Je místní (lokální) nebo rozšířené (difusní) postižení pokožky celého zvukovodu. Je způsoben nejčastěji bakteriální infekcí. S tímto zánětem se setkáváme nejčastěji v létě u pacientů po koupání, nebo i po běžném sprchování.
Svědění, bolest ucha a zevního zvukovodu, později výtok z ucha někdy spojený až se zhoršením sluchu.
Je nutná při difusním postižení zvukovodu (celého), nebo déle trvajícím.
Při rozšířeném postižení zánětu zevního zvukovodu dochází postupně k zánětu boltce (perichondritis) vlivem hromadění bakterií, později ve formě hnisu mezi chrupavkou a okolím. Svědění a následné mechanické škrábání zvukovodu může vést až k této formě, která je úporná až ničící (destruktivní) a je nutno včas navštívit lékaře.
Výrazná bolest a otok.
Je nutná pro chirurgické řešení a nasazení antibiotik.
Je infekce středouší, často při zánětu horních cest dýchacích. Objevuje se sice nejčastěji u malých dětí (od 3 měsíců do 3 let), ale trpět jím mohou i dospělí. Často začíná jako virová, ale dochází i k bakteriální a komplikující tzv. superinfekci. Setkáme se s ním i v letních měsících, protože se většinou jedná o komplikaci rýmy či virového zánětu horních cest dýchacích.
Silná bolest, zhoršení sluchu, horečka, u dětí i průjem, nevolnost a zvracení. Při samovolnému proděravění (perforaci) bubínku dochází k výtoku hnisu s krví. Při komplikacích se obvykle stupňuje bolest hlavy, objeví se náhlá těžká nedoslýchavost, závratě, třesavka, horečka, porucha pohyblivosti tváře, čela a víček (při obrně lícního nervu).
Při těchto příznacích u dětí bezodkladně, jinak při trvání déle než 2 dny.
Léčba zánětu zevního zvukovodu se provádí vkládáním proužků s antibiotickými a protizánětlivými mastmi. Dle rozsahu postižení podáváme i celkově antibiotika. Záněty celého zvukovodu léčíme výplachy, podáváním kombinovaných ušních kapek (antibiotikum + kortikoid). Řeší odborné pracoviště - ORL.
Léčba zánětu boltce je konzervativní. Používají se antibiotika, tlakové obvazy, chladivé obklady. Při vzniku uzavřeného útvaru ve formě nadzvednuté kůže nad chrupavkou (abscesu) je nutná hospitalizace.
Léčba zánětu středního ucha probíhá v ordinaci lékaře (propíchnutím ušního bubínku, výplachy), podáváním kombinovaných kapek. Celkově se podávají antibiotika, antihistaminika (léky s protizánětlivým účinkem), nosní kapky, analgetika a antipyretika (léky od bolesti a pro snížení teploty).
Podpůrnou terapií je i užívání preparátů s obsahem vitamínů podporujících imunitu. Např. s obsahem beta karotenu (provitamínu A, který působí proti infekci) vitamínu C (podpora imunity) a E (podpora regenerace), dále minerálů zinku (napomáhá při hojení) a selenu (antioxidační účinky). Také se používají preparáty s obsahem probiotik (lactobacilus acidophilus). Tyto mléčné bakterie brání růstu patogenních a hnilobných bakterií. Zabraňují tak rozvoji plísňových a houbových onemocnění a zvyšují odolnost vůči mikrobiálním a virovým infekcím. Doporučuje se užívání mastných kyselin (omega 3) a pupalkového oleje. Na zvýšení imunity se užívá echinacea ve formě tablet i čajů.
Používají se kapky a spreje, které ředí a rozpouštějí ušní maz a pomáhají při jeho odstranění přirozenou cestou. Tím působí ochranně proti vzniku zánětů. Jsou prostředkem pro pravidelnou péči o vnější zvukovod. Dalším druhem léčby je úleva od příznaků (léčba zvýšené teploty a bolesti - viz. kapitola Teplota).
Informační leták pro seniory oslabení sluchu (PDF soubor, 68 kB)
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Dobrý den
prosím o radu. Na dovolené /Slovensko/ jsem při fotbale dostal míčem přes ucho a od té doby mám zalehlé ucho a špatně slyším. Po třech dnech jsem navštívil místní ORL ordinaci, kde mi lékař po vyšetření řekl, že mám protržený ušní bubínek a zánět středního ucha. Předepsal mi kapky Uniflox /3denně po 2 kapky/ s odporučením opětovné kontroly za týden, která ovšem nebude možná, protože jsme se s přáteli rozhodli pokračovat do Chorvatska. Je pro mne tato cesta vhodná při aplikování těchto kapek /tu bych se chtěl zeptat, jak dlouho je potřebné je užívat/ a současnému vyhýbání se proniknutí vody do sluchovodu při koupání nebo je lepší vrátit se domů a plně se uzdravit, nerad by jsem případné komplikace řešil na cestách. Kromě zalehlého ucha a jemného výtoku z něho nemám žádné problémy. Děkuji
Dobrý den.
