Úvod
Magazín
Česká lékárnická komora radí

Česká lékárnická komora radí

Léky s obsahem ibuprofenu a paracetamolu pro děti jsou momentálně v České republice nedostatkovým zbožím. Důležité je zachovat klid a nehromadit léčivé přípravky doma. Léky, které ještě k dispozici jsou, by měly být do obnovení dodávek k dispozici především akutně nemocným dětem.

Lékárníci radí, jak se v současné situaci zachovat:

Pokud nemáte dítě nemocné, nepodléhejte panice.

Pokud doma máte zásobu, nepodléhejte panice.

Pokud máte dítě nemocné, 
poraďte se s lékárníkem:
- dětem od 9 kg je možné podat tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu
- dětem nad 20 kg je možné podat půlku tablety s obsahem paracetamolu pro dospělé, tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu, tablety s ibuprofenem o dávce 200 mg nebo horký nápoj s paracetamolem pro juniory,
- dětem pod 9 kg resp. 20 kg jsou určeny sirupy a čípky pro děti, nebo individuálně připravované čípky nebo tobolky s paracetamolem či individuálně připravované čípky s ibuprofenem.

Individuálně připravované léky připravují jen některé lékárny, podle toho, zda mají suroviny, pomůcky, přístroje či personální kapacity. Individuální léky mají kratší exspiraci a nemá smysl je pořizovat do zásoby, případně pro větší děti.

Situace je pro lékárníky stejně náročná a stresující jako pro rodiče, ale za nedostatek léků nemohou. Pro jejich zajištění pro své pacienty dělají maximum.

Prosíme, buďte ohleduplní vůči ostatním pacientům i lékárníkům a nehromaďte doma zásoby.

Se svolením České lékárnické komory, www.lekarnici.cz 

6955