Úvod
Magazín
Čechomor hraje pořád s radostí

Čechomor hraje pořád s radostí

Karel Holas před letním turné Kapela Čechomor patří již několik dekád k výrazným postavám české hudební scény. Letos kapela slaví 35 let. Využili jsme této příležitosti a vyzpovídali Karla Holase, famózního zpěváka a houslistu, který je společně s Františkem Černým nejvýraznější postavou Čechomoru.

Kapela Čechomor letos slaví velké jubileum. 35 let od svého založení. Tři a půl dekády je úctyhodná doba. Jak moc vás hraní ještě baví?

Baví nás pořád a hodně. Neustále si hraní snažíme nějak zpestřit, proto pořád vymýšlíme něco nového, nová hudební propojení. Letos jsme si například nadělili speciální turné s Lucií Bílou, které začínáme 28. června ve Velké Chuchli.

Karle, kdo vůbec v roce 1988 vymyslel název Čechomor a jak jste na něho přišli?

Nejdřív jsme se jmenovali velmi originálně, a to První Českomoravská nezávislá hudební společnost. Čechomor později vymysleli naši fanoušci, když nás vyvolávali před začátkem koncertu a nám se to zalíbilo. V roce 1999 jsme tak pojmenovali CD a název začali používat i pro kapelu.

Čechomor má velmi specifický hudební styl, kterým se zcela odlišuje od ostatních kapel. To byl od začátku váš záměr?

Vzniklo to spontánně. Lidové písničky jsme hrávali všude, nejvíc v hospodě po zkouškách rockových kapel, ve kterých jsme tehdy působili. Pak se to nějak prolnulo, Franta začal oba žánry víc propojovat a začali jsme si lidovky aranžovat do našeho obsazení. S novým názvem kapely jsme rockově ještě přitvrdili a je z toho to, co dnes posloucháte.

Kterou hudební skladbu hrajete nejraději?

My to moc nerozlišujeme. Všechny písně, které hrajeme, se nám líbí. Kdybych měl ale říct favorita, na kterém jsme se s Frantou shodli, tak to bude Mezi Horami.

Zajímalo by mě, odkud pořád čerpáte inspiraci? Vymýšlet stále něco nového není moc jednoduché.

Není to vůbec jednoduché. Hlavně když se člověk snaží vůbec neopakovat. To je pak velmi těžké. Hledáme ve zpěvnících, sbírkách, koukáme kolem sebe a zatím se nápady rodí a to je fajn.

Za svou bohatou hudební kariéru jste nasbírali spoustu ocenění. Ve své sbírce máte i Českého lva za nejlepší hudbu k filmu. Které z hudebních cen si ceníte nejvíc?

Cen máme opravdu hodně, ale když tak přemýšlím, tak se musím přiznat, že opravdu nejcennější je dobře zahraný vyprodaný koncert a hlavně nadšení fanoušci. To je pro mě největší ocenění.

Tohle číslo věnujeme létu a cestování. Jak bude vypadat vaše hudební léto? Budete hodně na cestách?

Ano, jako každé léto. Letos máme už zmiňované společné dvojkoncerty s Lucií Bílou. S tou procestujeme republiku křížem krážem. 28. června začneme ve Velké Chuchli na dostihovém závodišti, 4. srpna pokračujeme na zámku v Jindřichově Hradci, 19. srpna v amfiteátru ve Strážnici a 27. srpna v Jihlavě v amfiteátru. Mezitím máme i vlastní samostatné koncerty a na Slovensku budeme pokračovat v turné s Kandráčovci, které začalo minulý rok v létě v Česku a bylo hodně úspěšné. Na všechny koncerty se dost těšíme!

Do kterých nejexotičtějších destinací jste se s Čechomorem podívali? A kde se vám osobně nejvíce líbilo?

Byli jsme hrát například v Mongolsku, tam to bylo nádherné. Mongolsko je hodně jiné. Spali jsme v jurtách, pili alkohol z kvašeného kobylího mléka a jedli místní dobroty. Krásné to bylo i na Novém Zélandě, v Tasmánii… Ale doma je doma.

Je rozdíl hrát před domácím a zahraničním publikem?

Pro nás je to stejné, ať jsme kdekoliv. Chceme vytvořit hlavně hezkou atmosféru, aby s námi bylo návštěvníkům koncertu dobře a všichni jsme si to užili. Naše hudba je plná energie, takže se posluchači většinou hned chytnou i tam, kde nerozumí slovům.

Vy jste dokonce hrávali i na ulici, že?

Ano. To je pravda. V mládí jsme hráli na ulici hodně a to nás naučilo, že dobrý muzikant by měl umět zaujmout náhodného procházejícího, takže i takového, kdo nezná jeho hudbu, nebo mu nerozumí. Zatím se nám proto nikde ve světě nestalo, že by nás publikum nepřijalo.

Potkaly některého z členů kapely na cestách nějaké zdravotní patálie? A pokud ano, jak jste je vyřešili?

To musím zaklepat. Nikde nás nic zásadního nepotkalo.

Vy sám jste už překročil šedesátku, ale pořád vypadáte výborně. Jak se udržujete ve formě?

Děkuji. Snažím se jíst zdravě, hýbat se, ale umím i odpočívat a nabírat tak sílu na další koncerty. Odpočinek je v naší branži hodně důležitý.

S kapelou jste už dosáhli téměř všeho, čeho lze dosáhnout. Jaké má Karel Holas v 62 letech vlastně přání?

Moje přání je jednoduché. Chci si užívat v klidu všeho, co život přinese.

 

Díky za zajímavý rozhovor a ať se letní turné vydaří.

 

Martin Procházka

9332