Úvod
Magazín
Jak pečovat o zubní protézu

Jak pečovat o zubní protézu

Kromě toho, že existují fixní zubní náhrady, mohou být chybějící zuby nahrazeny zubními protézami, se kterými může pacient manipulovat dle potřeby. Podle toho, zda jsou nahrazeny jen některé, nebo všechny zuby v čelisti, mluvíme o částečných, nebo celkových zubních náhradách.

Částečná zubní náhrada je umístěna na kovovém rámu, který je pomocí drátěných spon připevněn ke zbývajícím zubům. Někdy se k připevnění protézy používají i korunky (fixní náhrady) na přirozených zubech.

Celková zubní náhrada se používá v případě, že pacient buď již nemá žádné zbývající zuby, nebo když jsou zuby v tak špatném stavu, že je nutné je všechny postupně vytrhnout. Na dásně přiléhá akrylový základ ve stejné barvě. Zubní náhrada pro horní čelist pokrývá i patro, dolní část má tvar oblouku, aby umožnila pohyblivost jazyka.

PRAVIDLA PRO SPRÁVNOU MANIPULACI SE SNÍMATELNOU ZUBNÍ NÁHRADOU

  • Zubní náhrada nesmí být ponechána na suchu, protože by mohla popraskat a zničit se.
  • Po každém jídle je nutné svou zubní náhradu opláchnout v proudu tekoucí vody a osušit ji. Je vhodné vypláchnout si čistou vodou také ústní dutinu. Pak protézu nasaďte zpět.
  • Před spaním je zapotřebí zubní protézu důkladně očistit od nečistot a plaku speciálním kartáčkem, který je přímo k tomu určený. Měkkým zubním kartáčkem pak očistěte i dutinu ústní, a to i přesto, že již žádné zuby nemáte.
  •  Protézu na noc uložte do misky s vodou a pro dokonalou dezinfekci užijte čistící tablety (například Corega Tabs) určené pro dezinfekci protézy. Protéze stačí i 3 minuty takového čištění, může se však nechat dezinfikovat i celou noc.
  • Je též dostupné speciální plastové pouzdro na protézu. Plastové pouzdro slouží především k úschově zubní protézy nebo rovnátek. Skládá se nejčastěji z misky, víčka a ponorné síťky sloužící k čištění protézy či rovnátek.
  • Ráno před nasazením do úst protézu i misku opláchněte v mýdlové vodě, pak propláchněte ještě proudem vody a osušte. Každé ráno si svou protézu upevněte fixačním krémem, který vám zaručí, že nebudete muset bojovat se zbytky jídla pod protézou.

POUŽÍVÁNÍ COREGA TABS ANTIBAKTERIÁLNÍCH TABLET NA ČIŠTĚNÍ ZUBNÍ NÁHRADY

  • Vložte jednu čistící tabletu COREGA do velmi teplé vody v dostatečném množství, které bude stačit na ponoření zubní náhrady nebo můstku.
  •  Náhradu nebo můstek nechte ponořenou v roztoku přibližně 3 minuty.
  • Po vyjmutí dočistěte náhradu nebo můstek stejným roztokem pomocí měkkého zubního kartáčku. Zbylý roztok po použití ihned vylejte.
  • Zubní náhradu nebo můstek dobře opláchněte tekoucí vodou.

JAK SPRÁVNĚ POUŽÍVAT KARTÁČEK NA PROTÉZU

Kartáček na zubní protézu by měl mít oboustranně osazenou hlavici. Speciální vlákna na kartáčku jsou schopna vyčistit všechny plochy a mezizubní prostory na zubní protéze. Kartáček má na jedné straně tvrdé syntetické štětiny pro správné očištění celé plochy protézy a na druhé straně špičku pro dočišťování žlábku – s pomocí přídatné zakulacené hlavice je možné vyčistit i těžko přístupná místa na vnitřní straně protézy.

Před spaním je nutné protézu poctivě očistit a využít obě strany tohoto speciálního kartáčku.

JAK NA OTLAKY DUTINY ÚSTNÍ

Někdy se stává, že během používání zubní náhrady dochází v průběhu času ke změnám ve tvaru dásní, což může následně způsobit nečekané otlaky u protéz, které dříve bezvadně seděly. Je vhodné na tyto problémy použít gel na dásně či masážní roztok, případně je vhodné si dokoupit i fixační podložky pod protézu. Fixační podložky jsou velmi účinné zejména ve starším věku při nadměrném úbytku kosti v dolní čelisti.

V případě, že vám zubní protéza nesedí, je vhodné poradit se o dalším postupu se svým ošetřujícím stomatologem.

 

PharmDr. Ondřej Žák

Lékárna SANO Rychvald

6951