Bolest kloubů

Bolest kloubů - Artritida

Je zánět kloubů, většinou revmatického původu, objevuje se již v mladších věkových skupinách. Může být i komplikací zánětu měkkých tkání v okolí kloubu - např. po úrazech.

Příznaky Artritidy

Projevy zánětu kloubu - kloub je teplý, oteklý, zarudlý, bolí, je omezena jeho pohyblivost, bývá výpotek v kloubu. Může být postižen jeden kloub nebo více kloubů.

Návštěva lékaře při Artritidě

Při výrazných obtížích - tj. celkové příznaky zánětu, třesavky, zimnice, při výpotku v kloubu, při opakujících se zánětech, při výrazné lokální teplotě a bolestivosti.

Bolest kloubů - Artrózy

Je degenerativní onemocnění postihující klouby, vyskytující se častěji s postupujícím věkem, nejčastěji nad 50 let, ale může vzniknout již dříve - poúrazové stavy, vrozené vývojové vady. Není to přenosná nemoc. Postihuje především velké nosné klouby dolních končetin (kolena, kyčle), ale také kotníky, drobné klouby nohou i rukou, páteř. Jde o poškození struktury kloubní chrupavky, která se ztenčuje, zhoršuje se pružnost, povrch se zdrsňuje, objevují se problémy při pohybu kloubu. Chrupavka neplní svoji funkci, časem možnost vzniku mikrofraktur. Chrupavka nemá inervaci a proto artróza zpočátku nebolí. Bolesti začínají až při postižení okolních struktur.

Příčiny Artrózy

U mladších nejčastěji jako následek úrazu, vývojové vady, opakované záněty. U starších poškození věkem, u chronického přetěžování, některé pracovní profese, při nadváze, při špatném pohybovém stereotypu, opakované drobné úrazy.

Návštěva lékaře při Artróze

Při výrazné bolestivosti, při omezení pohybu v kloubu, při stavech „náhlého zablokování pohybu kloubu“, při zhoršování obtíží.

Léčba bolesti kloubů

Léky na předpis

Mezi farmakologické prostředky patří analgetika, nesteroidní antirevmatika, kortikoidy a chorobu modifikující léky (tzv. SYSADOA). Mezi analgetiky jde především o paracetamol, který využíváme při zahájení terapie. Z nesteroidních antirevmatik je výhodné užití ibuprofenu, dále diklofenaku, tiaprofenové kyseliny, popř. dalších. Je třeba určité opatrnosti ve vztahu ke stavu trávící soustavy, proto lze alternativně použít bezpečnější preparáty, jako meloxikam a krátkodobě nimesulid. Chorobu modifikující léky (SYSADOA) obsahují účinné látky, které jsou dostupné i ve volném prodeji.

Volně prodejné léky

Patří sem také analgetika, nesteroidní antirevmatika a látky skupiny SYSADOA obsahující chondroitin sulfát, glukosamin sulfát a jejich různé kombinace. Pro zevní použití se používají masti, gely a krémy s obsahem protizánětlivých látek, látek zvyšujících prokrvení a zmírňujících bolest.

Přírodní a doplňková léčba

Chirurgické řešení by mělo být zváženo, pokud jsou bolesti i v klidu a v noci nebo trvá výrazné omezení pohybu pro kloubní deformace. Z chirurgických výkonů se provádí náhrada kloubu, znehybnění kloubu ve vhodném postavení nebo odstranění zánětem postižené kloubní membrány.

Rehabilitační léčba se zaměřuje na podporu svalové síly a funkčního rozsahu pohybu. Provádí nácvik užívání pomůcek usnadňujících sebeobsluhu, domácí práce, cestování v dopravních prostředcích atd. Je vždy individuální a řídí se konkrétním stavem a potřebami nemocného.

Fyzikální léčba se u revmatoidní artritidy využívá především k potlačení bolesti kloubů, vazů, svalů a potlačení zánětlivého procesu postižené oblasti. Z elektroterapie se využívá galvanizace, iontoforéza, diadynamické proudy, interferenční proudy, vysokofrekvenční a pulzně modulované proudy, vířivé koupele, solfatanové, jodové, radonové a bylinné koupele, kryoterapie, infračervené paprsky atd.

Lázně pro léčbu pohybového aparátu. Seznamy lázní a rehabilitačních zařízení.

Související články a odkazy:

Moje lékárna pečuje o seniory

Informační leták pro seniory o problematice zdravého životního stylu (PDF soubor, 94 kB)

Informační leták o nebezpečí pádů ve stáří a bezpečí domova seniora (PDF soubor, 87 kB)


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 • bolest kloubůRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Pěkně Vés prosím o radu,již asi 5něsíců mne trápí bolest ramenních kloubů,nyní se k tomu přidaly kyčelní klouby,a i bederní páteř,jeden den jsem dokonce nemohla spát,bolesti levé i pravé krční páteře,ani na zádech,tyhle potíže mám od listopadu r.2021,přes den to jakž takž rozchodím,ruce nad hlavu nezvednu,a nebo s velkým sebezapřením,jinak jsem pohyblivá,ale v noci a k ránu je to nejhorší,děkuji velice za odpověd co dělat ,je mi 61roků.

  Reagovat03.03.2022 13:53 od Jana Nováková
  • Re: bolest kloubů

   Dobrý den.

   Doporučil bych vyhledat pomoc lékaře. Začntěte u svého praktického lékaře, on vás podle potřeby odešle za specialistou. Při vyšetření se lékař zeptá na několik cílených dotazů, podle potřeby doplní krevní testy a bude moct stanovit diagnózu. Může se jednat o několik problémů, z popisu to úplně jednoznačné není. Může se jednat i o více nezávislých nemocí, které mohou i nepřímo souviset - bolest v nějakém kloubu vás nutí využívat jiný typ pohybů a to pak přetěžuje jinou část těla. Je tedy potřeba někde začít a správně stanovit diagnózu (y). Pokud máte potíže již delší dobu, není nepravděpodobné, že i řešení nebude jednoduché. Kyčelní klouby mohou být ve vašem věku postižené například artrózou, která je v zásadě dlouhodobé onemocnění. Ale jak jsem psal výše, může se jednat o více věcí, je třeba to postupně vyšetřit.

 • Bolest kyčelního kloubuRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Do teď mě lehce bolela kyčel ale vždy jsem ro nechala být . Vrcholové sportuji a dnes mě kyčelní kloub začal bolet když se predklonim a nebo narovnam (jakoby skrz zada) myslíte ze to ma cenu řešit ? A ze to není třeba jen natazene řešilo ?! Dekuju za odpověď ???? btw:je mi 15 takže moc zkušenosti nemám ☺️

  Reagovat27.10.2018 20:12 od gdpr
  • Re: Bolest kyčelního kloubu

   Dobrý den. 

   V případě, že vrcholově sportujete, tak je nutné tyto potíže konzultovat se specialistou - ortopedem, případně přímo sportovním lékařem. Při nadměrné fyzické zátěži organizmu není vhodné řešit zdravotní stav obecnými poznatky, či doporučením, které by byly vhodné pro běžnou populaci. Nechte si proto doporučit vhodného lékaře - specialistu. Váš sportovní klub bude mít jistě nějaké kontakty.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!