Uvedené kapičky se běžně užívají cca 7-10 dní. Je to obecný údaj, v konkrétním případě to může být jinak. Na druhou stranu, pokud je budete užívat spíše déle, tak byste neměl nic zkazit. Další otázky nejde moc na dálku posoudit. Co se týče hodnocení protrženého bubínku a zánětu, je nutné ušní vyšetření. To jestli je vhodné koupání Vám tedy na dálku nikdo neporadí. Další, řekl bych mnohem důležitější věc, je zalehnutí ucha. Pokud ještě přetrvává, po protrženém bubínku je sice normální, ale může se jednat i o ztrátu sluchu při poškození vnitřního ucha (po takovémto úrazu se může vyskytnout). To se měří speciální přístrojem – audiometrem (na ORL ho normálně mívají). Pokud k ní došlo, je nutné co nejdříve zahájit další léčbu. Uvedené kapky s ní nemají nic společného. Jsou na to buď jiné léky (tablety nebo v infuzích) anebo další speciální metody (hyperbarická komora). Jakákoli léčba by pak měla být podána co nejdříve od vzniku – ideálně v řádech dnů, aby byl její účinek co nejvyšší. Je nutné zdůraznit, že takto vzniklá porucha sluchu může být i trvalá. To sice nejde předem nijak posoudit, píšu to, abych zdůraznil nutnost včasné kontroly sluchu a nasazení případné léčby. Než se stav upraví, osobně bych nikam necestoval.
Dobry den.Můj přítel ma hrozne bolení v uchu a k doktorovy ho nedostanudnes mu taky už s toho ucha vytejka ,tak se chci zeptat,jestli jsou v lekarně na prodej nejake ušní kapky bez predpisu lekaře.A jake by jste mu doporučil Ďekuju moc
Dobrý den.
Pravděpodobně se bude jednat o zánět středouší, kdy již došlo k prasknutí bubínku. Taková situace se řeší podáváním antibiotik, které volně dostupné nejsou. Jiný (=nesprávný) postup může mít za následek různé komplikace, od prodlouženého hojení, opakovaných zánětů, až po poruchu sluchu a další. Musím proto důrazně doporučit lékaře navštívit, aby výše uvedený zánět vyloučil resp. začal léčit.
Děkuji moc za vaší odpověd.Mám na Vas ale jeste jeden dotaz.Jestli že došlo k prasknutí bubínku,muže to mít něco společního s uderem do hlavy?Protože přítel se prastil silne do hlavy když šel ze sklepa a po třech dnech začlo to bolení ucha.Děkuju
Dobrý den.
Bolest sama by asi šla vysvětlit jako následek úrazu, ale pro výtok je to méně pravděpodobné. Osobně bych radši nedělal definitivní závěry cestou internetu. Pokud Vám něco vytéká z ucha (stejně tak jeho bolest), je prostě důvod k návštěvě lékaře, který stav zhodnotí a rozhodne o dalším postupu. Pokud se navíc jednalo o těžký úder do hlavy, návštěvu bych neodkládal.
Dobrý den.Měla jsem 4 dny zalehlé ucho,tak jsem zašla na ORL,kde mi ucho vypláchli a dali mi na to kapky,které si kapu do ucha 3krát denně.Měla jsem tam zátku,a dle dr.je už bubínek čistý,ale ucho je zevnitř překrvený.Už jsou to tři dny,co jsem tam byla,ale ucho mám stále zalehlé,a ješte od té doby,co mi vypláchli ucho mám rýmu.
Můžete mi prosím poradit.Děkuji mockrát.
Dobrý den.
Zalehnutí ucha může být při respiračních infekcích (rýma) běžně přítomno. Pokud však rýma začne odeznívat a ucho zůstane zalehlé, určitě navštivte co nejdříve ORL. Je potřeba vyšetřit sluch (audiometrií), při některých infekcích (nelze to předvídat) může dojít i k poškození sluchu, které je v takovém případě nutné řešit. Pokud by to nastalo, může být rychlost nasazení terapie zásadní pro výsledek léčení.
doby den,dnes rano som si cistila usi tycinkami do ucha a pri wytahowani tam vaticl nebola ostala v uchu snazila som ju wytiahnut ale zasunula sa este hlbsie.co teraz robit?je mi trapne s tym ist k lekarom,nieje nejaky sposob ako to wytiahnut doma?niekde som citala ze strieknutie wody do ucha by to malo wyplawit !? Aa kedy najneskor by som s tym mala zajst k lekarowi?wopred dakujem za odpowed
Dobrý den.
