Úvod
Magazín
Naučme se mít rádi své tělo - Fitness trenérka a influencerka Martina Marková

Naučme se mít rádi své tělo - Fitness trenérka a influencerka Martina Marková

Předvánoční čas je již mnoho let spojován s taneční soutěží Star Dance. V roce 2015 soutěž absolvoval i taneční pár Marek Taclík - Martina Marková. Zatímco herec Marek Taclík dále působí na prknech, která znamenají svět, Martina Marková se objevuje na stránkách ženských časopisů a již několik let pomáhá ženám dostat se do formy.

 

Martino, co pro ženy znamená vypadat dobře?

Pro každého tento pojem může znamenat něco jiného. Každý má jinou představu a jiné cíle. Nejčastěji cítit se dobře 
ve svém těle, být zdravý a mít dostatek energie. Pokud se cítíme ve svém těle dobře, jsme samy se sebou spokojené, dokážeme lépe a efektivněji fungovat i ve společnosti, v soukromém životě a máme do života větší chuť a víc si věci i užíváme.

 

Jenže ženy podle mě mají samy na sebe hodně vysoké nároky…

Ne každá z nás. Souvisí to ale určitě i s povahou a ambicemi. Také na nás dnes mají velký vliv sociální sítě a tlak společnosti na jakousi předepsanou „dokonalost“. Řada žen má díky nereálným očekáváním negativní vztah k vlastnímu tělu. A to je velká škoda a omyl. Každá z nás máme jiné přednosti a předpoklady, které jsou pro každou z nás jedinečné a vzácné. Mnohdy jsme natolik zaměstnávané koncentrací na to, co nemáme, že zapomínáme být pyšné a šťastné díky tomu, co máme.

 

V našem vydání se tentokrát věnujeme Vánocům. Spousta žen si jistě dá novoroční předsevzetí, že mají zhubnout.

Je to podle vás správné? 
A co byste jim poradila?

Většina žen, které se celý život neustále trápí dietami, to vlastně ani nepotřebuje. Pokud by ale přeci jen někdo chtěl na sobě začít pracovat, doporučila bych mu přemýšlet nad dlouhodobým plánem, protože krátkodobá vzplanutí přinesou pouze krátkodobá řešení. Dlouhodobá změna vyžaduje dlouhodobý plán, disciplínu a systematický přístup. Změna těla je spojena se změnou myšlení a chování. Pokud nezměním své myšlení a budu dělat zase všechno stejně, i tělo bude vypadat zase úplně stejně. Tělo je odrazem toho, co se děje uvnitř, a na to se často zapomíná.

 

Víte, kolik máte vy sama optimálně spotřebovat kalorií a myslíte, že by to člověk měl vědět?

Já to vím, protože se stravě a cvičení naplno jako fitness trenérka věnuji přes 10 let. Může se to lehce dozvědět každý. Je to jako vědět, jakou spotřebu má auto, do kterého pravidelně tankuji palivo. Pokud člověk zná své optimální spotřeby energie, je mnohem jednodušší udržet se ve formě a zdraví.

 

Je k hubnutí potřeba i posilovna?

Ano i ne. Spousta lidí chce zhubnout a začne chodit cvičit. Reálně ale zhubnout vůbec nemusí. Tělo je jako stroj a funguje na celkem jednoduchém principu energetického příjmu a výdeje. Pokud chci zhubnout, je důležité se dostat do tzv. kalorického deficitu. To znamená nastavit správně nejdříve energetický příjem, tedy stravu. Poté můžeme navýšit energetickou propast zvýšením energetického výdeje, tedy pohybem. Pokud se člověk hýbe, ale energii, kterou tím spálí, opět doplní, k redukci nedochází. Pokud je cílem nejen redukce, ale i tvarování postavy, posilovna je pro to správné místo. Pokud je cílem především redukce, určitě v tom posilovna nehraje zásadní roli. Jakýkoliv pohyb se počítá.
 

Můžete uvést příklady, jak se začít více hýbat?

Aktivit, které nám pomáhají udržet tělo v lepší kondici a zlepší náladu, je spousta. Místo jízdy výtahem můžete raději vyjít schody. Dále to může být například jízda na bruslích, na kole nebo třeba romantická procházka. Je spousta způsobů, díky kterým uděláme něco pro tělo a zároveň strávíme nějaký čas v přírodě a uděláme něco i pro svou psychohygienu. Nebojte se ani intenzivnějších aktivit, které dokáží spálit mnoho kalorií během pár minut. Skákat na švihadle, myslím, zvládne každý a za takových dvacet minut skákání dokážete spálit až tři sta kalorií.

 

Aha. To zní jako návrat do dětství.

Proč ne? Je to milé. Navíc švihadlo je skladné a skákat se dá opravdu skoro kdekoliv. Často si ho balím s sebou na dovolenou jako kompenzaci lenošení na pláži. Důležité je najít si aktivitu, která vás baví a hlavně ji budete mít chuť provozovat pravidelně. To je zcela zásadní. Když pro vás bude cvičení trápením, rychle s ním seknete a nabyté výsledky nakonec také zmizí.

 

Jaké další chyby nejčastěji lidé při hubnutí dělají?

Velkou chybou je očekávat výsledky rychle. Budování těla je běh na dlouhou trať. Tělo hubne na základě kalorického deficitu, ne kvůli nějakému zázračnému produktu. Ráda říkám, že rekonstrukci domu také nezvládnete za pár dní. S naším tělem to je úplně stejné. Je potřeba se o něj starat systematicky a dlouhodobě. Tělo je ten jediný domov, ve kterém budeme žít celý život.

 

Za jak dlouho člověk uvidí nějaké výsledky?

To je otázka, která nemá pro všechny stejnou odpověď. Důležité je mít dobře nastavený plán a být systematický a trpělivý. Každý také začíná z jiného bodu a má trochu jiné základy a jinou historii, kterou si tělo a hlava už prošly. Jinak bude hubnout paní v důchodu, co přibrala 
po přechodu, jinak vrcholová sportovkyně po mateřské, jinak slečna, co se už vytrápila všemi možnými drastickými dietami a tělo už jen trpí představou, co zase přijde a čím ho majitelka překvapí tentokrát.

 

Pojďme na chvíli k taneční soutěži Star Dance, která v těchto dnech běží na televizních obrazovkách. Vy sama jste se soutěže zúčastnila v roce 2015. Jaké to bylo?

Ve Star Dance jsem tančila s Markem Taclíkem. A opustili jsme tehdy soutěž tuším v pátém kole. Atmosféra v tomto pořadu je opravdu výjimečná a Marek Eben s Terezou Kostkovou tomu pořadu dávají výjimečný rozměr.

 

Jaké to je vlastně žít život profesionální tanečnice?

Zažila jsem díky tanci překrásný kus života a sportovní zkušenosti mě přivedly k mému současnému povolání. Na vrcholové úrovni je to hodně fyzicky i psychicky náročný sport. Každý víkend na cestách. Žila jsem v Rusku, Polsku, v Asii a naučila se vytrvalosti, disciplíně, odhodlání, týmové práci, pokoře, dravosti a mnohému dalšímu. Díky tanci jsem chtěla tělu a výkonu rozumět. Začala jsem se zajímat o to, jak tělo funguje, jak fungují svaly, klouby. S tím souvisel i zájem o správnou stravu a regeneraci. Teď moc ráda pomáhám druhým.

 

Děkuji za rozhovor.

Martina Markova