Úvod
Magazín
Na slovíčko s lékárníkem Mgr. Markem Hampelem

Na slovíčko s lékárníkem Mgr. Markem Hampelem

Tentokrát naše cesta vedla do krásného koutu Jeseníků pod nejvyšší horu Moravy do vrbenské Lékárny Magnus, kde nám Mgr. Marek Hampel zodpověděl naše dotazy a představil provoz také v jeho dalších lékárnách – U Hradeb a Rovniny v Hlučíně i v rýmařovské Lékárně Avion, které jsou součástí projektu Moje lékárna.

Pane magistře, úspěšně provozujete řadu let čtyři lékárny sdružené v projektu Moje lékárna. Co je klíčem Vašeho úspěchu?

Náhoda. Byl jsem ve správnou chvíli na správném místě, a to v Hlučíně, kde byla v roce 1994 jedna lékárna. Zbytek byl a je o pracovitosti, rozhledu a představivosti.

Profese lékárníka byla Vaším vysněným povoláním?

Ne, nikdy nebyla. Chtěl jsem být ochráncem životního prostředí v chráněné krajinné oblasti. Farmacii jsem vystudoval na přání mých rodičů.

Co vše obnáší a co je zapotřebí pro provozování lékárny?

Peníze, informace a pak jen trocha organizačních znalostí a štěstí.

Kolik máte aktuálně zaměstnanců a kolik pacientů přibližně navštíví ročně Vaše lékárny?

25 zaměstnanců ve 4 kamenných lékárnách. Přesné číslo vám neřeknu, konkurence nikdy nespí. Řádově to jsou stovky tisíc zákazníků.

Reklama dnes silně ovlivňuje společnost ve všech oborech. Vnímáte tento trend i u Vašich klientů?

Kdo o sobě nedal vědět před cca 10 lety, ten zaspal. Bez reklamy se nedá podnikat. Ale pozor, musí to být reklama promyšlená a řádně zacílená. Osvědčily se zákaznické karty s rezervačním systémem eReceptů.

Nechávají si dnes lidé v oblasti volně prodejných léků poradit?

To je základ naší strategie – poradenství a možnost výběru sortimentu od různých výrobců. Díky tomu potom nastává spokojenost zákazníků a na základě spokojenosti se zákazníci vrací.

Která témata nejčastěji konzultují?

Záleží vždy na sezóně. Z dlouhodobých projektů se osvědčilo měření cévního věku, dermoporadenství a poruchy paměti.

Vedle své profese lékárníka zastáváte pozici předsedy Grémia majitelů lékáren. Co je hlavním úkolem této organizace?

Hájit zájmy majitelů nezávislých veřejných lékáren. Každý majitel lékárny by si měl spočítat, kolik peněz každý rok získá za signální výkon výdeje položky na receptu. No a to je jedním z mnoha úspěchů, které jsme pro majitele lékáren zajistili. Každý rok se jedná o penězích pro lékárny v dohodovacím řízení. Kdo ještě není členem Grémia, tak by se jím měl stát, jen tak totiž můžeme hájit i jeho zájmy. Dále centrálně již řadu let nakupujeme energie pro naše členy, což se vyplatí. Za největší úspěch však považuji zavedení degresivní obchodní přirážky, která zajistila financování lékáren.

Představíte nám cíle Grémia majitelů lékáren na nastávající období?

Dohodovací řízení pro rok 2024 – tam půjdeme na jednání se zdravotními pojišťovnami s požadavkem na navýšení signálního výkonu za výdej položky na receptu na 30 Kč. Za klíčové považuji udržet v zákoně o léčivech garanci dodávky léčiv od více distributorů do 
2 pracovních dnů a zachovat udržitelnost fungování veřejných lékáren pro budoucí období. Hodně napověděla zpráva o sektorovém šetření v distribuci léčiv od Úřadu pro hospodářskou soutěž. Každý majitel lékárny by měl být ve střehu a když se budou měnit zákony, měl by se obrátit na Grémium majitelů lékáren, které situaci dlouhodobě sleduje a předkládá vlastní návrhy či argumenty. V tomto roce nás čeká hlavně novela zákona o léčivech.

Mgr. Marek Hampel se narodil v roce 1968 ve Frýdku-Místku a po dokončení gymnázia v Ostravě studoval klinickou farmacii na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Poté působil jako lékárník – asistent v Lékárenské službě Ostrava a v roce 1994 prošel specializační zkouškou – atestací I. stupně v oboru veřejné lékárenství. Provozuje soukromou lékárnu a je předsedou představenstva Grémia majitelů lékáren, ve kterém působí také jako zástupce pro MSK a Člen čestné rady. Mimo jiné je členem Federation International Pharmaceutical v Haagu, jehož kongresů se aktivně účastní, a byl členem představenstva České lékárnické komory Praha. Mezi jeho zájmy patří cestování a turistika po přírodních krásách Česka, rád si přečte dobrou knihu a hraje šachy.

7684