Úvod
Magazín
Cestujeme po světě s batolaty

Cestujeme po světě s batolaty

Doba, kdy cestování s batolaty bylo tabu, je dávno pryč a cestování s dětmi do dvou let je dnes pro maminky zcela běžné. Někdy je dokonce cestování s malým miminkem podstatně snazší a jednodušší než se staršími dětmi. V případě, že se chystáte s miminkem vyrazit na dovolenou do zahraničí, nezapomeňte, že i vaše batole potřebuje na cestu své osobní doklady. Buď pas nebo občanský průkaz. K cestám po Evropské unii postačí občanský průkaz.

Kromě cestovního dokladu jsou nezbytnou výbavou pro vaše miminko také léky, zdravotnické pomůcky včetně teploměru, obvazového materiálu a dětské kosmetiky pro péči o pokožku. Základem jsou zejména dětský sirup proti bolesti a horečce, u kterého snadno odměříte potřebnou dávku, krém na ošetření opruzenin a nosní odsávačka hlenů. V případě miminek nezapomeňte ani na ohřívačku a sterilizátor, ať se na dovolené netrápíte s vyvařováním lahviček a dudlíků.

Pokud se chystáte k moři, určitě investujte do kvalitního přípravku na opalování. Na slunci vždy dávejte dítěti pokrývku hlavy. Přípravek na opalování by měl mít vysoký ochranný faktor. Minimálně SPF 30 nebo klidně i SPF 50+. Mějte s sebou také přípravek na ošetření kůže po opalování. Ideálně přípravek pro citlivou pokožku.

Základy cestování

Při plánování cesty je důležité počítat s pauzami na krmení a přebalování, a to přibližně po 2 až 3 hodinách. Během přestávek nechte dítě trochu protáhnout a pohrát si na bříšku. Vždy mějte po ruce dostatek základních hygienických potřeb a cestovních pomůcek na přebalování a také šátek nebo nosítko, které použijete místo kočárku. Jestliže cestujete s miminkem, které není plně kojeno, připravte si vhodnou výživu. Pro malá miminka si vystačíte s umělou kojeneckou výživou, lahvičkami a savičkami. Větším dětem vezměte na cestu příkrmy ve skleničce. Mohou být v podobě oblíbených kapsiček.

Cestování autem

Při jízdě autem je důležité pro miminko v autě vytvořit dobré teplotní podmínky. Rozhodně to nepřehánějte s topením ani s klimatizací. K autosedačce si pořiďte také stínítko proti slunci. Na to spousta maminek zapomíná.

Cestování letadlem

Mnoho rodičů dětí do 2 let volí k dopravě na dovolenou leteckou přepravu. Letecké společnosti totiž nabízejí přepravu dětí do 2 let zdarma. Nabídka však platí pro děti bez nároku na vlastní sedadlo, takže miminko budete mít v průběhu letu v náruči. Myslete na to při volbě destinace a délce letu. Další věcí, kterou je potřeba mít na paměti, je bezpečnostní kontrola, kde můžete v příručním zavazadle převážet pouze tekutiny v obalech o maximálním objemu 100 ml a celkový objem nesmí přesáhnout 1 litr. Toto pravidlo se týká i dětské stravy, léků, kapiček a olejíčků.

S miminkem můžete při vstupu do letadla využít přednostního odbavení. My vám doporučujeme, nastoupit do letadla mezi posledními. Díky tomu miminko stráví v uzavřeném prostoru letadla co nejméně času. Kočárek můžete buď odevzdat u standardního odbavení, nebo s ním přijet až k letadlu, kde jej letušky uloží do zavazadlového prostoru.

Při startu letadla miminko zkuste nakojit. Jakmile začne letadlo vzlétat nebo přistávat, dochází v kabině k velkým tlakovým změnám, které malé děti lépe snášejí při kojení. 
Do letadla si s sebou vezměte bryndák, dětskou lžičku, desinfekční gel na ruce, vlhčené ubrousky, plenky a potřeby na přebalování, oblíbené hračky, dudlík, přikrývku, základní léky a náhradní oblečení nejen pro dítě ale i pro sebe.