Úvod
Magazín
Rodina je pro mě na prvním místě

Rodina je pro mě na prvním místě

Když jsem byl malý kluk, chtěl jsem se podívat do vesmíru

Když jsem byl malý kluk, měl jsem spoustu přání. V mých pěti šesti letech jsem chtěl být kosmonautem. Nebo astronautem. V té době jsme my kluci řešili velký spor: Kdo je lepší? Kosmonauti nebo astronauti? Kdo chápe tuto otázku, ví o jaké době mluvím. Každopádně to byla doba, kdy v nás dozníval vliv prvního letu na měsíc. O profesi lékárníka jsem neměl tušení. V naší rodině jsme žádného lékárníka nebo lékaře neměli.

Farmacie je velmi krásný obor

Ze základky jsem šel na Střední průmyslovou školu chemickou v Ostravě, která nese jméno akademika Heyrovského, objevitele polarografie a jednoho ze dvou českých laureátů Nobelovy ceny. Po střední jsem byl přijatý na Farmaceutickou fakultu UK Hradec Králové a Vojenskou lékařskou akademii Hradec Králové. Vystudoval jsem tedy vojenskou farmacii a získal titul PharmDr. Studium bylo náročné, ale farmacie je velmi krásný obor. Jsme obor, ve kterém se musíme celoživotně vzdělávat.

Naše lékárna byla poprvé otevřena v roce 1910

Naše lékárna U Matky Boží byla v Brušperku otevřena poprvé před více než 100 lety. Kromě mimořádných krátkých epizod se tady vystřídalo jen pět lékárníků. Všichni se snažili zachovat původní duch a architekturu lékárny. Máme tady originální mramorový lékárenský pult z roku 1910 i nádherný dobový nábytek, který nám pomáhá držet se principů klasické lékárničiny. Tento nábytek jsme nechali odborně zrestaurovat a v jeho duchu doplnili o nezbytné nové kusy pro počítače na výdejních místech. Zároveň jsme ze skladu přestěhovali kachlová kamna, která jsou skvostem interiéru lékárny.

Práce lékárníka mi dala další impulz

Byl jsem u prvopočátku Pharmosu a pracoval v jeho centrále. Do hloubky jsem se seznámil se spojením výrobce léků – distributor – lékárna. Když se asi před dvaceti lety naskytla příležitost provozovat lékárnu, neváhal jsem. Práce lékárníka mi dala další impulz. Nyní pracuji ve spojení distributor – lékárna – pacient. V lékárně mi pomáhá, že jsem poznal spoustu věcí z druhé strany, z práce u distribuce.

Domácí lékárnička by měla mít minimálně 5 položek

Co by nemělo chybět v žádné domácí lékárničce? Těžká otázka. Záleží pro koho je lékárnička určena, zda se jedná o babičku s dědou nebo o rodinu s dětmi. Každopádně desinfekce, náplast s polštářkem, nějaký obvaz, lék na teplotu a jednu z forem živočišného uhlí. Pak se tento minimalistický pohled může rozšířit podle věku, šíře rodiny, případně sportovního zaměření o léky na bolest, pálení žáhy, oční kapky, stahovací obinadlo, pevné tejpy apod.

Digitalizace vnáší do našeho oboru nové možnosti

Kdysi lékař pacientovi vypsal papírový recept a ten s ním šel do lékárny. Dnes může lékař pacientovi eRecept vytisknout nebo poslat emailem a SMS zprávou. Nejnověji přibyla možnost vyzvednutí eReceptu pomocí občanského průkazu (pasu). Tato možnost funguje, i když pacient eRecept ztratí nebo nechtěně smaže SMS. Pro pacienty to je samozřejmě velká výhoda. Výhodou jsou eRecepty i pro lékaře, kteří mají možnost poznat, zda si pacient lék vyzvedl nebo zda došlo v lékárně k záměně léku.

Nebaví mě vyplňování formulářů

Nelíbí se mi přílišná komercionalizace našeho oboru. V minulosti lidé oceňovali, že lékárník lidem poradil, nyní jsou tací, kteří spíše ocení, že jim lékárna dá slevu. Občas mám pocit, že nejdůležitější otázkou dneška je: Co máte v akci? Také nemám rád zbytečné papírování. Bohužel mám pocit, že ze strany státní správy těch formulářů musíme vyplňovat čím dál více. To mě fakt nebaví. Co mne naopak baví, je řešení problémů, se kterými za námi přijdou naši pacienti. Snažím se, abych poskytl tolik informací, kolik situace vyžaduje a já budu poslední, který udělá za vyřešením problému tečku.

U nás to mám rád

Mým největším koníčkem je zážitková gastronomie. Konkrétně vinařská turistika. Miluji jižní Moravu. Když se mě zeptáte, zda spíše Mikulov nebo Znojmo, odpovím Dolní Dunajovice. Tam je opravdu nádherně. Nemohu zapomenout na nádherné Beskydy, které mám na dosah ruky. V poslední době se věnuji i vysokohorské turistice v nedalekých Tatrách. Ale ze všeho nejraději relaxuji na naší zahradě se svou rodinou. Ta je mým milým zázemím.

(vm)

8300