Úvod
Magazín
Bojíte se demence ve stáří? Dna Paměti 2023: Nechte si změřit paměť nebo se přijďte poradit!

Bojíte se demence ve stáří? Dna Paměti 2023: Nechte si změřit paměť nebo se přijďte poradit!

Z demence a její hlavní příčiny, kterou je Alzheimerova nemoc, se v posledních letech – a připusťme, že oprávněně, stal velký strašák. Téměř každý z nás zná někoho, kdo má Alzheimerovu nemoc, často se s ní setkáváme i ve svém nejbližším okolí. Nemoc je to těžká a její dopad na život nemocného a jeho rodinu je opravdu neblahý.

Pokud bojujete se zapomínáním, které neblaze ovlivňuje váš každodenní život, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Lékařem prvního kontaktu je váš praktický lékař, který by u pacienta nad 65 let věku měl každé 2 roky provést screeningové vyšetření paměti a případně doporučit návštěvu neurologa, geriatra či psychiatra. V případě, že návštěva lékaře není z nejrůznějších důvodů možná, je tu pro vás projekt Dny paměti. V každém kraji najdete alespoň jedno místo, kde vám zdarma vyšetří paměť buď proškolení lékárníci z Mojí lékárny anebo kolegové z kontaktních míst České alzheimerovské společnosti.

5 rad, jak zapracovat na svém životním stylu

Dobrá zpráva je, že víme, jaké jsou rizikové faktory demence, a máme i tipy na to, jak zapracovat na svém životním stylu, aby to s námi Alzheimerova nemoc neměla tak snadné.

Pravidelný pohyb

Už jste slyšeli o tom, že každý člověk by měl ujít 10 000 kroků denně? Chůze se řadí mezi nejzdravější pohybové aktivity, tak proč to s ní nezkusit?

Zdravý jídelníček

Ačkoliv dietní doporučení se mění častěji, než bychom si přáli, nadále platí: všeho s mírou. A s tzv. středomořskou stravou, která obsahuje velké množství zeleniny, ovoce, ryb a obilovin, chybu nejspíš neuděláte. Dále je třeba se vyvarovat tučných a konzervovaných potravin s vysokým obsahem cukru, soli nebo nasycených tuků.

Společenský život

Společnost jiných lidí poskytuje pro náš mozek potřebné stimuly a pomáhá bojovat proti špatné náladě. Společná pohybová aktivita s přáteli, zakončená zdravou večeří a partičkou karetní hry vám určitě prospěje.

Procvičování mozku

Chybu neuděláte, pokud se budete věnovat luštění křížovek, sudoku anebo se budete učit novým věcem. Pro lidi, kteří už mají Alzheimerovu chorobu, jsme připravili speciální pomůcky pro kognitivní trénink – sešity a sady. Sešity se zaměřují na jednotlivé oblasti kognitivních funkcí a jsou ve dvou stupních obtížnosti. Sady nabízíme pro individuální a skupinový trénink. Sady a sešity najdete v eshopu Moje lékárna, České alzheimerovské společnosti a lékárnách sdružení Moje lékárna. Nákup těchto pomůcek podporuje většina zdravotních pojišťoven.

Pomůcky pro trénování paměti a dalších kognitivních funkcí určené přímo lidem s demencí existují také. Najdete je opět v e­‑shopu Moje lékárna, v České alzheimerovské společnosti a lékárnách sdružení Moje lékárna.

Zdravé srdce

Platí, že co je dobré pro srdce, je dobré i pro mozek. Proto je nutné nezanedbat prevenci a sledovat (a případně léčit) hladinu cholesterolu a také krevní tlak. Poslední studie dále ukazují, že rizikovým faktorem pro vznik demence je i obezita, neléčená cukrovka či kouření, to vše totiž neblaze ovlivňuje naše cévy, a tedy srdce a mozek.

Pokud se nám podaří zapracovat na výše uvedených pěti bodech, nebudeme tím bojovat pouze proti demenci, ale i proti dalším civilizačním onemocněním.

Na závěr si připomeňme, že na změnu životního stylu není nikdy příliš brzy ani příliš pozdě. Pokud potřebujete vědět víc, buď navštivte naši poradnu 5.–7. září v pražském obchodním centru Westfield Chodov, anebo se objednejte na bezplatnou konzultaci v sídle společnosti v pražských Kobylisích. Poradenství nabízejí také kontaktní místa České alzheimerovské společnosti, která jsou v každém českém regionu.

 

Lucie Hájková, Martina Mátlová, Česká alzheimerovská společnost

9946