Úvod
Magazín
Jak nakupovat léky v zahraničí

Jak nakupovat léky v zahraničí

Zapomněli jste nějaký lék přece jen doma? Nevadí. Poradíme vám, jak postupovat při pořízení nebo nákupu léků v zahraničí.

V úvodu byste měli vědět, že recepty vydané českým lékařem platí jen v několika málo zemích, ale léky si stejně budete muset uhradit sami, a to v plné výši. V nejoblíbenější české destinaci Chorvatsku s recepty vydanými českým lékařem nepochodíte. Pokud potřebujete lék, který je třeba v Čechách volně dostupný, ale v zahraniční je na předpis, který vy nemáte, tamní lékárník by vám měl nabídnout volně dostupnou alternativu. Jestliže taková alternativa neexistuje, nezbývá vám nic jiného, než se vypravit k místnímu lékaři, který vám lék předepíše. Takto předepsaný lék není nikdy zdarma. Lék, který vám předepíše zahraniční lékař, musíte zaplatit v plné výši. Pokud taková situace nastane, samozřejmě vás to zamrzí a dodatečně oceníte výhody, které nám nabízí naše vyspělé zdravotnictví.

Léky vybírejte podle účinné látky a nikoliv podle názvu

Jestliže se vydáte na nákup léků do lékárny sami, buďte tedy na dovolené při vybírání vhodných léků obezřetní. A to platí i u názvu těch nejobyčejnějších léků. Důležité je vědět, že Paralen ani Ibalgin tamní lékárny pravděpodobně mít nebudou. Po lékárníkovi chtějte raději přípravek s konkrétní účinnou látkou. Účinné látky jsou na rozdíl od léků ve všech zemích stejné, takže vám lékárník může nabídnout adekvátní místní variantu léku, které potřebujete.

Účinné látky při zvýšené teplotě, průjmu nebo spálené pokožce

Při zvýšené teplotě nebo horečce chtějte lék, který obsahuje účinnou látku paracetamolum. Pokud jste zvyklí spíše na Ibalgin nebo Ibuprofen Galmed, chtějte přípravek který má účinnou látku ibuprofenum. V případě průjmových onemocnění vám pomohou přípravky s účinnými látkami Carbo activatus, diosmectitum, cloroxinum nebo loperamidum. Na ošetření spálené pokožky od sluníčka použijte přípravky s účinnou látkou dexpanthenolum.

 

Zdroj: Poradna Moje lékárna

9334