Úvod
Poradna
Nachlazení
Prevence

Prevence

Antivirový šátek RESPILON® – chraňte se českým nanovláknem proti nemocem

S přicházejícím podzimem, obdobím chřipek, a sezónou, kdy nás bude ve městech doprovázet smog, musíme více dbát na své zdraví – při běžných činnostech i sportu. Bakterie a viry nás mohou napadnout prakticky kdekoliv a různými cestami, třeba skrz dýchací ústrojí. Řešení, jak se efektivně ochránit, je jednoduché a může být i stylové – antivirové šátky RESPILON® s nanovlákenným filtrem totiž spolehlivě zachycují nebezpečné mikroorganismy.

Proč právě šátek?

Pokud se kdokoliv z nás chtěl doposud bránit před nemocemi, šířícími se přes dýchací ústrojí, byl odkázán pouze na nošení roušky. Ta ale v Evropě stále ještě vyvolává zvědavost ze strany okolí. Šátek je tak perfektní variantou pro každého, komu pozornost ostatních nedělá dobře, zároveň se ale o své zdraví stará.

Běžný látkový šátek nestačí

Škodlivé částice ve vzduchu jsou mnohem menší než otvory mezi vlákny klasické tkané látky, takže obyčejný šátek nikdy nemůže bakterie, viry či smog zachytit. Použití běžných látkových šátků, které máme doma, za účelem ochrany proti mikroorganismům je tedy pouze pocitové a neúčinné. Skrz obyčejnou látku do plic snadno pronikají škodliviny, které způsobují nemoci. Obzvláště osoby s oslabenou imunitou by se měly mít na pozoru a nepodceňovat prevenci.

Antivirové šátky společnosti RESPILON® obsahují speciální filtrační vložky složené z nanovláken. Způsob ochrany nositele je tedy mechanický, jedná se o přímé bránění průniku mikroorganismů i pevných částic. Nanovlákennou vložkou snadno prochází vzduch, proto není přes šátek obtížné dýchat. Nošení antivirového a antismogového šátku je díky prodyšnosti vhodné při vykonávání venkovního sportu, jakým může být například jízda na kole nebo běh, navíc šátek mohou používat i děti.

Nezávislé testování prokázalo, že RESPILON® má u svých výrobků 99,9% úspěšnost při zachycování látek ve vzduchu nežádoucích. Mezi takové škodliviny řadíme například smog, pyl, viry, bakterie, prach nebo i nebezpečné aerosoly. Šátek oceňují všichni, kteří se starají o své zdraví, rádi se pohybují venku a nechtějí se vzdát sportovních aktivit ani v nadcházejícím období. Nošení šátku (případně nanovlákenné ústenky ReSpimask®)

Nanovlákna jako štít

S příchodem podzimu se ještě mnozí z nás nechtějí smířit s tím, že pobyt venku bude stát více vrstev oblečení, případně bude nevyhnutelné i dýchání smogu v pochmurných dnech s inverzí. Od pobytu venku nás jistě bude brzy odrazovat také každoroční vlna nachlazení a chřipek. Téměř všichni se snažíme chránit, myjeme si ruce, nakupujeme větší množství vitamínů, ve většině domácnostech se začne hojněji využívat zázvor, citrón či med. A dalším preventivním opatřením může být právě používání antivirového šátku.

Šátek má mnoho možností použití. Uživatelům se osvědčil při vykonávání sportovní aktivity – jízdy na kole ve městě, běhání v parku i po komunikacích nebo jako ochrana před studeným vzduchem. Sportování bychom se kvůli venkovním podmínkám vzdávat neměli, to jistě všichni víme. Ne nadarmo se říká, že není špatné počasí, jen špatné oblečení. Sportovci díky antivirovému šátku jistě ocení možnost bezpečně se dál věnovat své oblíbené činnosti, a přitom být chráněni před nežádoucími vlivy. Šátek slouží i při procházkách a návštěvách hřišť s dětmi. Děti se s každou návštěvou školy, školky nebo třeba pískoviště vystavují různým bacilům. Spolu se seniory tvoří každoročně nejvíce zasaženou skupinu v období chřipkových epidemií, antivirový šátek přitom snadno a efektivně ochrání každého.

