Úvod
Magazín
Jak se chránit proti slunečním paprskům

Jak se chránit proti slunečním paprskům

Seriál: Moje zdraví, Epizoda 4

Co je to sluneční záření

Sluneční záření je považováno za obnovitelný zdroj energie. Sluneční energie je základem pro rozvoj života na Zemi a podílí se na mnoha důležitých procesech jako jsou změny podnebí či počasí, příliv, odliv, proces fotosyntézy a mnohé další. Jeho spektrum pak z většiny tvoří viditelné záření, infračervené světlo (IR) a v menší míře se zde vyskytuje ultrafialové světlo (UV). Za naše krásné opálení, tvorbu vitamínu D či některé nádory kůže je pak tato část spektra zodpovědná. UVA (Ageing= stárnutí) tvoří většinu spektra a je odpovědné za stárnutí pokožky, sníženou elasticitu, sluneční alergii a zvýšené množství může vést k rozvoji rakoviny kůže. UVA záření může způsobit i poruchy pigmentace. UVB (Burns= spálení) pak způsobuje opálení naší pokožky. Opět ovlivňuje rakovinu kůže a má vliv na rozvoj sluneční alergie.
 

Jaká je prevence poškození naší pokožky 

V betonové džungli, jakou každé větší město bezpochyby je, je vhodné se před každým odchodem ven chránit opalovacím krémem, který aplikujeme alespoň 20 minut před expozicí sluncem. Je vhodné zakoupit i sluneční brýle disponující UV ochranou. UV záření proniká dobře přes sklo, což v praxi znamená, že v autě, na zastávce či v otevřené kanceláři u okna nemusíme být dostatečně chráněni. Pokud se vypravíme k vodě, je nutné nanášet na naši pokožku voděodolný opalovací krém, který je nutné aplikovat znovu po každém osušení. Doporučuje se také nosit vzdušnou pokrývku hlavy a zvýšit příjem tekutin.

 

Co to jsou fototypy a jak zvolit správnou ochranu

Existují 4 základní opalovací fototypy:

  1. Fototyp I – jedná se o člověka s velmi bledou pletí a citlivou pokožkou. Typické jsou zrzavé vlasy a modré nebo zelené oči. Zde je nutné zvolit krémy, mléka či gely na opalování s vysokým faktorem (SPF 50+) a pokud možno, speciálně určených pro citlivou kůži. Tito lidé by se měli vyhýbat slunečnímu záření, respektive doba slunění by neměla překročit 10 minut.
  2. Fototyp II – tito lidé se neopalují o moc lépe než fototyp I, jedná se opět o světlé typy, které však můžou mít hnědé vlasy. Na slunci by jejich pobyt neměl překročit 25 minut a při cíleném opalování by opalovací krém měl mít faktor minimálně 25, pokud se chystají k moři, zvolili bychom spíše SPF40.
  3. Fototyp III – zde máme nejčastěji zastoupený fototyp. Mají světlehnědou barvu pleti (žádné pihy), tmavě blonďaté až tmavohnědé vlasy a oči barvy tmavé. Výhodu mají v tom, že se tito jedinci většinou nespálí. Lidé s tímto fototypem by se neměli opalovat déle než 35 minut. Pro dokonalou ochranou stačí úplně krémy, gely nebo mléka s ochranným faktorem 15.
  4. Fototyp IV – zástupci fototypu IV. mají hnědou pleť (žádné pihy), tmavě hnědé až černé vlasy. Lidé snadno zhnědnou a téměř nikdy se nespálí. Chránit by se měli opalovacím krémem s faktorem 5-10 jako prevenci před poškozením jejich pokožky a následným rozvojem rakoviny kůže.

Opalovací krém 

Vhodný opalovací krém nás chrání před škodlivým UV­‑zářením. Pokud si přejeme zvolit dostatečnou ochranu, vyplatí se zvolit některý ze širokospektrálních opalovacích přípravků, které vás ochrání navíc i před UVA zářením (většina krémů chrání pouze před UVB zářením).

Podle typu naší pokožky zvolíme přípravek s vhodným ochranným faktorem. Existuje výpočet, jaký ochranný faktor pro vaši pokožku zvolit. Čas, který hodláte strávit na slunci (převedeno na minuty), podělte počtem minut, během kterých se běžně spálíte. Výsledné číslo je ten správný ochranný faktor pro vaši osobu.

Opalovací krémy mají 2 typy ochranného faktoru. Chemický a minerální. Chemický faktor se vstřebává do pokožky, proto je vhodné se krémem namazat alespoň 30 minut před pobytem na slunci. Minerální faktor zůstává na povrchu pokožky, proto po jeho aplikaci se člověk může slunit hned. Mnoho z nás si krém na pokožku aplikuje pouze jednou nebo dvakrát denně. To je, bohužel, málo. Měli bychom se ideálně promazávat každé dvě hodiny. Proč? Žádný opalovací krém neposkytuje celodenní ochranu před UV ­‑ zářením. V létě se každý z nás potí. Pot stírá krém a zároveň i naše oblečení. S oblečením souvisí i další doporučení a to, že oblečení bílých nebo světlých barev neposkytuje před slunečními paprsky tu nejlepší ochranu. Proto i pokožku pod oblečením chraňte opalovacím krémem. Je doporučeno si namazat celé tělo včetně pleše, uší, zátylku nebo nártů. Na obličej si kupte speciální krém s vyšším ochranným faktorem a rty na slunci natírejte balzámem s UV­‑filtrem.

Jak poznáme, že jsme náš pobyt pod slunečními paprsky přehnali 

Kůže postiženého poměrně dost svědí a při delším pobytu na přímém slunci může dokonce bolet jemný dotyk. Na nekrytých částech těla je pokožka velmi zarudlá, můžou se objevit puchýřky. Pacient může být uřícený, dušný, může ho bolet hlava, a dokonce jsme schopni v některých případech naměřit zvýšenou teplotu. Po dlouhé expozici slunečním paprskům může člověka trápit i třes a zimnice.

Jak ulevit spálené pokožce 

Pokud jsme se spálili pouze mírně, je vhodným prostředkem ochlazení pokožky sprchování. Poté aplikujeme chladivé hojivé gely s obsahem D­‑panthenolu, který má hojivý a zklidňující účinek (Panthenol Moje lékárna, Panthenol 10 % Swiss).

Pokud není kontraindikováno, může si pacient v lékárně zakoupit některé z nesteroidních antiflogistik (ibuprofen, naproxen, diclofenac), které tlumí tento celkový akutní neinfekční zánět kůže. O této volbě se vždy poraďte se svým lékárníkem nebo farmaceutickou asistentkou. Při těžkém spálení kůže se doporučuje odpočívat, při zhoršení stavu je pacient převezen do nemocnice, kde jsou mu podány infuze.

Jak ulevit spáleným rtům 

Je vhodné vybrat si z některého z kvalitnějších balzámů na rty. Balzámy na rty jsou určeny především pro ochranu rtů před nepříznivými vlivy počasí (například vítr a chlad) a pro péči o ně. Velmi dobře se roztírají, udržují rty vláčné a jemné po dlouhý čas. Balzámy pomáhají u popraskaných rtů, podporují hojení malých ran na rtech, zvlhčují a ošetřují poškozené rty.

 

PharmDr. Ondřej Žák

Lékárna SANO Rychvald