Poruchy paměti

Paměť je schopnost vštěpovat si, uchovávat a vybavovat minulé vjemy, informace a zážitky. Zapomínání je nedílnou součástí paměti (nejvíce se zapomene během prvních 30 minut). Kromě dělení paměti na zrakovou, sluchovou, chuťovou, hmatovou, čichovou apod., lze paměť dělit i podle délky (krátkodobá, střednědobá, dlouhodobá). Paměťové funkce jsou nezbytné pro naši orientaci v místě a čase, umožňují nám vnímání minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Poruchy paměti spočívají v různé míře narušení jednotlivých dílčích složek paměti, dochází k jejich snížení nebo zvýšení a jiným kvalitativním odchylkám.

Příznaky poruchy paměti

Snížení paměťových schopností, zeslabení paměti (u organické demence, zneužívání drog, nadužívání alkoholu), amnézie - je časově ohraničená ztráta paměti úplná nebo ostrůvkovitá (úrazy hlavy, epilepsie, silný stres, po vysokém emočním napětí), nadměrné zapamatování jen vybraných věcí (paranoidní psychózy, neurózy, stav po požití psychostimulancií - léků k povzbuzení). Dále se mohou objevit odchylky v přesnosti a pocitu jistoty vybaveného zážitku, špatné umístění zážitku v čase, vzpomínka na zážitek, který nikdy neexistoval.

Návštěva lékaře při poruchách paměti

Velmi nutná při zhoršení paměti po úrazech hlavy, nutná u osob které jsou v silném stresu, mají epilepsii a jiné závažné onemocnění centrálního nervového systému nebo prošli změnou léků. Je vhodná také při výrazném zhoršování obtíží. Je nutná, pokud je porucha paměti taková, že pacientovi negativně ovlivňuje jeho život (obtíže v práci, zhoršení soběstačnosti). Porucha paměti totiž může být součástí (příznakem) vážného onemocnění (např. Alzheimerova choroba), proto je pečlivé klinické vyšetření a zhodnocení vývoje stavu lékařem nezbytné.

Léčba poruchy paměti

Volně prodejné léky

Mezi skupinu volně prodejných léků, které se používají na podporu paměti, patří nootropika, která příznivě působí u onemocnění centrálního nervového systému. Přesný mechanismus jejich účinku není znám a efekt je prokázaný u krátkodobé léčby. Napomáhají funkci nervových buněk zlepšením přísunu glukózy a kyslíku do těchto buněk úpravou vlastností krve jako kapaliny. Obsahují účinné látky pyritinol a piracetam. Používají také pro zlepšení schopností učení a soustředění. Pouze na doporučení lékaře se mohou používat při skleróze mozkových cév, poruchách činnosti mozku u starších osob, po úrazech, při stavech po zánětu mozku a dále při demencích různého typu (včetně Alzheimerovy choroby).

Přírodní a doplňková léčba

Povzbuzující účinky na paměť se předpokládají u extraktu z kořene žen–šenu, z listů jinanu a u lecitinu. Využití těchto látek je možné také v pomocné léčbě Alzheimerovy choroby a při únavě, vyčerpanosti a zhoršeném soustředění. Extrakty z kořene žen–šenu a z listů jinanu zlepšují paměť a pozornost a snižují zapomínání. Lecitin je přírodní látka, která podporuje látkovou výměnu v nervových buňkách a zlepšuje schopnost učení a soustředění.

Životní styl

Jezte stravu s obsahem cholinu (základní stavební kámen acetylcholinu, látky zajišťující komunikaci mezi našimi nervovými buňkami). Jeho nedostatek je spojován se vznikem Alzheimerovy choroby a jiných onemocnění provázených vážnými poruchami paměti. Největší množství cholinu obsahují vaječné žloutky, játra, luštěniny, burské oříšky, celozrnné produkty, hnědá rýže, obilné klíčky a semínka.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

  • Častá zráta pamětiRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

    Dobrý den,

    můj spolubydlící má veliký problém s krátkodobou pamětí. Je schopný za mnou během 20 mni. přijít a zeptat se na stejnou otázku.

    Několikrát jsem ho konfrontoval, že to není normální, natož v našem věku (24 let), ale vždy nad tím mávnul rukou s tím, že takovej prostě je.

    Občas se to dostane i do fáze, že v půlce věty zapomene o čem vypráví a musím mu připomenout polední větu-dvě.

    Nadále se budu pokoušet přesvědčit ho, aby vyhledal pomoc u lékaře, ale chtěl jsem se zeptat, zda by jste nedoporučili nějaký léků doplněk stravy, který bych mu mohl darovat jako náznak, že mi na to skutečně záleží. Dokáže to pro mě totiž být někdy otravné až frustrující.

    Je pravda, že v mládí zažil traumatické období, které by mohlo mít za příčinu, že nevědomě paměť potlačuje, ale s tímto traumatem se již delší dobu profesionálně léčí.

    To mě vede k dodatečné otázce, zda by mohla být takto zhoršená paměť způsobena lékem, který má předepsaný. (název neznám)

    Přede Vám děkuji.

    AŠ.

    Reagovat05.01.2023 00:02 od Albert
    • Re: Častá zráta paměti

      Rád bych dodal, že stresem si myslím, že to není. Finančně zajištěný je, práci má rád a pochvaluje s, že je jednoduchá a obecně u nás doma panuje dost poklidná atmosféra.

      Je však možné, že je něco o čem se mi nesvěřil, i přesto, že spolu mluvíme o všem dost otevřeně.

      Reagovat05.01.2023 00:06 od Albert
      • Re: Re: Častá zráta paměti

        Dobrý den.

        Je vhodné si uvědomit několik věcí. Lidská psychika je velmi komplexní a individuální. Povahu nejde jednoduše vystihnout krátkou větou. Že někdo zapomíná o čem mluví, že se ptá na to samé, může mít více příčin - že se nesoustředí, že nechce na nic myslet, že "vypíná". Možná i jeho opakované dotazy, že co jste chtěl, mohou být naopak obrazem jeho zájmu, že ví, že jste něco řešili a je mu líto, že to nevnímal. Člověk takové věci dělá podvědomě. Ztráta paměti na podkladě nějaké fyzické přičiny je ve vašem věku netypická. Některé léky to ovlivnit mohou, ale spíše ve smyslu tlumení, poruch soustředění, tj. nepřímo. Výše uvedené by navíc mohla být pravda i u normálního člověka. Pokud si člověk sebou navíc nese hluboká psychická traumata, tak jeho chování může být pro jiného člověka skutečně velmi nelogické, iritující. Pokud bych to měl shrnout a pokusit se to nějak uzavřít - že s vámi mluví otevřeně, nemusí znamenat, že se bude chovat dle vašich očekávání. Prostě se na dialog nesoustředí a je to tak, nemyslí to zle. Pokud mu koupíte nějaký přípravek (na paměť se používá třeba Gingko), tak bych to za sebe mohl považovat i jako "urážlivé" - může to vypadat, že mu "nerozumíte". Ale všechno je to velmi individuální. Cesta k hlubšímu porozumění tady bude vést spíše přes komunikaci - pokud byste o to oba stáli, tak i s profesionální pomocí (psychologem).

  • ZapomínáníRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den včera večer se mi stala jedna věc.Jšel jsem si vyčistit zuby. Asi o minutu později jsem si říkal že jestli jsem si je čistil ale že si to nějak nepamatuji. A toto se mi stává i dnes ráno.Děkuji za pomoc.

    Reagovat04.04.2022 07:29 od Kousal Dominik
    • Re: Zapomínání

      Dobrý den.

      Uvedená věc je normální, pokud se neděje nějak často, nebo vás neomezuje. Záleží asi i na věku - jestli se vám to třeba dříve nedělo a pak najednou ano. Může to být ovlivněné stresem, aktuálním naladěním atd. Pokud byste měl pocit, že je toho víc, tak se poraďte s okolím (rodinou), jestli nevnímají nějakou změnu ve vaší paměti. Poté se můžete výhledově zeptat i svého praktického lékaře.

  • ZapomínáníRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den. Mám takový menší problém.

    Stává se mi že dám do čaje cukr a za chvilku nevím třeba za 5min jestli jsem dal nebo nedal,musím se přesvědčit. Co to znamená,začínající poruchy paměti.
    Já beru po autonehodě,dlouhodobě tramal proti bolesti předtím na bolest a teď ho musím každý den 60-80kapek už to beru 10let pravidelně nemůže to způsobovat tramal. Děkuji za brzkou odpověď.

    Reagovat19.07.2021 08:03 od gdpr
    • Re: Zapomínání

      Dobrý den.