Multifunkční outdoorový šátek

Šátky RESPILON® přinášejí komfortní řešení při potřebě chránit si dýchací cesty. Využívají stejné technologie jako ústenky ReSpimask®, nicméně v porovnání s nimi mají velkou výhodu – lze je totiž při dodržení doporučených postupů prát a používat opakovaně.

Antivirový šátek RESPILON® je navržen tak, aby dobře padnul všem. Tvarovatelný nosní klip zajišťuje kompletní filtraci vdechovaného vzduchu skrz nanovlákno. Zároveň díky němu šátek dobře drží a při pohybu nepadá. Šátky jsou také dostupné hned v několika velikostech pro dospělé i děti.

Kdy nanovlákna využívat?

Nošení šátků se nejvíce osvědčuje během podzimu a jara. V těchto obdobích si ochranu pochvalují i pravidelní zákaznici, kteří šátky používají při jakékoliv činnosti vykonávané ve venkovním prostředí. Osoby s oslabeným imunitním systémem oceňují vzhled šátku, který nepoutá pozornost kolemjdoucích, a tak se necítí ze společnosti vyloučeni. Nošení antivirového šátku také doporučují všichni, kdo se dlouhodobě potýkají s nemocemi a jejichž zdravotní stav vyžaduje přítomnost v nemocnici – na specifických odděleních, kde je ochrana před bakteriemi více než žádoucí.

Jak dlouho ochrana vydrží?

Šátek lze používat opakovaně a po ručním vyprání je opět připraven k použití. Byl nezávisle testován na 5 pracích cyklů, při kterých je zaručena plná schopnost zachytávat bakterie. Zkušenosti zákazníků však dokazují, že šátek je možné bez problémů používat i přes 50 pracích cyklů – tehdy filtrační schopnost sice pomalu klesá, nikdy však ne pod 65 %.

Šátek se tak stává efektivní variantou za doposud hojně využívané roušky, které ale slouží k jednorázovému použití.

VÍTE, ŽE?

Bakterie a viry ke svému životu potřebují příznivé podmínky. V případě, že nejsou splněny (zpravidla když se škodlivý mikroorganismus nachází mimo lidské tělo), je životnost omezena jen na několik minut či maximálně pár hodin. Ve výjimečných případech je bakterie schopná přežít několik dní. Při delším pobytu v nevhodném prostředí ale mikroorganismus umírá – zpravidla uschne a přestává tak být hrozbou.

Je dobré vědět, že ne všechny bakterie jsou pro zdravého člověka škodlivé. Některé ovšem způsobují nebezpečná infekční onemocnění.

CO JE NANOVLÁKNO?

Nánovlákna jsou jedním z českých vynálezů – jedná se o technologii vyvinutou na našich univerzitách začátkem 21. století. Cílem vývoje se stalo zlepšení ochrany lidského zdraví pomocí moderních technologií. Nanovlákno samo o sobě je extrémně tenké, 500–1000× tenčí než lidský vlas. Struktura složená z nanovláken se podobá velmi pevné síti s miniaturními očky, kterými snadno proniká vzduch.

Když nanovlákno porovnáme s ostatními textiliemi a membránami, vyznačuje se mnohem kvalitnějšími filtračními schopnostmi. Filtrace nanovlákennou membránou funguje v principu stejně jako filtrace přes běžná síta. Jediný rozdíl spočívá ve velikosti filtrovaných částic. Nanovlákno totiž nedokážeme bez mikroskopu spatřit lidským okem, a nevidíme proto ani očka mezi jednotlivými nanovlákny. Zatímco vzduch přes membránu bezproblémově projde, pyl, viry či bakterie jsou větší než molekuly kyslíku a zůstanou v ní zachyceny. Nanovlákenná membrána nás chrání také před a lergeny, kdy zachycuje například spory plísní.

Nanovlákennou membránu najdete ve všech rouškách i šátcích od společnosti RESPILON®.