Úvod
Magazín
Otužováním k lepší imunitě

Otužováním k lepší imunitě

Otužování je přirozenou, časově a finančně nenáročnou cestou, jak posílit imunitu a upevnit svou fyzickou i psychickou zdatnost a vůli. První pozitivní účinky na svém těle pocítíte velmi brzy a pravidelné vystavování chladu se pro vás skoro jistě stane životním stylem, bez kterého už nebudete chtít být.

Otužování má hned několik pozitivních účinků na lidské zdraví, a snad žádné vedlejší. Skvělý vliv na imunitu má díky tomu, že zvyšuje množství bílých krvinek (leukocytů) a proteinů zvaných cytokiny, což jsou látky, které jsou pro silnou imunitu důležité. Tělo začne při vystavení se chladu produkovat endorfiny a adrenalin, tudíž se po otužování cítíme skvěle i psychicky.

Otužování také zrychluje metabolismus, takže pomáhá s odbouráváním tuků v těle. Díky rozšíření cév ve studené vodě se rozproudí krev, a tím se sníží vysoký krevní tlak. Otužování navíc zvyšuje odolnost vůči vlivu chladného počasí, zlepšuje spánek a mírní deprese. Nejen ženy pak jistě ocení, že se vystavením chladu v těle rozproudí i lymfatický systém, což zlepšuje vzhled pokožky a pomůže s celulitidou.

Jak začít s otužováním?

Velmi důležité je začínat pozvolna a postupně, zato pravidelně. Vždy při tom berte ohled na svůj zdravotní stav a bezpečnost. Otužování celkově není vhodné například pro osoby trpící kardiovaskulárními chorobami, epilepsií, záchvaty paniky, onemocněním ledvin a močového měchýře.

Možnosti otužování:

Vzduchem – v zimě doma nepřetápějte, oblékejte se spíše méně, ale chytřeji (vrstvěte), můžete se na chvíli projít venku ve sněhu bosí nebo jen v šortkách a tričku.

Vodou – nejjednodušší je začít doma ve sprše. Sprchujte si pozvolna například jen končetiny a obličej a postupně teplotu snižujte. Nejúčinnější je sprchování studenou vodou ráno, poté je třeba se co nejrychleji zahřát – nejlépe cvičením. Plavání v ledové vodě již představuje vyšší level a je třeba na něj tělo i mysl nejprve řádně připravit a dobře se informovat, proto si před takovýmto otužováním zjistěte dostatek potřebných informací.

S nácvikem otužování pomůže i saunování, které má samo o sobě skvělé účinky na posílení imunity.