      Z takovéto jednotlivé události nejde dělat závěry ohledně paměti, ale ani ohledně jiných tzv. kognitivních funkcí. Pokud máte podezření na horšení paměti, zajděte za svým praktickým lékařem. V první linii může udělat několik jednoduchých dotazníkových testů, které to upřesní. Pokud by měl podezření i on, může vám doporučit další postup - lze vyzkoušet některé podpůrné prostředky, ale i různá cvičení, které paměť a obecně mozek pomáhají procvičovat.

  • Zhoršení pamětiRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den obracím se na vás abyste mě pomohli s mým vážným problémem.
    Je mě 61 let a minimálně dva až tři roky si uvědomuji že se mě zhoršuje paměť.Dochazi to poslední dobou k velkému zhoršení, zapomínám prakticky v minutě na to co mám udělat, sice si na po chvíli vzpomenu ale v.práci mě to hodně ovlivňuje a budu muset asi skončit.
    Něco o sobě, léčím se 30let u.psychiatra s nervy,beru léky.
    Má maminka měla schizofrenii a ja mám deprese a sociální fobii.
    Ze všeho jsem již hodně unavená a nic mě netěší a nebaví.
    Asi bych to měla říct svému doktorovi co mám dělat .
    Eva

    Reagovat29.11.2020 14:58 od gdpr
    • Re: Zhoršení paměti

      Dobrý den.

      Pokud dochází k náhlému zhoršení, je to jistě důvod na neodkladnou kontrolu. Může se jednat o zhoršení základního onemocnění. Nebo se děje něco jiného, co může ovlivňovat Váš zdravotní stav přímo nebo nepřímo, například přes užívané léky. Dopourčuji tedy kontaktovat Vašeho psychiatra a poté po domluvě s ním i praktického lékaře. 

  • Horší paměť a soustředění.Rozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

    Dobrý den, Chci se zeptat už jsem poměrně zoufalý a rád bych se z toho nějak vyhrabal. Ale je mi 30let a mam pocit že má paměť a pozornost je velice špatná .Občas vidím nazev hledaneho třeba telefonu 60x a stejně si nemohu vzpomenout na nazev. Nebo jsem jezdival po montažích 5 let a jezdil jsem třeba 40x stejnou trasu a stejně si nepamatuji co jsem projižděl dnes už ani kde kam jsem mnohdy jezdil.Celý život mam problem docela porozumět textu pisniček spiš si to snažim ukladat jako jednotliva slova po sobě jdouci a nejsem schopny si to uložit do paměti. Věřim tomu že dnes bech se nad nenaučil basničku o třech slokach prostě je to pro mně nepředstavitelné ?? Myslím si že jistou inteligenci mam ale bohužel na to že mi je 30 tak životni zkušenosti co jsem se naučil jsem zase zapoměl ?? Mylím si že na svědomí by to mohlo byt že na těch montažich dřív byla nadmirna spotřeba alkoholu, a do dnešní doby špatně usínam . Dřiv jak ve 24h mam problem usnout tak když vztavam na ranní tak spím někdy

    Reagovat08.09.2020 16:00 od gdpr
    • Re: Horší paměť a soustředění.

      i jen 3h. Občas mám dny kdy mně palí oči ,mam šije a tehdy jsem rad že jako jen vnimam a jako by mozek jel jen na usporny režim. Chci se tedy dotazat mohl bych si zkusit nejaký test nebo tak něco zda mohu být vklidu ? Byl jsem u obvodního lekaře ten mi dal papirek kde bylo 20obrazku a měl jsem zapsat kolik jsem si jich za 1min zapamotoval a 2x mi vyšlo 7 což bylo na hranici. Doktor mi řikal ať zkusim ginko a že uvidime. Ale že ke mně pak budou přistupovat jak k uplnemu dementovi že by stím ještě počkal. A mně samotnemu je to taky nepřijemné ale Už jsem docela zoufalí... Dřív jsem si neco pamatoval byl zabavný ukecany a měl chuť cokoliv podniknout a bavit se a dnes jsem nejradši zalezlý , mam strach se sněkym bavit , nemam na nic svuj nazor protože i když si knižku přečtu 5x nebo cokoliv nepamatuji si po chvyli takřka nic ?? Přijde mi že na úkor toho přichazím aji o přatele ?? Prosím pomozte mi . Uvažuji jestli by pomohlo pokusit se za každou cenu lepe spat a přerušovany pust nebo nev

      Reagovat08.09.2020 16:07 od gdpr
      • Re: Re: Horší paměť a soustředění.

        Dobrý den. 

        Popisujete docela rozsáhlý problém, který rozhodně nepůjde vyřešit jednou odpovědí na internetu. Je určitě správné začít u praktického lékaře. Samozřejmě ne každý má praktika, který tuto situaci vyřeší ke spokojenosti. Je taky v pořádku udělat nekolik základních testů, tak jak jste již prováděl. Možná byste měl zdůraznit svému lékaři, že to chcete více řešit - je možné, že si neuvědomuje, že situaci vnímáte vážně. Podle popisu se mi zdá, že reagoval celkem přiléhavě (testy a pak vyzkoušet běžné léky), takže bych si s ním o tom ještě promluvil. Podle výsledků by pak mohlo být jasnější, jestli se jedná o problém týkající se jenom paměti, nebo i porušení tzv. kognitivních fukcí (obecný název pro souhrn běžných lidských schopností) nebo se může jednat i o mírnou depresivní poruchu, či jiné stavy. Ne vždy s tím jde něco dělat. Není vyloučené, že paměť jednoduše máte hraniční a jak jste i popisoval, tak mohlo dojít k ovlivnění alkoholem. Je ale nutné znát v čem je hlavní problém. Dalším krokem by asi byla spolupráce s psychologem, který by mohl doporučit různá cvičení a formy psychoterapie. Zkuste se tedy ještě další kontakt s vašim lékařem, sdělte mu, že současná terapie nepomohla (?) a poproste o další možnosti, zeptejte se na podrobnější psychologické vyšetření.

  • Mám hodně špatnou paměť, často si...Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Mám hodně špatnou paměť, často si nepamatuji co se dělo před pár hodinami. Nebo si přečtu článek na jedno téma a po té článek na jiné téma a už si nepamatuji detaily z předešlého článku. Nedokážu si zapamatovat jména, vím koho myslím, ale nevím jak se jmenuje, to se mi stává často. Nebo se kouknu třeba na to v kolik mi jede vlak a za deset minut od toho co jsem se koukla už nevím v kolik mi to jede. Je mi 21 a chodím na vysokou školu, takže je pro mě paměť důležitá. Potřebuji vědět čím to může být.

    Reagovat09.02.2019 01:35 od gdpr
    • Re:

      Dobrý den.

      Váš problém je třeba kvantifikovat, tj. zjistit rozsah tohoto problému. Do určité míry mohou být tyto stavy normální, zejména ve stresu a při velkém množství učení na vysoké škole. Zkuste si promluvit zejména se spolužáky, kamarády, uvidíte, že mnoho z nich se občsa cítí podobně. Dále lze paměť určitě cíleně trénovat a posilovat, na internetu se dá najít mnoho různě zaměřených cvičení. Pokud byste však byla přesvědčená, že se to u Vás děje mnohem více, tak pak se obraťte na nějakého odborníka. Určitě máte na VŠ nejakého školního poradce - psychologa, který bude mít v tomto ohledu bohaté zkušenosti. 

  • Dobrý den. Postupně se mi silně...Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den.
    Postupně se mi silně zhoršuje paměť a nejde mi se nic nového naučit , provázejí mě s tím spojené různé problémy. Může mít na to vliv úraz hlavy v mládí? (je mi 50) Mám deformaci lebky , ale nikdy jsem to u lékaře neřešil. Děkuji za snahu odpovědět.

    Reagovat09.07.2017 14:25 od gdpr
    • Re:

      Dobrý den.

      Je potřeba posoudit více věcí, celkový interní stav, anamnézu. Tento problém by bylo nejlepší sdělit Vašemu praktickému lékaři, který Vás dobře a dlouhodobě zná a tím spíše doporučí vhodný postup. Pokud jsou tyto potíže výrazné, určitě jde zvážit i specializovaná vyšetření - tam Vás ale zase bude odesílat praktický lékař. Co se týče úrazu, jeho vliv nejde vyloučit - záleží, co přesně se stalo a jestli to nemohlo mít sekundární následky. Zajděte tedy za svým praktickým lékařem. 

  • Kamarádka ztratila pamětRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den. Má kamarádka před asi dvěma dny strhla řídítka kola do silnice pod auto (omylem) a po probuzení z kómatu si polovinu věcí nepamatuje. Podle doktorů by si měla vzpomenout, sle já stále pořádně nechápu jak je to myšleno. Zda se jí paměť zcela vrátí, nebo jak to bude. Ztráta je zřejmě částečná a já doufám, že se jí paměť vrátí. Zároveň o ní mám ale i strach. Máte pro mě nějakou radu? Děkuji

    Reagovat11.06.2017 23:26 od gdpr
    • Re: Kamarádka ztratila pamět

      Dobrý den.

