Úvod
Magazín
Lékárna má mít dveře a srdce stále otevřené

Lékárna má mít dveře a srdce stále otevřené

Mgr. Markéta Baroušová vedoucí z lékárny Na poliklinice v Břeclavi

 

Lékárnicí jsem s e chtěla stát už jako malá holčička

Když mi bylo asi osm, dostala jsem knížku Gabra a Málinka od paní spisovatelky Amálie Kutinové, která byla sama farmaceutkou. Profese lékárnice mi učarovala. Byla popsána tak nádherně, že jsem se rozhodla stát se lékárnicí a svůj dětský sen jsem si také splnila.

 

Lidé by měli dělat, co mají rádi

S manželem máme to štěstí, že oba děláme profese, které milujeme. On je ajťák, já lékárnice. Nevím, zda naši synové půjdou v našich šlépějích. Vedeme je k tomu, aby si všichni našli svou cestu a dělali, co mají rádi. Když budou dělat dobře profesi, která je baví, budeme rádi.

 

Na vysokou školu mám hezké vzpomínky

Vystudovala jsem farmacii v Brně. Manžel studoval vysokou školu také tam. Byly to hezké, ale náročné roky. Lituji jen toho, že jsem neměla kuráž vycestovat během studií do zahraničí. Snad, pokud mé děti budou studovat VŠ, budou mít více odvahy poznat svůj obor na chvíli i v cizině. Zkušenosti a rozhled jsou důležité.

 

Mezi lékárnami je rozdíl

Je rozdíl, v jaké lékárně pracujete. Poliklinické, nemocniční, malé o dvou zaměstnancích, řetězcové, nezávislé. Já mám to štěstí, že jsem prošla více lékárnami, můžu srovnávat, práce v každé této lékárně má svá specifika. Teď pracuji v poliklinické lékárně a jsem za to ráda. Je nás tu dohromady 24, jsme výborný kolektiv a myslím, že na práci, kterou odvádíme je to znát.

 

Být součástí polikliniky je výhoda

Naše lékárna sídlí přímo v objektu polikliniky a to je výhoda. Máme blízko k lékařům, kteří předepisují pacientům léky a případná nedorozumění mezi lékařem a pacientem dokážeme vyřešit téměř okamžitě. Nevěřili byste, kolik lidí si vyloží informace od lékaře jinak, než jak to lékař skutečné myslí.

 

Po covidu přibylo poradenské péče

Lidé se více začali starat o své zdraví. Zajímají se o informace o lécích, které užívají a proč je užívají. Pokud na ně nemá lékař čas, jsme tu my, abychom jim pomohli a poradili. Vždyť lékárna je otevřená od rána do večera. 
Nově máme u nás v lékárně konzultační místnost, poskytujeme tu měření hladiny cukru, celkového cholesterolu a kyseliny močové, konzultace o odvykání kouření, hubnutí a poradenství na téma lékové interakce. 
Lidé se postupně učí tyto služby využívat, máme z toho radost.

 

Seniorům často pomůže více vlídné slovo než hrst prášků

My zdravotníci si často myslíme, že seniorům pomůžeme dalším a dalším předepisováním nebo doporučováním léků, někdy ovšem stačí vlídné slovo nebo trpělivost při naslouchání jejich starostem a trápení. Před Vánoci 
se mě lidé také ptají co koupit pod stromeček. Ráda pro sebe a svou rodinu využívám produkty české značky 
Moje lékárna nebo Galmed. Tím, že jsme velké lékárna, mohli jsme si dovolit rozšířit sortiment i o zdravou výživu a čaje v bio kvalitě z nedalekých Čejkovic. To jsou dárky, které také potěší.

 

Bydlím ve Velkých Bílovicích

Pocházím z Poštorné, ale bydlím ve Velkých Bílovicích. Je to největší vinařská obec v České republice. Je tu krásně, přijeďte se přesvědčit. Z vín mám ráda červené. Hlavně odrůdu Merlot od našich místních vinařů.

 

Vánoce trávíme doma

Vánoce jsou pro mě příležitost být se svými blízkými. Vychutnávám si čas strávený doma. Na Štědrý večer máme bramborový salát a rybu. Manžel dostane kapra, kluci lososa a já si dám tresku. A co bych si přála k Vánocům? Hlavně ať jsme všichni zdraví.

Marketa Barousova