím dál populárnějšími. I já mám v oblibě cyklovýlety, například po takové dovolené v Norsku se tam moc rád vracím a hledám stále nová místa.  Samozřejmě realizovat tento typ dovolených s malými dětmi je složité, ale dá se najít kombinace dovolené např. na kolech a u moře, kdy se výlety realizují ráno nebo večer. Specifickou formou jsou oddělené dovolené, které praktikují obvykle manželské a partnerské páry, které mají zcela jiné aktivity, a týden v roce si mohou vymezit pro sebe.

Obzvlášť u párů, které spolu žijí, a zároveň podnikají nebo pracují na jednom pracovišti, jsou někdy oddělené dovolené přínosné, pokud jsou však doplňkem té společné. Emočně i společensky nejhorší variantou je oddělená dovolená partnerů, kdy jeden z nich odjíždí s někým jiným a myslí si, že to bude jen o rozkoši. Jsou známé i případy infarktů při příletu domů nebo už v hotelu, když dotyčný potká známé své manželky ve stejném hotelu.

Ve své psychoterapeutické praxi se setkávám i se zvýšenou únavou před dovolenou a nevhodným prospáním většiny denní doby u moře. Nejde jen o tzv. únavový syndrom, ale spíše o reakci organismu a psychiky, jež byly dlouhodobě přetěžovány. Pár dnů volna dá okamžitě impulz našemu tělu – spát, odpočívat, nabírat energii. Tím ovšem trpí rodina a na to není omluva. Je to podobné jako na Vánoce, onemocníme nebo jsme unavení jen proto, že máme pár dní volna. S klienty hledám řešení a mám ověřeno několik doporučení. Hlavně nefinišovat v práci do poslední chvíle před odjezdem, několik měsíců předem si vytvořit plán toho, co navštívíme, co budeme dělat. Koupit si průvodce lokality, kam pojedeme. Několik týdnů před odletem si udělat seznam a postupně nakupovat, ať tyto věci neřešíme ve stresu hodinu před odletem. Ujasnit si také s partnerkou, na co se těšíte na dovolené sami i společně.

Specifickou formou jsou oddělené dovolené, které praktikují obvykle manželské a partnerské páry, které mají zcela jiné aktivity, a týden v roce si mohou vymezit pro sebe.

Dalším důležitým aspektem úspěšně prožité dovolené jsou vaši „kostlivci ve skříni“. Tomuto jako psycholog říkám konflikty, které nejsou vyřešeny a pozvolna působí ve vašich vztazích a v době dovolených mají až extrémní projevy, proto kostlivci (výchova dětí, tchýně apod.). Pro někoho maličkost se stane zásadním životním konfliktem, který se musí řešit hned teď na dovolené. Univerzální recept na řešení nemám, jen vím, že je často spojen s nespokojeností jednoho z partnerů a doporučuji společné výlety. Prostě společné zážitky, co nejvíce času trávit spolu, sdílet emoce a intimitu tak, jak je možné a vhodné. Úplným zabijákem společného sdílení emocí je průběžná práce na počítači a řešení telefonátů během dovolené.

A čím může člověk dnes přispět lepšímu prožití dovolené?

Určitě na internetu najdete řadu inspirací, mně se při nočním cestování s neteřemi osvědčilo čtení pohádek druhým strejdou v autě a ani tablet s pohádkami to dramatické vystoupení nepřekoval. Zajímavá a málo hlučná hračka do auta se prodává jako antistresová s názvem Fidget Spinner, jde o točící se kolečko s několika menšími kolečky. Současná generace mladých maminek mě fascinuje schopností pronajmout si bungalov u moře na celý měsíc ve Španělsku mimo sezonu a společně s předškolními dětmi si to užít úplně na maximum. V neposlední řadě mě potěšila odborná přednáška na téma: „Jak přežít dovolenou ve zdraví a bez stresu“, kterou v červnu organizovala v Ostravě paní lékárnice magistra Zvaríková.

Mgr. Alexander TOMEČEK, www.psychologiepropraxi.cz

720