      Poúrazová ztráta paměti je bohužel častá. Co se týče výhledu, nikdo Vám nedá jasnou záruku. Paměť se může vrátit úplně anebo může zůstat částečná amnésie. Přesněji by to mohl odhadnout lékař, který ji má v péči, ale ani ten to nebude vědět s jistotou.

  • Dobrý den mam jednu velkou prozbu...Rozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

    Dobrý den mam jednu velkou prozbu moje maminka ktere je65let je těžký diabetes a 1rok po operaci krčních cev/zavedený stend/ začala trpět poruchou paměti-krátkodobou- prosím všechny kdo by věděli jak ji mohu pomoct nebo nějaký odkaz kam bych se mohla podívat byla bych velice vděčná předem děkuji Eva

    Reagovat14.09.2015 20:05 od gdpr
    • Re:

      Dobrý den.

      Asi by bylo rozumné se poradit s jejím praktickým lékařem. Ztráta paměti již může být i "normální" odpovídající věku, ale může se jedna i o nějaké počínající onemocnění, případně jí může zhoršovat a ovlivňovat nekontrolovaný současný problém (hydratace, výživa, krevní tlak...). Můžete také vyzkoušet některé běžně dostupné přípravky s obsahem Ginka (například Wallmark GinkoPrim), které zvyšují prokrvení mozku. Výše uvedené vyšetření to nenahradí, ale část lidí může na tyto přípravky reagovat pozitivně. 

      • Re: Re:

        Dobrý den
        chtěla bych vam poděkovat za odpověd na muj dotaz s přáním hezkého dne Eva S.

        Reagovat15.09.2015 15:20 od
  • Porucha přemýšlení?Rozbalit (reakcí: 3)Sbalit (reakcí: 3)

    Dobrý den,
    Už nevím, kde mám psát, nebo komu se mám svěřit.Doktoři mě většinou odmávnou rukou a dají mi recept na vitamíny na podporu přemýšlení (ginko,..)
    Poslední dobou (asi 1 rok) mívám nepopsatelné problémy se soustředěním.Někdy od rána, někdy to přijde ve škole, když se snažím hodně přemýšlet.Pak ani nevím, kolik je 1+1 a ani skoro jak se jmenuji.Poté mám třeba pár hodin, nebo i celý den ''zatmění'', že jsem úplně mimo.Mám před maturitou a takle se nezvládám ani učit, ani se na nic soustředit..
    Děkuji předem za odpověď

    Reagovat04.11.2013 21:10 od gdpr
    • Re: Porucha přemýšlení?

      Dobrý den.
      S popsanými problémy by Vám podrobněji mohl pomoct spíše psycholog. Lékař většinou nemá prostor a ani prostředky aby podobné potíže v ordinaci zkoumal. V některých vzácnějších případech by se mohlo jednat i o různé nemoci, ale podle popisu to tak na první pohled spíše nepůsobí. Doporučím tedy najít ve Vašem okolí psychologickou ambulanci. Můžete se poradit i s praktickým lékařem, který bude mít v okolí lepší přehled, co který specialista dělá. Psychologický směrů a různých přístupů je velké množství, je možné, že bude chvíli trvat, než najdete toho správného specialistu, který Vám bude vyhovovat – buďte tedy trpělivá. Z pohledu lékaře jinak můžu obecně doporučit pouze dostatek odpočinku (zejména aktivního, pokud hodně studujete), tekutin a podle možností se nepřetěžovat.
       

      • Re: Re: Porucha přemýšlení?

        Tak jsem byla na vyšetření EEG, které vyšlo naprosto v pořádku a EMG, kde se potvrdila lehká tetánie.
        Tekutin mám dostatek( i přes 3l vody denně), spím klidně 12 hod denně, protože jsem často unavená.
        Začala jsem číst knížku a pravidělně po cca 3-5 stránkách mě to zase přepadne.Ztratím se v řádku- hledám se 5minut, nevím o čem jsem četla na následující stránce a tak pořád dokola..vyspím se a problém většinou ustane..

        Reagovat22.11.2013 23:29 od gdpr
        • Re: Re: Re: Porucha přemýšlení?

          Hezký den Petro,
          když jsem čela tvé příspěvky, tak jsem měla pocit, že popisujete mě, jsem úplně ve stejné situaci. Doktorka mávne rukou, prý se mi to jen zdá a já si připadám jak pitomec čím dál častěji. Já už pracuji, je mi 32 let a nepamatuji si téměř nic. S manželem koukáme na TV a říká, podívej, tady jsme byly....a já na něj koukám jak pitomec, protože o tom vůbec nic nevím. Zákazníka kterého ráno odbavím, odpoledne nepoznám,....ale podle pí.doktorky jsem v pořádku.... Ach jo, ...kdo mi pomůže???

          Reagovat09.12.2013 14:38 od gdpr
  • Okno i po džusuRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,
    je mi 24 a již několik let mám problémy s pamětí. Žiji celkem zdravě, nekouřím, sportuji. Dříve se mi stávalo, že když jsem si vyšla s přáteli, trochu jsme popili, nepamatovala jsem si co se dělo. Všichni okolo přísahají, že jsem působila naprosto střízlivě (měla jsem 3 piva, 2 koktejly), ale já si to prostě od jistého bodu nepamatuji. Stávalo se mi pořád. Odůvodnila jsem si to tím, že nic nevydržím a tak už radši nikam nechodím a nepiji. Nicméně moje problémy přetrvávají dále. Když si někam vyrazím večer, podotýkám že vůbec nepiju, mnohdy si to druhý den nepamatuji, mám prostě okno i když celý večer piju džus. Stává se mi to jen večer. Říkám si, že třeba je už mozek unavený nebo tak. Děkuji za radu.

    Reagovat27.10.2013 09:38 od gdpr
    • Re: Okno i po džusu

      Dobrý den.
      Pokud se potíže vyskytují pouze po příležitostném večerním posezení a v běžném životě jinak nikoliv, nepovažoval bych to za zásadnější problém, resp. nemyslím si, že by Vám lékař mohl nějak pomoct. Můžete vyzkoušet naplánovat různá posezení na dřívější hodiny a vyzkoušet, jestli příznaky nebudou lepší. Jinak se těmto situacím vyhýbejte, případně chodívejte na akce tohoto typu pouze s dobrými známými. Pokud Vás tyto potíže budou dále výrazně obtěžovat, můžete se svěřit praktickému lékaři, ten pak případně vyzkouší různé psychologické testy nebo Vás odešle za jiným odborníkem.
       

  • Mateřská dovolenáRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, jsem na mateřské dovolené (3,5měsíce) je mi 31let a začínám mít problém s krátkodobou pamětí, např.domluvené hlídání na určitý den, přesunu na jiný den a pak se divím kde ta babička je. Přítel si toho taky všiml, tak mě začal "zkoušet" a ptá se mě co jsem řekla před 10ti minutami, a já si nejsem schopná vzpomenout. Pak mám i různé přeřeknutí (prší-brečí), vyletí to ze mě a vůbec nad tím nepřemýšlím. A ještě poslední věc, občasné a mírné motání hlavy, trvá to pár vteřin, vždycky zpozorním a snažím si udržet rovnováhu, zatím jsem nespadla, ještě pořád do něčeho narážím a vypadávají mi věci z ruky. Když nosím malýho, tak si dávám velký pozor ale věčně to tak praktikovat nejde (snažím se ho nosit minimálně). Všem říkám že to je z únavy, z nevyspání, ale já ve skutečnosti unavená nejsem..

    Reagovat20.09.2013 20:33 od gdpr
    • Re: Mateřská dovolená

      Dobrý den.
      Jedná se o docela rozsáhlý a nesourodý souhrn potíží. Mnoho (i všechny) z nich mohou být „normální“, způsobené stresem, dlouhodobější vyšší zátěží, i uvedenou únavou apod. Na druhou stranu, může se jednat i o různá onemocnění. Jednoduše a na dálku to bohužel nejde rozlišit. V první řadě byste si měla promluvit s praktickou lékařkou. Hned na úvod (nebo při objednání) jí řekněte, že toho máte víc, aby na Vás pak měla dost času. V ideálním případě Vám pomůže odlišit (pohovorem a klinickým vyšetřením), které příznaky stojí za další pozornost, případně Vás odešle na specializovaná pracoviště. Osobně bych předpokládal, že by se minimálně mohlo zvážit ORL („krční“, kvůli rovnováze) a neurologické vyšetření. Pokud máte potíže již delší dobu a nezlepšují se, tak jejich řešení zbytečně neodkládejte. Přístup Vašeho partnera mi moc užitečný nepřijde (soudím pouze na základě uvedeného příkladu), spíše by Vás měl podpořit a pomoct zrealizovat výše doporučené postupy.

