Úvod
Magazín
Sluneční vitamín. Kolik ho potřebujeme a jak ho získat na podzim

Sluneční vitamín. Kolik ho potřebujeme a jak ho získat na podzim

Hlavním tématem tohoto čísla je posílení imunity. Důležitou roli v našem imunitním systému hraje vitamín D. Zatímco mnoho vitamínů získáváme z potravy, vitamín D je jedinečný tím, že jej můžeme syntetizovat přímo v našem těle ze slu-nečního záření. Jedním ze způsobů, jak ho získat, je dopřát si na podzim výlet za sluncem. Středomořské destinace bývají v tuto dobu poloprázdné a nabízejí i mnohem lepší ceny. Když sluneční paprsky dopadají na naši kůži, stimulují tvorbu prekurzoru vitamínu D, který se poté přeměňuje na aktivní formu. Dostatečná hladina vitamínu D pomáhá snížit riziko infekcí a zánětlivých onemocnění. Zároveň je vitamín D klí-čový pro zdraví kostí a zubů, protože pomáhá tělu vstřebávat vápník. Díky tomu podporuje správný vývoj kostí v dětství a udržuje zdravou kostní hmotnost v dospělosti, což může snižovat riziko osteoporózy.

20 minut opalovaní denně

Abychom zabránili nedostatku vitamínu D, je zapotřebí dvacet minut slunečního svitu denně, při vystavení více než 40 % kůže. Zdrojem vitamínu D mohou být také tučné ryby (losos), mléko, máslo, vejce. Většina populace má bohužel nedostatečnou hladinu vitamínu D. Zejména na podzim a v zimě, kdy je u nás slunečního svitu méně, je doporučováno přijímat vitamín D3 ve formě doplňků stravy.

Doporučená dávka vitamínu D

Doporučené denní dávky vitamínu D se mohou lišit podle věku, pohlaví a dalších faktorů. Pro zvýšení hladiny vitamínu D v krvi mohou lékaři doporučit používání doplňků, zejména pro jedince, kteří mají vyšší riziko nedostatku. V případě velkého deficitu vitamínu D je doporučována počáteční intenzivní suplementace po dobu 8 týdnů vitamínem D3 (dávka 6000 IU denně nebo 50 000 IU týdně). Jakmile je překročena stanovená optimální hladina v krvi, doporučuje se denní udržovací dávka 1 000 až 2 000 IU. U vysoce rizikových dospělých, kteří mají nedostatek vitamínu D (obézní lidé, osoby užívající určité léky, lidé s malabsorpčním syndromem), bývá počáteční dávka vyšší. Například 10 000 IU. Po optimalizaci hladiny se doporučuje udržovací dávka 3000 až 6000 IU za den.

Moje lékárna Vitamín D3

V našich lékárnách jsou dnes běžně k dostání přípravky obsahující 1000 nebo 2000 IU v denní dávce. V naší nabídce například najdete výhodné balení Moje lékárna Vitamín D3 2000, které obsahuje 60 tablet a 20 tablet máte zdarma. Moje lékárna Vitamín D3 2000 přispívá k normální funkci imunitního systému, svalů, kostí a zubů. Je důležité mít na paměti, že i když je vitamín D klíčový pro zdraví, nadměrná konzumace může být také nebezpečná. Pokud máte zájem o doplňky vitamínu D nebo pokud máte nějaké zdravotní problémy, konzultujte svůj zdravodní stav s lékařem, abyste získali správnou radu a doporučení.

9943