🚚 Měsíc dopravy ZDARMA 🚚

Úvod
Poradna
Kožní problémy
Alergie na slunce

Alergie na slunce

Tzv. alergie na sluneční záření je odborně označována jako tzv. světelná urtikaria (kopřivka) nebo polymorfní světelná dermatóza. Nejedná se však o pravou alergickou reakci podmíněnou přehnanou imunitní reakcí. Specifické protilátky proti konkrétnímu antigenu v tomto případě obvykle nenalezneme. Jedná se pouze o podobné projevy, na kterých se může podílet uvolněný histamin v pokožce. Nové výzkumy ukazují, že se na polymorfní světelné dermatóze podstatně podílejí také volné radikály - agresivní molekuly, které dorážejí na buňky.

Příznaky alergie na slunce

Počet osob postižených alergií na sluneční záření se z neznámých důvodů stále zvyšuje. Tyto příznaky dokážou mnohdy zkazit zaslouženou dovolenou a místo oddychu a relaxace přinesou jen starosti. Často dokáže překvapit osoby, které doposud žádné potíže neměli, ani nejsou jinak na nic alergičtí. I když nejčastěji postihuje ženy mezi 20. a 40. rokem, může se objevit v libovolném věku. Je proto vhodné už před dovolenou vědět, jak v tomto případě postupovat a co preventivního můžeme vykonat.

Příčiny alergie na slunce

Proč kůže některých osob takto přehnaně reaguje není dosud přesně známo. Podle základních vyvolávajících příčin však rozlišujeme tři typy kožních reakcí na slunce:

1. Polymorfní světelná erupce Tato reakce je nejčastěji označována za alergii na slunce. K senzibilizaci pokožky dochází často na jaře po prvním prudkém oslunění (jarním oslunění, po příjezdu na dovolenou k moři). Nejvíce postižená bývají místa trvale vystavená slunečnímu záření (dekolt, ruce, lýtka). První kožní příznaky jako svědění, kopřivka nebo puchýřky obvykle nastupuje velmi rychle, často už po několika hodinách na slunci.

2. Mallorca akné Sluneční záření může vyvolat i vznik zanícených pupínků připomínajících svým vzhledem akné. Tento příznak vzniká v důsledku vzájemného působení UV záření v kombinaci s určitými složkami kosmetických produktů. Protože se může jednat i o složky ochranných opalovacích prostředků, dochází k výskytu nejčastěji právě na dolovené.

3. Fotoalergické a fototoxické reakce V tomto případě dochází k přímé vzájemné interakci UV-záření a určitých látek, tzn. že do tohoto procesu není zapojen imunitní systém. Na rozdíl od sluneční alergie - která není závislá na dávce UV-záření (vyrážka se může objevit už při mírném ozáření) - hraje při fototoxické reakci velkou roli intenzita UV-záření a celkové množství fototoxické látky. Fototoxické účinky můžou mít některé léky, jako např. antibiotika, nesteroidní antiflogistika (ketoprofen), přírodní antidepresíva obsahující třezalku, ale také různé potraviny, např. citrusové plody, celer nebo fíky. Při jejich použití je proto potřebné omezovat expozici slunečnímu záření.

Prevence alergie na slunce

Nejlepší prevencí by bylo samozřejmě vyhýbat se sluníčku, to však není vždy docela možné, navíc - kvůli tomu značná část lidí na dovolenou jede. Při pobytu na slunci je vhodné používat ochranné prostředky, a to jak mechanické - volný prodyšný oděv, klobouk nebo slunečník - tak kosmetické ochranné prostředky. Je vhodné volit vyšší ochranné faktory s dostatečným UV-A filtrem, s nízkým alergenním potenciálem a vyhýbat se levným nekvalitní prostředkům. Renomované dermatologické firmy připravují dokonce speciální řady ochranných opalovacích prostředků, které jsou testovány u slunečních alergií a dosahují prokazatelných výsledků. Další zásadou je pokud možno omezit před pobytem na slunci používání potenciálně alergizujících látek na pokožku - parfémy, kolínské, osvěžující kapesníčky apod. Pokud jste tyto prostředky použili, je vhodné se před pobytem na slunci osprchovat. Kromě toho je možné pokožku navyknout na sluneční záření tím, že ji v pomalu se zvyšujících dávkách vystavujeme horskému slunci nebo ozařování v soláriu. S touto prevencí by měl člověk začít již 6 týdnů před dovolenou. Určité příznivé účinky jsou též popisovány v souvislosti s předchozím užíváním antioxidantů - beta-karoten, selen a další, tyto postupy však nezabírají u všech postižených. Nelze bohužel doporučit jednoznačně účinný postup. Věříme však, že aplikace výše uvedených zásad Vás dokáže uchránit před nepříjemnými příznaky a dovolená Vám poskytne dostatek nových sil.

Léčba alergie na slunce

Při akutních projevech je vhodným postupem podání antihistaminik. Dokážou odstranit akutní příznaky jako jsou svědění a zarudnutí pokožky. Histamin je nejdůležitějším mediátorem všech příznaků alergické reakce, jejich užívání tak může vést ke zmírnění až celkovému vymizení potíží. Je možné též preventivní užívání, s užíváním je potřebné začít asi 3 dny před začátkem dovolené a užívá je po celou dobu dovolené.