  • Poruchy pameti, nesoustredenostRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobry den, chtela bych se zeptat, je mi 19 let a uz asi rok, rok a pul, mám problemy s ucenim a koncentraci na urcite veci(vetsinou uceni). Také casto zapominam uplne jednoduche veci nebo osloveni, ktere kazdy clovek potkava denne. Uceni mi nikdy nedelalo problemy, kdyz jsem se něco naucila, a to za celkem kratkou dobu, pamatovala jsem si to napr. dalsi den na zkouseni, ale ted, ucim se pomerne kratkou nekolik hodin a kdyz se zda, ze uz si to pamatuji, snazim se to zopakovat od zacatku a nemohu si vzpomenout. Zacinam mit strach, protoze me ceka maturita a ted se u me problemy znovu objevily. Uz nevim, co delat. Nevim, zda je tu spojitost, ale cca pred pul rokem jsems se behem 2 mesicu asi 5x prastila silne do hlavy, tak, ze jsem pokazde skoncila na zemi a musela to nekolik minut rozdychavat. V bezvedomi jsem nebyla ani jednou a proto jsem ani nebyla u lekare. Nevim, zda navstivit psychologa, ci neurologa. Dekuji.

    Reagovat09.09.2013 19:55 od gdpr
    • Re: Poruchy pameti, nesoustredenost

       Dobrý den,

      pokud by mohly problémy s pamětí svou intenzitou narušit každodenní život, navštivte Vašeho praktického lékaře a domluvte se s ním na případném vyšetření a návštěvě odborného lékaře. Problém s pamětí, který popisujete, trápí zejména studenty. Pokud začnete mozek namáhat učením, zprvu mu chvíli trvá, než si zvykne. Pokud se učíte, mozek je ve fázi učení a hůře si vybavuje. Když přestanete do druhého dne, by se měl „přepnout do vybavovací fáze.“ Jako příklad lze uvést, že lepšího výsledku u zkoušky dosahují zpravidla studenti, kteří se přestali učit den před zkouškou a Ti co se učí do poslední, chvíle si hůře vzpomenou na odpovědi. Vše je do značné míry individuální. Velkou roli hraje i stres. Pokud uvažujete o nějakých přípravcích, máte na výběr ze dvou možností. Prvním studenty oblíbeným jsou přípravky s výtažkem z Ginkgo bilobae (např. léčivý přípravek Gingio,… doplněk stravy Gingimax, Walmark Ginkoprim,…), které zlepšením prokrvení v mozku povzbuzují jeho činnost a podpoří koncentraci. Druhý, který studenti často užívají, je Piracetam, který se používá zejména u starších lidí, kteří mají problém s pamětí, a proto lze předpokládat, že by mohl pomoci i studentům v učení. Jedná se o léčivé přípravky Geratam, Pirabene, Piracetam_Al. Efekt piracetamu nastupuje po delší době. Na závěr bych zmínil kofein (Kávu, Mathé, Guaranu), který se hojně při učení konzumuje, protože odstraňuje únavu, ale u řady lidí může rozhodit soustředění.

  • Ztráta pamětiRozbalit (reakcí: 0)Sbalit (reakcí: 0)

    Dobrý den, mám kamarádku která byla v kómatu. Jejímu synovi řekli,že maminka umřela,ale je to pár dní co se objevila na netu. Psal jsme si s ní,ale vůbec nic si nepamatuje. Jen poznala svojí fotku kterou mi kdysi poslala. Nepoznala na fotce ani svého syna. Moc prosím o radu co dělat a jak pomoci aby se jí zase paměť vrátila a její syn se mohl k ní vrátit. Teď je v adopci. Děkuji za každou radu.

    Reagovat22.07.2013 12:02 od gdpr
  • dlouho doba pametRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobry den, memu synovi je 15 let a už od školky neni možne abysi něco zapamatoval na delší dobu jak v učeni tak i v dením životě .Lekaři mi řekli už když mu bylo šest že je hiperaktivni. Ted už je klidnější ,ale ta pamet je čím dal horší.Ma jedna věc něco společneho s druhou?

    dodatek

    Zapoměla jsem dodat že take byl na genetickem vyšetřeni a nic se nenašlo.Muj otec pravděpodobně měl epilepsii, ale to nemam potvrzene ani od rodiny ,protože ji ani neznam .Co bych měla dělat aby tuto možnost vyloučila?

    Reagovat18.07.2013 19:34 od gdpr
    • Re: dlouho doba pamet

      Dobrý den.
      To bohužel nedokážeme na dálku posoudit. Jedná se o velmi specifický problém, který musí řešit specialista s dostatečnými zkušenostmi v této oblasti, se kterým byste měla dlouhodobě spolupracovat, pokud se již tak neděje. Jedná se zejména o psychologa a v každém případě o dorostového praktického lékaře, který by měl mít o všem přehled. Co se týče genetického vyšetření, jedná se o obecný název. Genetických vyšetření je mnoho, které se zásadně liší. Nedokážu proto říct, co se z provedeného dá usuzovat. Epilepsie se však genetickým vyšetřením nezjišťuje. Preventivně vylučovat jí nebývá potřeba, řeší se, až když se objeví nějaké potíže, které jako epilepsie vypadají. V každém případě, tyto obavy můžete také probrat s ošetřujícím lékařem, pokud uzná za vhodné, odešle Vás na neurologii.

  • Je to normální?Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, je mi 21let jsem na VŠ a už asi od 17ti mám problém si zapamatovat, kde jsme byli s rodiči na dovolené, co jsem měla na oběd, atp. Nepamatuji si co jsem dělala s přítelem před týdnem, před měsícem už vůbec a jeho to irituje a ztrácí se mnou trpělivost, protože kolikrát se s ním můžu hádat, že se to a to nedělo a opak je pravdou. A často jde o pěkné věci, tak mě mrzí, že si je nepamatuji. Ale věci co se týkají školy si většinou pamatuji. Je to normální? Děkuji.

    Reagovat06.06.2013 20:05 od gdpr
    • Re: Je to normální?

      Dobrý den,
      nemusí se jednat o nic neobvyklého, v případě Vážnějších potíží se budete muset poradit s Vaším lékařem. Při intenzivním učení je mozek přepnut do fáze „učící“ a je potlačena fáze „vybavovací.“ Pokud se hodně do školy učíte, může se stát, že budete mít občas problémy si na některé věci vzpomenout. Např. studenti, kteří se učí do poslední chvíle před zkouškou, zpravidla dosahují horších výsledků než ti, kteří se přestali učit den před. Vše je ovšem individuální. Na zlepšení paměti Vám můžu doporučit přípravky s ginkgo bilobae, které zlepšují prokrvení mozku a tím zlepšují paměť např. Ginkgobene, Gingimax, Ginkoprim nebo léčivý přípravek Gingio. Produktů je mnoho. Tyto přípravky účinkují zpravidla během pár dní. Další možností je piracetam, který se používá na zlepšení paměti u seniorů. Pro jeho vlastnosti ho velmi často používají i studenti. Např. Pirabene, Geratam,… Účinek piracetamu by se měl projevit nejdříve až po měsíci pravidelného užívání.
       

  • nic si nepamatujiRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,
    je mi 22 let a mám časté výpadky paměti. Z ničeho nic uprostřed hovoru nebo nějáké situace úplně vypnu a nevím o tom, neustále něco hledám i když to mám přímo před sebou. V noci se probudím a trvá mi než si uvědomím, kde jsem. Nevím co už mám dělat. Hroutí se mi vše, jak v partnerském vztahu tak i v životě. Všichni mě mají za magora. V práci dostanu úkol, udělám pár kroků a nevím co se po mě chtělo. Můžete mi nějak poradit co stím? Předem děkuji za odpovědi.

    Reagovat04.05.2013 23:02 od gdpr
    • Re: nic si nepamatuji

      Dobrý den.
      Mírné poruchy paměti mohou být normální, zvláště při větším psychickém tlaku, či stresu. Podle příspěvku soudím, že se toho kolem Vás děje hodně. Zamyslete se, jestli to nemůže být příčina, jestli máte dostatek odpočinku, relaxace, podpory. Na druhou stranu, pokud Vás poruchy paměti již obtěžují v běžném životě, musí se vyloučit i nemoci, které tyto potíže mohou způsobovat. Navštivte tedy v úvodu Vašeho praktického lékaře. Ten může udělat základní laboratorní vyšetření a nabídnout několik testů na hodnocení přímo paměti, nebo psychiky. Podle výsledků Vás nasměruje k dalším specialistům (neurolog, psycholog atd.), kde se provedou potřebná vyšetření. Závěry pak vždy přineste i zpět k praktikovi, aby měl ucelený přehled a mohl Vám co nejlépe pomoct při řešení Vašich potíží.

  • ZapomínáníRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den
    Bude mi 17 a za posledních pár měsíců se mi rapidně zhoršila paměť. Už před tím jsem sem tam něco zapomněla, ale teď už mi to začíná vadit v učení, zvláště jazyků. Například včera se mě profesorka na něco zeptala a než jsem stihla najít příslušný text v učebnici, její otázku jsem zapomněla. Bývám ve stresu kvůli škole. V naší rodině nikdo tímto problémem netrpí a pokud vím tak ani netrpěl, až na dědečka, ale to není nic neobvyklého, je mu přes 60. Mohl by mi někdo poradit? Děkuji za odpověď.

    Reagovat01.05.2013 19:37 od gdpr
    • Re: Zapomínání

       Dobrý den,

      problém, který popisujete, trápí mnoho studentů. Při učení je lidský mozek přizpůsoben učení a více či méně je potlačena fáze vybavovací. Proto např. studenti, kteří se učí až do poslední chvíle, zpravidla podají horší výkon než Ti, kteří se přestali učit den před zkouškou. Vše je ale v tomto případě velmi individuální. Pokud budete chtít vyzkoušet nějaké přípravky na zlepšení paměti, učení. Mohu Vám doporučit dva typy. Ten první obsahuje výtažky z Ginkgo bilobae (např. Gingio,...), Ginkgo zlepšuje prokrvení mozku a tím by mělo pomoci zlepšit paměť a dokonce i bdělost. Jeho výhodou je, že se může kombinovat s kávou, guaranou nebo mathé. Oproti druhému Piracetamu, účinkuje poměrně rychleji. Piracetam (Piracetam Al, Pirabene, Geratam) se používá u starších lidí na zlepšení paměti, proto se u něj předpokládá, že jeho užívání by mělo zlepšit schopnost učení. Jeho účinek není okamžitý, zpravidla se užívá měsíc před zkouškami. Ginkgo a piracetam se může kombinovat.

  • Výpadky pamětiRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den.
    Je mi 12 let a trpím výpadky paměti. netrpím epilepsií, ani jsem v poslední době neprodělal úraz hlavy. poslední dobou jsem v mírném stresu, ale myslím si, že to tím nebude. nikdo z mé rodiny (od otce až po prapradědy, od matky až po praprababičky) netrpí demencí ani alzheimerovou chorobou. nevíte čím by to mohlo být?

    Reagovat16.04.2013 19:53 od gdpr
    • Re: Výpadky paměti

      Dobrý den.
      Ve Vašem případě bych rozhodně doporučil navštívit Vašeho obvodního lékaře a promluvit si o tom s rodiči. Nejedná se o nic, za co byste se měl stydět a je obdivuhodné, že se to pokoušíte řešit sám. Cestou internetu však na takto specifické potíže (v uvedeném věku) odpověď nenajdete, naopak lehce se dostanete k zavádějícím informacím, které se Vás nemusí vůbec týkat.

  • Vynechávání pamětiRozbalit (reakcí: 4)Sbalit (reakcí: 4)

    Dobrý den, chci se zeptat, co by mohlo být příčinou vynechávání mé paměti. To, že pro něco jdu a zapomenu pro co či dělám něco jiného, než chci, jsem si již zvykla. Na to, že z věcí, které mám vyřídit, polovinu zapomenu, také. Vše přikládám tomu, jak se zde píše, že několik let jsem byla ve velkém stresu - rodinné důvody. Jenže stále častěji se mi stává, že mi lidé připomínají věci, které jsme spolu kdysi prožili (jak jsme byli na horách, na koncertě - asi před 20 léty) a já si na to nemohu vůbec vzpomenout. Je mi 50, ale stávalo se mi to i v mládí - jako sekretářka jsem často zapomínala různé věci nebo po čase jsem si na nějakého člověka (ne jen náhodně potkaného, ale třeba i spolupracovnici, kterou jsem třeba 5 let neviděla) jen stěží vzpomínala. Může mi někdo poradit? Nechci jít opět k lékaři, protože chodím s páteří, s nedoslýchavosti, tu operace nohy, rehabilitace, alergie či deprese a už si připadám jak hypochondr. Děkuji za odpověď. Evelin

    Reagovat02.02.2013 18:35 od gdpr
    • Re: Vynechávání paměti

      Dobrý den.
      Pokud chcete přesnější odpovědi, budete muset za lékařem. Existují různé testy a způsoby, jak paměťové funkce otestovat a hodnotit. Porucha paměti může být normálním příznakem v určitém věku, ale může se jednat i o počínající známky některých onemocnění nervového systému. Začal bych u praktického lékaře. Na prvním místě je určitě vhodné provést běžná vyšetření v rámci preventivní prohlídky, a pokud bude mít obvodní lékař podezření na nějaký problém, může Vás odeslat například na neurologii. Z Vámi uvedených potíží může mít na paměť nezanedbatelný vliv i deprese. Je jistě na místě zhodnotit, jestli máte vhodně a účinně nastavenou léčbu. Existují i různé podpůrné produkty, které bývají volně prodejné (extrakty z Ginkgo biloba – například přípravek Gingio), ale jejich vyzkoušení bych zvážil až po konzultaci s lékařem. Také existuje mnoho způsobů jak paměť trénovat, od luštění křížovek až po profesionálně vedené kurzy. Jejich přehled však bohužel přesahuje možnosti naší poradny, bez problémů však najdete spoustu odkazů na internetu nebo Vám poradí Váš lékař při vyšetření.

      • Re: Re: Vynechávání paměti

        Dobrý den,

        reaguji na vaší diskuzi, protože mi je 27 let, taktéž mám problémy s nedoslýchavostí a ještě větší problémy s pamětí. Dlouhodobá paměť ujde, ale krátkodobá paměť je katastrofální (dle psych. vyšetření). Na neurologii diagnostikovali pouze motání hlavy a oboustranné vertigo s pravděpodobností pádu. Bohužel si mě momentálně posílá neurolog, psychiatr i praktický lékař. Psychosomatické důvody byly vyloučeny. Vyšetřeních mám hodně za sebou a rád bych aby ten kolotoč skončil.

        Reagovat15.04.2013 17:47 od gdpr
        • Re: Re: Re: Vynechávání paměti

          Dobrý den.
          Uvedené potíže mohou být příznakem závažnějšího onemocnění, zvláště v mladším věku. Příčinu je potřeba odhalit. To sice nemusí být vždy možné, ale minimálně Vás musí neurolog podrobně vyšetřit a případně poslat na potřebná vyšetření jako jsou různé zobrazovací metody apod. To však není možné provádět a hodnotit cestou internetu. Pokud si tedy Váš neurolog neví rady, domluvte se na odeslání na jiné, větší, pracoviště. Závratě a nedoslýchavost jinak patří i do odbornosti ORL lékařů (=„krční-nosní-ušní“), pokud jste tam nebyl vyšetřen, je jistě nutné tuto ambulanci také navštívit.

          • Re: Re: Re: Re: Vynechávání paměti

            Dobrý den,
            věřte, že jsem již byl na spoustě vyšetřeních, ale problémy se nelepší. Lékaři si mě přehazují jako horký brambor. Všechny testy až na několik (Romberg a testy paměti) dopadly negativně (vč. psychiatrického vyšetření). Již už nevím, co mám dělat. Zkoušely se i imunologické testy, které taktéž dopadly negativně. Teď už mi jen zbývá doufat v chronický únavový syndrom, ale ve svých 27 si na něj připadám mladý.

            Reagovat06.05.2013 12:19 od gdpr
  • Epilepsie poruchy pamětiRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobry den.Již asi osm let trpím epilepsii a mam výpadky paměti.S těchto duvodu nemohu sehnat práci a jsem vedena na uřadu práce.Tato skutečnost mě dovedla až tam že mne chce uřad práce vyřadit jelikož jsem se nedostavila na poštu,uřad práce to ma jako kontrolu že uchazeč nepracuje na černo.Díky ztráty paměti jsem na to upně zapoměla a nevím jak se bránit.Poraďte prosím.

    Reagovat29.01.2013 12:51 od gdpr
    • Re: Epilepsie poruchy paměti

      Dobrý den.
      Nedokážu zcela přesně hodnotit situaci z legislativního hlediska, ale úřad práce by měl akceptovat lékařskou zprávu, která by zdůvodnila Vaši nepřítomnost. Pokuste si tedy promluvit se svým praktikem, případně neurologem, který Vás má v dispenzarizaci. Pokud Vám napíše vyjádření, že situace vznikla na základě Vašeho onemocnění, mohlo by to stačit jako ospravedlnění nepřítomnosti.

  • pamětRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,potřebovala bych poradit,mám synovce 8let, má lehkou mozkovou dysfunkci dyslekce dysgrafie,ale ted jsme si všimli,že si nepamatuje určité věci-třeba některé filmy v televizi,ikdyž je vyděl několikrát a vidí je třeba po dvou měsících znovu tak si je vůbec nepamatuje a tvrdí,že je nikdy neviděl.Co je horší-naučí se třeba slovíčka do angličtiny a za měsíc je zase neumí.Měli bychom se obrátit k nějakému odborníkovi a ke komu?Ke psychologovi chodí.Děkuji za radu.Helena

    Reagovat24.01.2013 00:34 od gdpr
    • Re: pamět

      Dobrý den.
      Jedná se o velmi specifickou problematiku. Přesné rady hledejte u Vašeho psychologa nebo ve specializovaných centrech (například velké dětské kliniky). Touto problematikou se zaobírají i tzv. speciální pedagogové, kteří obvykle pracují v různých komunitách a dětských centrech. Můžete se zkusit podívat i sem: http://www.ghc.cz/cs/lecba-zavaznych-onemocneni/dyslexie-a-dysgrafie-u-deti.html nebo hledat další kontakty na pracoviště na internetu. Nechte si radit pouze od specialistů, nevhodný postup může být kontraproduktivní.

      Reagovat29.01.2013 11:33 od
  • PaměťRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,

    potřeboval bych radu, jestli je vhodné vyhledat lékařskou pomoc či nikoliv. Asi dva roky na sobě pozoruji zhoršení paměti, která se v běžném životě projevuje čím dál častěji. Poměrně často si při komunikacivybavím různá jména, města či vesnice, věci o kterých jsme se nedávno bavili nebo skutečnosti o kterých jsme si povídali a já si je nepamatuji. Dělá mi to docela velký problém, protože jsem nedávno našel novou práci, při které potřebuji používat hlavu a když si kupříkladu přečtu nějakou publikaci nebo jiné podklady důležité k mému výkonu, často si na mnohé ani nevzpomenu. Kolikrát se mi stalo, že tu či onu věc znám, ale neumím ji vyslovit nebo si nevzpomenu. Někdy se mi stává, že si konkrétní věc vybavím až druhý den. Jsou tyto projevy začátkem nějaké nemoci? V říjnu jsem oslavil 30 let a začínám mít obavy, aby tyto problémy nebyly čím dál větší.

    Děkuji za odpověď.

    Michal

    Reagovat02.01.2013 18:18 od gdpr
    • Re: Paměť

      Dobrý den.
      V první řadě bych doporučil řešit tento stav s praktickým lékařem. Bylo by dobré provést celkovou preventivní prohlídku včetně odběrů. Při této příležitosti Vašeho lékaře upozorněte na tyto potíže. Podle všech dostupných údajů, případně výsledků laboratorních odběrů atd. dokáže vyloučit některá onemocnění, která by mohla mít vliv. Také dokáže lépe zhodnotit nutnost dalšího vyšetření, například cestou neurologa. Může si Vás i pozvat opakovaně, případně nechat vyplnit nějaké testy – v první linii (všeobecný praktický lékaři) existují možnosti jak s podobnými potížemi pracovat. Pokud Váš praktik nebude schopen toto řešit, může Vás alespoň odeslat ke specialistovi. Na druhou stranu tyto potíže nemusí nutně znamenat nějaké závažné onemocnění, to však nejde s jistotou říct bez vyšetření. Lékař Vám také může doporučit i nějaké přípravky, které lze vyzkoušet, například na báze Gingko Biloba případně tzv. nootropika (oboje je pak volně prodejné v lékárně).

  • ZapomínámRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý večer, každý den něco hledám, hlavně večer, nemohu si vzpomenout, kam jsem dala např. mobil, tak ho prozváním, ještě mi není ani 40. Léčím se na deprese a ataky, brala jsem Piracetam a Tanakan. Jsem stále unavená, sama na sebe naštvaná, musím se přemáhat atěším se, až půjdu spát. Předtím jsem zase hodně špatně spala a měla děsné sny. Ty mám občas taky i teď. Mám ID 1.stupně, manžel se zlobí, když pořád něco zapomínám, cítím se provinile, ale já za to nemohu, dá se stím něco dělat?
    Děkuji Jana

    Reagovat21.09.2012 23:14 od gdpr@mojelekarna.cz
    • Re: Zapomínám

      Dobrý den.

      Uvedené příznaky mohou být například známkou špatně kompenzované nemoci. Určitě by bylo vhodné promluvit s lékařem, který Vás sleduje stran deprese a atak (nejvhodnější bývá psychiatr, může to být i praktický lékař). Je možné, že by byla vhodná úprava užívaných léků. Pak se uvedené potíže mohou zmírnit nebo některé i vymizet, nejde to však říct předem a s jistotou. Ohledně Vašeho muže by mohlo být užitečné poprosit lékaře, aby mu vysvětlil, že některé tyto potíže jsou součástí Vašeho onemocnění a také mu poradit, jak se k nim stavět. V tomto ohledu může být velmi užitečná i pomoc psychologa.

  • Dobrý den chtěla bych se zeptat...Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den chtěla bych se zeptat jesti je možné mít poruchu paměti už ve 14ti.

    Reagovat16.06.2012 11:01 od
    • Re:

      Dobrý den.

      V případě, že jste neměla úraz a jste jinak v pořádku, tj. nechodíte mimo pravidelné preventivní prohlídky k lékaři a nemáte jiné zdravotní potíže, je to skutečně velmi nepravděpodobné. Pokud máte nějaké obavy, doporučuji si promluvit s někým, ke komu máte důvěru (rodiče) a probrat to s nimi.

  • dlouhodobá paměťRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,
    před pár dny jsem si uvědomila svoje problémy s pamětí. Již delší dobu nemůžu udělat krok bez svého diáře a zápisníčku, abych něco nezapomněla. Nejsem schopna si vybavit, co jsem dělala minulý týden a kolikrát ani co jsem měla včera k obědu. Takže ani nejsem schopna říct, jak dlouho mě tento probém trápí. Je mi 28 let, nikdy jsem neměla žádný úraz hlavy, byla jsem 2x v úplné anestezii (operace nohy). Při učení ve škole jsem používala Ginkgo bilobu, ale mám pocit, že vždy bez většího úspěchu. Jsem schopna si rámcově vybavit nějaké události, ale tím bohužel končím. Můžete mi prosím poradit, co s tím mám dělat, případně na jakou specializaci lékaře se obrátit?
    Předem děkuji za odpověď

    Reagovat11.06.2012 16:26 od gdpr
    • Re: dlouhodobá paměť

      Dobrý den.

      Doporučil bych pravidelný kontakt s praktickým lékařem, který může některé jednoduché testy na objektivizaci příznaků vyzkoušet už i v ordinaci a pokud by si nebyl jist nebo měl podezření na zásadnější problém, měl by Vás pravděpodobně odeslat na specializované pracoviště (psychologické vyšetření, neurologie atd.) Uvedené příznaky mohou být klidně i normální, nemusí se nutně jednat o nemoc. Záleží, kolik toho „máte“, jak zvládáte stres a podobně. I v takovém případě je možné vyzkoušet různá řešení, například změna životosprávy nebo různé formy psychoterapie.

  • SeniorRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, jsem pečovatelka a moje klientka - starší dáma - po mozkové mrtvici téměř ztratila krátkodobou paměť. Například z posledního týdne názorná ukázka - napouštěla si vodu do dřezu na nádobí, otočila se k umyvadlu zády, pak poodešla kousek, pak opustila místnost a vrátila se, až když kuchyň plavala. Dá se ještě něco "zachránit"? užívá Geratam a dlouhodobou paměť má absolutně výbornou. Má výborný všeobecný přehled, je velmi inteligentní a vzdělaná, ale takovéto příhody jí velmi kazí klidné stáří. Pokud jde o vybavování některých věcí - paměť jí "naskočí" po několika okamžicích - zeptám se jí na název byliny, když si nemůže vzpomenout, sáhne po knize, otevře ji na obsahu a hledá rostlinu podle jména - ne podle obrázku.
    Ráda bych jí nějak pomohla - když trénujeme pamě´t dle pracovních sešitů pro Alzheimeriky, odpovídá bez potíží a někdy i dřív, než dokončím otázku.
    Velmi Vám děkuji za odpověď. michaela

    Reagovat19.05.2012 22:38 od gdpr
    • Re: Senior

      Dobry den, mozkova mrtvice muze samozrejme poskodit kognitivni funkce a nemusi se jednat o nic "jineho". V kazdem pripade je ale dobre kognitivni funkce vysetrit. Mela byste pomoci pani tento problem formulovat a doporucit ji vysetreni nejlepe zrejme u neurologa, aby se na nej obratila. Je tu jeste dalsi moznost: Ceska alzheimerovska spolecnost ma projekt "Dny pameti" a v kontaktnich mistech (najdete je na webu) testujeme kognitivni funkce a v pripade poruchy i poradime, co dale.

