Poruchy pozornosti

Pozornost je schopnost zaměřit psychickou aktivitu na určitou činnost, předměty nebo děj. Je to psychická funkce, jejímž úkolem je vybírat z množství podnětů dopadajících na organismus ty, které jsou z jeho hlediska důležité. Předpokladem je bdělost a jasnost vědomí. Vlastnosti pozornosti jsou vytrvalost, soustředění, rozsah, selektivita, stabilita.

Příčiny poruchy pozornosti

Poruchy pozornosti spočívají v různé míře narušení jednotlivých složek pozornosti, dochází k jejich snížení nebo zvýšení a jiným kvalitativním odchylkám. Může nastat například snížení schopnosti koncentrace pozornosti (při vyčerpaní, manické stavy, schizofrenie a jiné poruchy psychotického okruhu atd.). Nebo dojde k nepřiměřeně zvýšené funkci některé složky pozornosti (například zvýšení koncentrace pozornosti se zhoršením distribuce a selektivity při hypochondrii; předčasné reagování na podnět nebo přeslechnutí podnětu při velkém duševním napětí). I řada dětí má problémy s poruchami pozornosti spojenými s hyperaktivitou. Je to vývojová porucha charakterizována nepřiměřeným stupněm pozornosti, hyperaktivity a impulsivnosti. Pozornost dítěte pracuje na základě regulace podráždění a útlumu. Na jedné straně zesiluje významné podněty a zvyšuje schopnost jejich vnímání a na straně druhé tlumí vnímání podnětů nedůležitých.

Poruchy pozornosti u dětí se rozděluje na dvě formy:

Dítě je přecitlivělé na veškeré podněty Není schopno utlumit vedlejší rušivé vlivy a zaměřit pozornost na podstatné podněty, věnuje nadměrnou pozornost všem podnětům bez rozdílu. Vzniká tak nesoustředěnost a roztržitost, způsobená nikoli nedostatkem, ale nadbytkem soustředění.

Dítě je neschopné zaměřit a udržet pozornost, soustředit se Neschopnost zaměřit a udržet pozornost je způsobena zvýšenou unavitelností. Jejich pozornost kolísá. Většina dětí s poruchami pozornosti však trpí oběma typy. Jakmile si rodiče něčeho všimnou, měli by vyhledat odbornou pomoc. Celkové vyšetření zahrnuje pečlivé posouzení příznaků a zdravotní, psychiatrické, psychologické, osobní a rodinné aspekty. Důležitou součástí vyšetření je i zhodnocení povahy a osobnosti dítěte, jeho nejbližších příbuzných a kvalita vztahů v rodinném kruhu.

Návštěva lékaře při poruchách pozornosti

Je nutná při výrazném zhoršení pozornosti, pacient je vystaven nebezpečí i v běžném životě, např. řidiči, cyklisté i ostatní účastníci dopravy, při práci, zejména náročné na zvýšenou pozornost.

Léčba poruch pozornosti

Volně prodejné léky:

Mezi skupinu volně prodejných léků, které se používají ke zlepšení schopnosti soustředění, patří nootropika, která příznivě působí u onemocnění centrálního nervového systému. Přesný mechanismus jejich účinku není znám a efekt je prokázaný u krátkodobé léčby. Napomáhají funkci nervových buněk zlepšením přísunu glukózy a kyslíku do těchto buněk úpravou vlastností krve jako kapaliny. Obsahují účinné látky pyritinol a piracetam.

Přírodní a doplňková léčba

Povzbuzující účinky na pozornost se předpokládají u extraktu z kořene žen–šenu, z listů jinanu a u lecitinu. Využití těchto látek je možné při únavě, vyčerpanosti a zhoršeném soustředění. Extrakty z kořene žen–šenu a z listů jinanu zlepšují paměť a pozornost a snižují zapomínání. Lecitin je přírodní látka , která podporuje látkovou výměnu v nervových buňkách a zlepšuje schopnost učení a soustředění.

Životní styl

Jezte stravu s obsahem cholinu (základní stavební kámen acetylcholinu,látky zajišťující komunikaci mezi našimi nervovými buňkami). Jeho nedostatek je spojován se vznikem Alzheimerovy choroby a jiných onemocnění provázených vážnými poruchami paměti. Největší množství cholinu obsahují vaječné žloutky, játra, luštěniny, burské oříšky, celozrnné produkty, hnědá rýže, obilné klíčky a semínka.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

  • Prosím o radu ohledně chování mého vnukaRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,našla jsem si Vaši stránku na internetových stránkách.Nevím,nebo si nekde, zcela jostá,zda se mohu tímto problémem svěřit u Vás,ale hledám každou radu a pomoc.Nevím,ani jak začít,je to takový zamotaný problém,který se týká mého vnuka.
    Letos v srpnu mu bude 10 roků.Dochází třetí ročník základní školy.Byl přijat do školx s ročním odkladem.poslední asi dva roky jsou s ním velké potíže,nejen,že je neposlušný,urážlivý a odmlouvá,o jídle ani nemluvě,velmi zlé stravovací návyky,,odmítá stravu,jí velmi málo a to ještě špatně.Ale zde je problém jeden z největších,stolice.Dnes a denně se minimálně pětkrát pokaká,ale co je nejhorší.nechává po sobě spoušť ve znamení,vše od stolice,pomazaný nábytek,prádlo všude pokakané naházené,žádné domluvy nic platné,odpovědí mu jemže mu to voní a nevadí,že se pokakal.Vyžívá se v tom.Stupňuje se to více a více,vše stále od stolice,dokonce si utírá konečník různými předměty,už si ho i poranil.Navíc se přiznal,že mu to dělá dobře.Poradíte mi prosím?

    Reagovat22.06.2016 12:21 od gdpr
    • Re: Prosím o radu ohledně chování mého vnuka

      Dobrý den.

      Podle popisu se jedná o hlubší problém chování, prizpůsobení, možná i psychomotorického vývoje. Zcela jistě jej musí řešit specialista ve spojení s celou rodinou a okolím. Začít musíte u praktického lékaře pro děti a dorost, kam předpokladám vnuk chodí a tam se domluvit na dalším vyšetření, v prvním řade asi pyschologickém. Takovýto problém nejde řešit svépomocí. 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!