Úvod
Magazín
Co dělat při výskytu vší

Co dělat při výskytu vší

Veš dětská je lidský parazit, který žije v lidské kštici. Oproti ostatním vším se zdržuje výhradně na hlavě. Jedná se o poměrně běžného parazita vyskytujícího se ve všech sociálních skupinách všude na světě, zejména v dětských kolektivech, nejčastěji u dětí ve věku 6–15 let. Veš je dlouhá 2–4 mm, samička klade denně 3–4 vajíčka, která upevňuje k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv. hnidy). Za svůj život je schopna upevnit kolem 100–150 vajíček. Z vajíček se líhnou larvy, z nich pak asi za 3 týdny dospělé vši. Larvy i dospělé vši se živí krví, kterou sají přizpůsobeným ústním ústrojím několikrát denně.

Jak se veš dětská přenáší a jaké jsou projevy

Poznat zavšivení je celkem snadné: upozorní nás na ně mnohdy nesnesitelné svědění kůže hlavy, které nutí děti ke škrábání. Někdy bývá příznakem i lechtání způsobené prolézáním vší mezi vlasy. Veš je schopna prokousnout pokožku hlavy a sát z ní krev. Do rány přitom vstříkne protisrážlivou látku, která způsobuje svědění. Dítě se usilovně škrábe a do zanícené rány se pak může dostat i bakteriální infekce.

Dětské vši se ve většině případů přenášejí přímo těsným kontaktem hlav a vlasů a jen mezi lidmi. Veš jednoduše přeleze z hlavy na hlavu, obvykle se jedná o oplodněnou samici. Ve vlasech má tedy postižený jedinec rovnou celou „vší rodinku“.

Druhým způsobem, jak se lze nakazit, je způsob tzv. sekundárním přenosem (přes čepici nebo hřeben). Mimo vlasy totiž vši a jejich vývojová stádia nejsou schopny dlouho vydržet – nevylíhlá hnida vůbec, nymfa pár hodin a dospělá veš maximálně jeden den.

Příznaky napadení vší

Mezi typické příznaky napadení vší dětskou patří lechtání a úporné svědění, což vede ke vzniku krvavých ranek s hrozícím přenosem bakteriální infekce. S hlavou plnou lezoucích cizopasníků souvisí podráždění, ztráta koncentrace a poruchy spánku, jež vedou k nevyspání a trvající únavě. Jedná se o to, že veš leze po vlasech večer před spaním, což může vést k nevyspání dítěte a k vyčerpání celého organismu.

Jak uklidit domácnost

Je nutné kompletně vyčistit domácnost. Je vhodné zkontrolovat a pečlivě vyčistit všechny hřebeny. Prevencí přenosu parazita je vlastní hřeben pro každého rodinného příslušníka a je doporučeno si hřebeny navzájem nepůjčovat.

Na 60 °C je vhodné vyprat všechen textil v domácnosti: ložní prádlo, čepice, molitan nebo textilní hračky. Je doporučeno celou domácnost vydezinfikovat – mimo jiné polstrování sedaček a židlí. Vydezinfikujte pinzety, hřebeny, kartáče, spony a další potenciálně kontaminované vlasové doplňky.

Za týden je vhodné celý postup opakovat, protože za tuto „inkubační dobu“ se z hnidy vylíhne dospělá veš.

Jak se zbavit vší

Vši a všechny jejich vývojová stádia (larvy, hnidy) je potřeba usmrtit a mechanicky odstranit. Nestáhnete je z vlasu zdaleka tak snadno jako běžné lupy, neumyje je ani obyčejný šampon a nevyčešete je běžným hřebenem.

Pokud se vši v rodině vyskytnou, základem celé úspěšné terapie je pečlivá kontrola vlasů všech členů rodiny. Dalším krokem je poté pečlivě mechanicky odstranit živé vši a hnidy (v lékárně je vhodné koupit si speciálně upravený kovový hřeben).

Dále pak po předchozím umytí hlavy použijeme přípravek proti vším a následně znovu vyčešeme vlasy speciálním hřebenem proti vším. Z výše uvedených důvodů celý proces zopakujeme přibližně za 8 dní. Následně je vhodné pokožku dítěte pravidelně v týdenních intervalech kontrolovat, hlavně při zvýšeném výskytu vší např. ve školském kolektivu.

Jaké přípravky můžeme na vši použít

Naši předkové, babičky a dědové, používali na vši petrolej. Petrolej sice vši zabije, ovšem jeho použití je nebezpečné, proto se důrazně nedoporučuje. Petrolej může způsobit lokální dermatitidy a vážné popáleniny na pokožce hlavy.

Ve 21. století máme mnohem širší spektrum alternativ:

  • Šampón nebo sprej s insekticidem, který působí na nervovou soustavu parazita, čímž dojde k jeho ochromení. Vši si ale mohou na tento typ přípravku zvyknout, což může vést k jejich rezistenci.
  • Přípravky s obsahem silikonových složek nebo přírodních olejů, které vši obalí, a tím ovlivní jejich dýchání (Paranit, Phyteneo Parasine Rapid, Hedrin Once, Liquido Radical). Veš se v důsledku udusí.
  • Můžete vsadit i na prevenci v podobě sprejů, které obsahují účinnou repelentní složku odpuzující vši (Predator Parazit).

Jak na zbývající hnidy?

Šamponem, sprejem či roztokem proti vším pečlivě ošetříme pokožku hlavy. Znovu tento proces opakujeme za 8 dní, kdy se ze zbývajících hnid vylíhnou další vši. Nevýhodou je totiž fakt, že široké spektrum přípravků proti vším nezabije ihned všechny hnidy. Smyslem opakovaného použití je likvidace vší, které by se mohly vylíhnout ze zbývajících hnid, a tedy kompletní vyhubení celého rodu vší.

Je vždy vhodné poradit se o problému se svým lékárníkem nebo farmaceutickou asistentkou, kteří jsou schopni na základě hovoru s vámi jako pacientem vybrat adekvátní přípravek a nastavit maximálně účinnou a bezpečnou terapii.

 

PharmDr. Ondřej Žák

Lékárna SANO Rychvald

7700