  • Porucha pamětiRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,

    ráda bych se zeptala, com můžou znamenat mé výpadky paměti. Jsem studentka aa poslední dobou začínám omalu, ale jistě zjišťovat, že se mi rapidně hrozšuje paměť. Nejen, že si po 6 hodinách učení nepamatuji téměř nic, ale zapomínám, co jsem chtěla říct, kam jsem chtěla jít, co jsem chtěla udělat, ale také někdy nejsem schopna říct, jakou barvu trička mám na sobě. Potřebovala bych tento problém řešit, protože něco se naučit je pro mě velmi důležité. Dříve jsem brala Piracetam 1200 na zplepšení paměti. Myslím si ale, jestli toto nemusí způsobovat něco v mozku, něco závažnějšího než porucha učení(kterou jsem tedy nikdy netrpěl,a mé hodnocení bylo vždy průměrné).
    Děkuji
    Kristýna

    Reagovat07.03.2012 13:20 od gdpr
    • Re: Porucha paměti

       Dobrý den,
      problémy, které popisujete, trápí nemálo studntů. Když se člověk učí, lidský mozek je ve fázi nastavené na učení, v tomto momentě je blokováno vybavování. Čím intenzivněji se učíte, tím více je pak zablokováno vybavování. Z vlastní zkušenosti Vám mohu říci historku, kdy se nás na kolejích ve sprše ptal spolužák, jestli si už umyl hlavu a nevěřil nám, že si ji umyl třikrát. Po ukončení učení se mozek zase navrátí k vybavovacím schopnostem, což může trvat pár minut až pár hodin. V praxi to znamená, že větší výkon u zkoušek podávají studenti, kteří ukončí učení večer před zkouškou, než Ti kteří se učí do poslední chvíle. To platí u většiny populace, mohou však existovat i výjimky, které potvrzují pravidlo. Piracetam můžete užívat, efekt by měl nastoupit po dlouhodobém užívání, cca po pár týdnech. Účinek u studentů nikdy nebyl signifikantně prokázán, jen se předpokládá. Další možností jsou přípravky z ginkgo biloby, napomáhají prokrvení a tím posilují koncentraci, mírně tak oddalují nástup únavy. Jsou vhodnější než káva, která může člověka rozrušit. Efekt ginkgo biloby nastupuje po pár dnech užívání. Na závěr, pravděpodobně se nejedná o nic neobvyklého (pozornost problému věnujte, pokud by se vše časem zhoršovalo).

  • porucha paměti,koncentraceRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,nazačátku bych chtěl říci že je mi 29 let a již 15 let se léčím hormonální léčbou,beru růstový a mužský hormon,mám sníženou činnost štítné žlázy a proti vysílení růstovým hormonem užívám hydrocortison.a poruchu paměti a špatnou koncentraci mám tři roky špatně si pamatuju například v pondělí už nevím co bylo v sobotu nebo v pátek dám si někde nějakou věc a pak nevím kde jsem ji nechal,je možné abych měl v tolika letech už sklerozu anebo je to způsobené některým z prášků co beru a pomůžou mi některé léky na poruchu paměti jako je například gingko biloba?Děkuji za odpověd a přeji hezký den

    Reagovat01.03.2012 18:47 od gdpr
    • Re: porucha paměti,koncentrace

      Dobrý den.

      Uvedené léky by poruchu paměti neměly způsobovat, i když při komplikovanějších zdravotních problémech a kombinacích léků, se mohou objevit i nezvyklejší příznaky. Co se týče termínu „skleroza“, pokud myslíte zapomínání typické pro vyšší věk, tak o to se zcela jistě nejedná. (skleróza je kromě „zapomínání“ jinak odborný termín, který se používá v různých významech, na Váš dotaz v tomto ohledu nejde cíleně reagovat). Ve Vašem případě bych na prvním místě hledal běžné příčiny zapomínání, tj. stres, nedostatečné soustředění. Zkuste se zamyslet nad denním režimem, věci dělat postupně, ne najednou, dopřát si dostatek odpočinku, zdravě se stravovat. Také byste měl být sledován ohledně štítné žlázy, která by v případě špatné kompenzace mohla podobné příznaky způsobovat. Ginkgo Vám neublíží, můžete ho vyzkoušet, při další kontrole bych na to však upozornil i lékaře, který Vám jinak léky předepisují. Pokud se příznaky nebudou měnit nebo se budou zhoršovat, naplánujte si návštěvu neurologa.

  • Problém s pamětiRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den ! Je mi 15 a poslední dobou mám problémy s paměti a přemýšlením.Když dlouho luštím sudoku, počítám těžký příklad nebo dlouho si čtu ,strašně mě začne bolet hlava a chce se mi zvracet.Problémy s paměti jsou velice nepopsatelné, třeba někdy se napiju mléka, otočím se a zapomenu jestli jsem pila nebo ne.Jen díky chuti mléka v puse si vzpomenu, že jsem něco pila.Horší je to ve škole, když třeba píšeme diktát, zapomenu jestli jsem nad "ě" psala háčky či ne. Nebo na některá slova úplně zapomenu jako bych je nikdy neznala a za pár hodin ,kdy je vůbec nepotřebuji si na ně vzpomenu. Směšnější je to tehdy, když někdy zapomenu na jméno moji matky nebo na jména mých kantorů :D. Předem děkuji za odpověd.

    Reagovat28.12.2011 20:39 od gdpr
    • Re: Problém s paměti

      Dobrý den.
      Uvedené příznaky nelze dostatečně posoudit cestou internetu. Pravděpodobně se bude jednat pouze o náročnější období v rámci dospívání. Některé příznaky mohou být v určitém „rozmezí“ zcela běžné. Popis však nestačí na nějaké závěry. Vhodná by byla návštěva Vašeho praktického lékaře pro děti a dorost. Ten Vás zkontroluje po zdravotní stránce. Navíc Vás dobře zná a dokáže posoudit závažnost uvedených příznaků z dlouhodobého hlediska a vzhledem k období, kdy jste tyto problémy neměla. V klidné chvilce, kdy budete mít všichni dost času, si o tom určitě promluvte i s rodiči. 

  • Ztráta pamětiRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

    Dobrý den, snad to tady patří, prosím Vás o radu s diagnózou. Je mi 27 let, výška 170cm, váha 80kg, sedavé zaměstnání, VŠ vzdělání.
    Poslední dva až tři roky pociťuji zhoršení krátkodobé paměti (nemohu si vzpomenout co chci udělat, kde jsem co dal, čtu knihy několikrát po sobě, nevím o čem byl film…), při komunikaci nahrazuji a „obmlouvám“ výrazy, nemohu se vyjádřit a komunikuji zdlouhavě, používám stejných výrazů, občas trpím depresivními stavy, jsem negativistický, úzkostlivý, nesoustředěný, podezíravý a čím dál více egocentrický. Připadá mi jako bych se nacházel na počátku Alzheimera (dle popisu v různých článcích).
    Má anamnéza, která může mít souvislost: v mládí problémy se štítnou žlázu, vystaven často stresoidním faktorům ve škole, nyní na jednáních či schůzkách (hodně to na mě působí), krátkozrakost, nadměrné pocení, víkendové pití alkoholu, občasné požívaní měkkých drog (marihuana), občasné kouření, 2-3 kávy denně, občasné užívání podpůrných prostředků na myšlení, pamětˇ a koncentraci s obsahem kofeinu, taurinu, MDA, lecitinu, atd. (energy drinky, speed 8, piracetam, MDA, atd.) ale všeh s mírou.
    Můžete mi dát nějakou diagnózu případně jak postupovat, na koho se obrátit, co udělat?
    Vzpomínám si, že jsem takový dříve nebyl.
    Moc Vám děkuji. David

    Reagovat21.03.2011 16:06 od gdpr
    • Re: Ztráta paměti

      ahoj chtel jsem se zeptat jak to s tebou dopadlo jestli si našel nějake řešení a vše už je ok? protoze tvuj popis života to s tim alkoholem štitkou atd jsem měl taky a zatim jsem se k ničemu nedopídil a mám stejné stavy. díky za odpověd

      Reagovat15.12.2011 23:44 od gdpr
    • Re: Ztráta paměti

      Dobrý den.
      Ve vašem případě bude potřeba zkontrolovat a vyšetřit více věcí. Proto bych doporučoval zajít za Vaším praktickým lékařem, který by měl odborná vyšetření koordinovat a dle výsledků eventuelně plánovat další. Určitě by měl nejdříve vyslechnout všechny Vaše potíže a podle toho vytvořit diagnostický postup, tak aby byl co nejvhodnější pro Vás. Teď ke konkrétním vyšetřením, které je možné ve Vašem případě zvážit: V první řadě bude nutné biochemické vyšetření krvi, i kvůli štítné žláze s případnou následnou kontrolou u endokrinologa. Vhodné bude i neurologické vyšetření, kde se zváží nutnost nějaké zobrazovací metody (CT mozku nebo magnetická rezonance). V případě depresivních stavů pak bude možné konzultovat i psychiatrickou ambulanci, kde se taky více dozvíte o dalších psychických potížích, které popisujete. Neberte tento výčet jako striktní seznam. Jak jsem výše uvedl, definitivní seznam může vytvořit až lékař, který bude mít k dispozici všechny údaje a postupně i výsledky provedených vyšetření. Připravte se i na možnost, že když se nic zjevného neobjeví, pak může být Vaše ztráta krátkodobé paměti (a i jiné příznaky) připisována užívání mariuahy, u které se tyto problémy můžou vyskytnout.

