Úvod
Magazín
Poradna Mojí lékárny

Poradna Mojí lékárny

V této nové rubrice odpovídají odborníci na vaše dotazy.

Tentokrát byly tyto dotazy směřovány na veterináře, pediatra, zubaře a farmaceuta.Dobrý den, pane veterináři, žijeme v jedné domácnosti se synem a jeho manželkou, které se brzy narodí dítě. Je třeba naší pětiletou border kolii odčervovat častěji než 1× ročně? Případně doporučíte nějaká další opatření z důvodu příchodu novorozeněte?

Děkuji, Igor

Odpověď:

Dobrý den, Igore, samozřejmě s příchodem miminka do domácnosti je potřeba odčervovat častěji. Doporučuje se minimálně 2× ročně a v tomto případě bych doporučil 4× za rok, než se u miminka vytvoří protilátky a imunitní systém začne fungovat. Dále se ještě doporučuje do 3–4 týdnů nevystavovat dítě zvířecím antigenům, pokud tomu ale nelze zabránit, tak co nejméně. S pozdravem, Doktor z hor

MVDr. Jakub Štelcl

Veterinární ambulance Jeseník

 

Zdravím, moje dcera (5 let) je od mala hodně bledá a mívá výrazné kruhy pod očima. Může jít o nedostatek nějakého vitamínu? Šlo by to nějak upravit stravou?

Jana

Odpověď:

Dobrý den, v první řadě bych se zaměřila na to, zda má Vaše dcera pestrou stravu a dostatečný pitný režim. Na to se Vás určitě lékař bude podrobněji ptát, než naordinuje komplexní odběry, které mu napoví více. Kruhy pod očima nemusí být samy o sobě patologií, kůže v této lokalitě je u dětí velice tenká a mohou tak prosvítat drobné cévky.

Diferenciální diagnóza je zde ale širší, proto by se měly vyloučit i ostatní/patologické příčiny. Mohlo by se jednat například o nedostatek červených krvinek a koncentrace krevního barviva hemoglobinu, které slouží k přenosu kyslíku. Příčin chudokrevnosti, tzv. anémie, je mnoho. U dětí převažuje nejčastěji z důvodu nedostatku železa tzv. sideropenická anémie. Ta se ale odhalí až na základě výsledků a dětský lékař doporučí, na jaké potraviny se zaměřit, či přímo naordinuje doplnění chybějící složky ve formě lékové.

MUDr. Klára Sekyrová

Triomed s.r.o.

 

Dobrý den, můj zubař mi řekl, že mám velmi obnažené krčky. Co to pro mě, prosím, do budoucna znamená? Mohu mít v budoucnu například paradontózu?

Odpověď:

Dobrý den, obnažené krčky jsou často důsledkem špatné techniky čištění zubů, proto bych v první řadě doporučila navštívit dentální hygienu, aby se problém nezhoršoval. Kromě toho, že pacientům často esteticky vadí, bývají příčinou větší citlivosti na chlad, kyselost a podobně. To se dá řešit fotokompozitní výplní, výrazně odhalené krčky se řeší chirurgickým zákrokem. Paradontóza je způsobena dlouhodobě nevyhovující ústní hygienou a s odhalenými krčky zpravidla nesouvisí. Důležitá je technika čištění, jedině tak se dá paradontóze vyhnout.

MDDr. Magdaléna Kováčová

Kováč - dental s.r.o.

 

Pěkný den přeji, mám dotaz na kombinování léků s alkoholem. Můj manžel trpí chronickými bolesti zad, pracuje manuálně a často si bere prášky proti bolesti. Problém vidím v tom, že pije také alkohol, někdy i tvrdý. Mohlo by mu to uškodit?

Děkuji, Helena

Odpověď:

Alkohol samotný je toxická látka, takže jeho chronický příjem v dávce nad řekněme 20 g čisté látky denně (cca velký „panák“) může škodit zdraví. V kombinaci s léky se nežádoucí účinky zesilují. Přípravků na bolest existuje velké množství s různými léčivými látkami, potažmo mechanismy účinku. V případě kombinace s nesteroidními antiflogistiky (např. ibuprofen, diklofenak, kys. acetylsalicylová apod.) bude zvýšené riziko dráždění žaludku, pálení žáhy a případně vředové choroby. Kombinace s paracetamolem či nimesulidem bude naopak více poškozovat játra.

Pro odhad dopadu rizikových faktorů by proto bylo třeba znát konkrétní léčiva, respektive běžně užívané dávky alkoholu.

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D.

Ústav aplikované farmacie 

Farmaceutická fakulta MU