Jedná se o častý problém, rozhodně se nemusíte cítit „trapně“ kvůli návštěvě lékaře. Naopak, vyšetření musím důrazně doporučit, zvukovod je nutné podrobně zkontrolovat, pokud by tam vata zůstala, může způsobit zánět a další komplikace. Ještě dnes navštivte praktického lékaře, který Vás odešle k ORL (ušní-krční-nosní) specialistovi, který problém dořeší a vatu vyndá. O odstranění svépomocí doma se rozhodně nepokoušejte, mnoho lidí si tak způsobí další zbytečné komplikace a poranění. Dále musím upozornit, že přes silný mediální tlak na prodej různé kosmetiky se nedoporučuje čistění uší způsobem, že zajíždíte tyčinkou do zvukovodu. Zvukovod má samočistící schopnost, která se zasahováním cizími předměty poškozuje.
Dobrý den,
čistila jsem si ucho vatovou tyčinku namočenou v oleji. Jak jsem ji vytáhla z ucha, tak už jen bez vaty. Ale zbytek vaty jsem již v uchu nenašla. Je možné, že se mohla dostat dál hlouběji? Nyní mám pocit jako by tam něco bylo a cítím bolest.
Děkuji za odpovědˇ.
Dobrý den,
děkuji mockrát za rychlou odpovědˇ. Byla jsem u doktora a ten mi vatu našel a vytáhl.
Nyní cítím někdy bolest. Jak dlouho po odstranění vaty by měla bolest odeznít? Ještě jednou děkuji.
Martina
Dobrý den.
Ohledně přetrvávající bolesti záleží, jaký byl ve zvukovodu při odstraňování nález. Pokud Vás lékař nijak zvlášť nepoučil (tj. nejspíše bylo vše v pořádku), tak by bolest neměla přetrvávat. Počkejte tedy pár dnů, a pokud potíže zcela neodezní, navštivte lékaře znovu. V případě zhoršování bolesti nebo objevení nových/jiných příznaků navštivte lékaře co nejdříve.
Dobrý den.
Vhodná by byla návštěva lékaře. Začněte u Vašeho obvodního, buď si poradí, nebo Vás odešle dále na ORL (ušní). Co se týče vaty, je možné, že zůstala ve zvukovodu, který je zakončen bubínkem. Přes ten se vata dál určitě nedostala. Pokud nedojde k dalším komplikacím (například zánět), tak by to neměl být problém, je však nutné vatu vyndat, proto návštěvu zbytečně neodkládejte. Je také možné, že cítíte bolest pouze z podráždění a že vata tam nebude (vypadla), nejde to však takto na dálku posoudit. Svépomocí (=doma) se však nepokoušejte ze zvukovodu nic vyndávat, při laickém provedení je skoro pravidlem, že situaci pouze zhoršíte. Při návštěvě lékaře Vám také doporučuji promluvit si o správné hygieně uší, v dnešní době se už takovéto čištění zvukovodu nedoporučuje (pokud se u Vás samozřejmě nejedná o nějakou specifickou situaci, kdy to výslovně doporučil lékař).
Dobrý den.Před týdnem jsem měla hroznou bolest v pravém uchu.Vzala jsem si 2 prášky brufenu a na ucho jsem přiložila teplý ručník.Po hodině mě ucho přestalo bolet ae cejtila jsem stalé jako by jsem v uchu něco měla.Poslední dva dny na to ucho moc neslyším. Během týdne jsem použivala Aurecon ale velkou změnu jsem nepocítila.Je nutné navštivit lékaře? Nedalo by se to ješte nějak vylečit?
Dobrý den.
Doporučuji co nejdříve (zítra, pokud se do té doby stav nebude měnit) návštěvu ORL (otorinolaryngologie) pracoviště, kde se o Vás postarají. Může se jednat o zánět, který se dá účinně léčit. Při zanedbání však může dojít i k poškození sluchu, či jiným komplikacím. Nechci Vás nijak strašit, to že nyní neslyšíte, může být zatím způsobeno probíhajícím zánětem, jak jsem ale uvedl výše, může dojít i k trvalému poškození sluchu. Nejde vyloučit i jiné problémy, bez lékařského vyšetření to však nejde nijak hodnotit.
Domů | | | Poradna Moje lékárna | | | Online rezervace | | | Moje lékárny | | | Seznamy | | | O projektu | | | Léky | | | Pro lékárníky | | | Magazín | | | Kariéra | | | Kontakty |