  • Zaškuby bradyRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,
    chtěl jsem se Vás zeptat, jestli nevíte čím mám způsobené záškuby brady. Nejčastěji se mě to stává při hlubokém zamyšlení nebo ve stresové situaci. Zajímalo by mě jestli je to nějaké onemocnění a jestli mám vyhledat lékaře. Moc děkuji za odpověď.

    Reagovat12.09.2010 15:34 od gdpr
    • Re: Zaškuby brady

      Vaše potíže svědčí nejspíše pro psychogénní, tj. psychickou etiol, nutno ale vyšetřit neurologem včetně EEG a při negatívním nálezu eventuálně psychologické a psychiatrické vyšetření. Doporučuji preparáty magnesia, volně dostupný Magnesium lacticum 3x1 po jídle, vitaminy skupiny B.

  • zhoršení pamětiRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

    Dobrý den, poslední dobou mám problémy s pamětí. Např. manžel jde uspávat večer děti a já si druhý den myslím, že jsem byla uspávat já, prostě na to zapomenu nebo jeden den něco řeším a druhý den mi to přijde, že to bylo strašně dávno a ono se to stalo včera. Vím je to hrozně chaoticky napsané, ale sama přesně nevím, jak to mám popsat, proto se mi ani nechce k doktorovi, nevím jak bych to vykládala. Hrozně se tím trápím a jsem z toho zoufalá. Je mi 30 let.

    Reagovat29.06.2010 14:00 od gdpr
    • Problémy s pamětí jsou i příznakem fibromyalgie

      Fibromyalgie je onemocnění při kterém bolí celý člověk, jste unavení, můžete mít problémy s pamětí, šikovností, trávením, úzkostí, spánkem, mírné otoky, po ránu se nemůžete rozhýbat, studené ruce a nohy, je vám často zima, může se vám zhoršit zrak apod. Pokud některé z těchto příznaků máte obraťte se na http://fibromyalgik.webnode.cz/.
      Fibromyalgie je onemocnění o kterém se málo hovoří.
      Často články na netu nepodávají úplné a zcela pravdivé informace a fibromyalgici jsou označováni za blázny a hypochondry.

      Reagovat01.07.2010 17:52 od gdpr
  • zapomínáníRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, trápí mě porucha paměti. Poslední dobou strašně moc zapomínám, připadám si jak blázen:-) něco mi je řečeno a druhý den už to nevím, nebo mi to vypadne už ten den, co si nenapíšu a nemám to na očích tak zapomenu! Dopoledne mi mamka napíše ať jí odpoledne vyzvednu v práci a já o tom odpoledne už nevím. Dřív se to stávalo občas, ale teď je to dost často a začínám se toho bát. Mám navštívit lékaře, nebo je tohle normální? Je mi 27 let.
    Děkuji za odpověď.

    Reagovat22.05.2010 20:38 od gdpr
  • dotazRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

    dobry den mam dceru po vazne autonehode je tomu 24.mesicu srazilo ju auto mela poraneni centralneho mozku krvaceni do mozku bila 2 mesice v kome ma stale problemi s novopameti chodime na biofeedback trenujeme porad pamet aj posilujeme svali protoze se ucila aj od znova chodit stale je unavena dlouho nic nevidrzi aj ucit se vidrzi jen pul hodiny pak musi odpocivat pak se zase de ucit ale jak rikam stale ma problem s novopameti a ta unava ma 15 LET MYSLITE ZE SE TO UPRAVI KULI TOMU NEMA ANI KAMARADY NEBO JE HNED UNAVENA A HNED VSE ZAPOMENE PAK SE JI DETCKA SMEJI NEBO SE JI NEVSIMAJI TAK JE Z TOHO NESTASTNA PROSIM PORADTE CO DELAT MI JSME Z KYJOVA okr.HODONIN TADY ANI NIC NENI PRO HENDIKEPOVANE DETI JEN OD 18 MYSLITE ZE SE TO SPRAVY

    Reagovat25.04.2010 21:40 od gdpr
    • Re: dotaz

      Dobrý den paní Náhlíková - zavolejte na č. 774 145 294 nebo napište na email Klimova.o@seznam.cz -vymůžeme pro Vaši dceru dodatečně nejvyšší ODŠKODNÉ - žádné poplatky dopředu! Klimová

      Reagovat19.08.2010 14:13 od gdpr
    • Re: dotaz

      Dobrý den,
      potíže vaší dcery jsou zřejmě podobné, jaké trápí naši jinou čtenářku v předchozím dotazu. Zřejmě se tedy na Váš případ taktéž vztahuje odpověď MUDr. Pavla Holáně z Polikliniky THERÁPON 98 v Kopřivnici: "Stupeň poranění mozku (otřes, zhmoždění či krvácení) se může projevit různorodým způsobem. Od hrubých ochrnutí, po omezení tzv. vyšších mozkových funkcí, tzn. soustředění, paměti apod. Zároveň může platit, že všechna prodělaná vyšetření byla negativní či normální. Řešení je poměrně svízelné, neexistuje jednoznačná pomoc. Schopnost regenerace mozku v mladém věku je poměrně veliká a může dojít ke spontánímu návratu všech funkcí, byť až po létech." V Kyjově a jeho okolí bohužel taktéž nevíme o centru pro handicapované děti do 18 let. Větší pravděpodobnost naleznutí centra, které by Vaší dceři vyhovovalo bude zřejmě ve větším městě, ve Vašem případě Brně.

  • Dotaz - učení, paměťRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

    Dobrý den, před dvěma lety jsem měla autonehodu. Po autonehodě jsme měla výpadky paměti čím dál větší. Byla jsem na EEG a neurologa...něco jsem měla v hlavě ( prý nezistili po autonehodě že mám otřes mozku), i teď v hlavě pořád něco je zmešilo se to po roce a teď už to jde pomaleji. U čím se teď na maturitu, ale mám obrovské problémy, mám z toh odeprese, které jsem už začla řešit, ale i přesto se nedokážu učit na zpaměť což je důležité. Před autonehodou jsem takové problémy neměla, sedla jsem např. k básničče a hodinku a uměla jsem to. Teď se to učím velice těžko několik hodin a i přesto to neumím ani na trojku. Naučím se těžko kousek textu, ale kdybych ho měla druhý den zopakovat tak to neřeknu. V noci se mi o učení i zdá, zdáse mi třeba, že máme psát písemku a já ráno vstanu a jdu do školy s tím, že píšem písemku. Vyprávím co se mi stalo a mamka říká, že to tak nebylo, že to bylo jinak.Může ta nehoda mít na schopnost učení vliv? Prosím o pomoc. Děkuji a přeji příjemný den.

    Reagovat26.03.2010 09:08 od gdpr
    • Re: Dotaz - učení, paměť

      Ahoj Míšo, já jsem měla obdobné problémy taky autonehoda. Můžeš se mi prosím ozvat na email. netovnik@gmail.com

      Reagovat26.08.2011 19:27 od gdpr
    • Re: Dotaz - učení, paměť

      Dobrý den,
      poranění mozku mohou být zdrojem Vaších problémů. Stupeň poranění mozku(otřes, zhmoždění či krvácení) se může projevit různorodým způsobem. Od hrubých ochrnutí, po omezení tzv. vyšších mozkových funkcí, tzn. soustředění, paměti ap. Zároveň může platit, že všechna prodělaná vyšetření byla negativní či normální. Řešení je poměrně svízelné, neexistuje jednoznačná pomoc. Podle Vaše dopisu usuzuji, že jste mladšího věku. Schopnost regenerace mozku v mladém věku je poměrně veliká a může dojít ke spontánímu návratu všech funkcí, byť až po létech.

      Reagovat26.03.2010 13:31 od gdpr

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!