🚚 Měsíc dopravy ZDARMA 🚚

Úvod
Poradna
Nachlazení
Bolest v uších

Bolest v uších

Zánět zevního zvukovodu

Je místní (lokální) nebo rozšířené (difusní) postižení pokožky celého zvukovodu. Je způsoben nejčastěji bakteriální infekcí. S tímto zánětem se setkáváme nejčastěji v létě u pacientů po koupání, nebo i po běžném sprchování.

Příznaky zánětu zevního zvukovodu

Svědění, bolest ucha a zevního zvukovodu, později výtok z ucha někdy spojený až se zhoršením sluchu.

Návštěva lékaře při zánětu zevního zvukovodu

Je nutná při difusním postižení zvukovodu (celého), nebo déle trvajícím.

Zánět boltce

Při rozšířeném postižení zánětu zevního zvukovodu dochází postupně k zánětu boltce (perichondritis) vlivem hromadění bakterií, později ve formě hnisu mezi chrupavkou a okolím. Svědění a následné mechanické škrábání zvukovodu může vést až k této formě, která je úporná až ničící (destruktivní) a je nutno včas navštívit lékaře.

Příznaky zánětu boltce

Výrazná bolest a otok.

Návštěva lékaře při zánětu boltce

Je nutná pro chirurgické řešení a nasazení antibiotik.

Zánět středního ucha

Je infekce středouší, často při zánětu horních cest dýchacích. Objevuje se sice nejčastěji u malých dětí (od 3 měsíců do 3 let), ale trpět jím mohou i dospělí. Často začíná jako virová, ale dochází i k bakteriální a komplikující tzv. superinfekci. Setkáme se s ním i v letních měsících, protože se většinou jedná o komplikaci rýmy či virového zánětu horních cest dýchacích.

Příznaky zánětu středního ucha

Silná bolest, zhoršení sluchu, horečka, u dětí i průjem, nevolnost a zvracení. Při samovolnému proděravění (perforaci) bubínku dochází k výtoku hnisu s krví. Při komplikacích se obvykle stupňuje bolest hlavy, objeví se náhlá těžká nedoslýchavost, závratě, třesavka, horečka, porucha pohyblivosti tváře, čela a víček (při obrně lícního nervu).

Návštěva lékaře při zánětu středního ucha

Při těchto příznacích u dětí bezodkladně, jinak při trvání déle než 2 dny.

Léčba bolesti v uších

Léčba zánětu zevního zvukovodu se provádí vkládáním proužků s antibiotickými a protizánětlivými mastmi. Dle rozsahu postižení podáváme i celkově antibiotika. Záněty celého zvukovodu léčíme výplachy, podáváním kombinovaných ušních kapek (antibiotikum + kortikoid). Řeší odborné pracoviště - ORL.

Léčba zánětu boltce je konzervativní. Používají se antibiotika, tlakové obvazy, chladivé obklady. Při vzniku uzavřeného útvaru ve formě nadzvednuté kůže nad chrupavkou (abscesu) je nutná hospitalizace.

Léčba zánětu středního ucha probíhá v ordinaci lékaře (propíchnutím ušního bubínku, výplachy), podáváním kombinovaných kapek. Celkově se podávají antibiotika, antihistaminika (léky s protizánětlivým účinkem), nosní kapky, analgetika a antipyretika (léky od bolesti a pro snížení teploty).

Volně prodejné léky

Podpůrnou terapií je i užívání preparátů s obsahem vitamínů podporujících imunitu. Např. s obsahem beta karotenu (provitamínu A, který působí proti infekci) vitamínu C (podpora imunity) a E (podpora regenerace), dále minerálů zinku (napomáhá při hojení) a selenu (antioxidační účinky). Také se používají preparáty s obsahem probiotik (lactobacilus acidophilus). Tyto mléčné bakterie brání růstu patogenních a hnilobných bakterií. Zabraňují tak rozvoji plísňových a houbových onemocnění a zvyšují odolnost vůči mikrobiálním a virovým infekcím. Doporučuje se užívání mastných kyselin (omega 3) a pupalkového oleje. Na zvýšení imunity se užívá echinacea ve formě tablet i čajů.

Přírodní a doplňková léčba

Používají se kapky a spreje, které ředí a rozpouštějí ušní maz a pomáhají při jeho odstranění přirozenou cestou. Tím působí ochranně proti vzniku zánětů. Jsou prostředkem pro pravidelnou péči o vnější zvukovod. Dalším druhem léčby je úleva od příznaků (léčba zvýšené teploty a bolesti - viz. kapitola Teplota).