Úvod
Magazín
Jak posílit imunitu na podzim a zbavit se únavy? Doplňte si vitamíny a minerály

Jak posílit imunitu na podzim a zbavit se únavy? Doplňte si vitamíny a minerály

Podzim je za rohem a kromě krásně zbarveného listí stromů a často nepředvídatelného počasí s ním přichází také období chřipek a nachlazení, zvýšené únavy a stresu. Podpořte svou imunitu, doplňte si chybějící energii a udržte ve zdraví své srdce a cévy tím, že si dopřejete dostatečnou dávku chybějících vitamínů a minerálů. Které vitamíny a minerály jsou na podzim nejvhodnější?

Na obranyschopnost našeho organismu má vliv nespočet věcí. Mezi důležité vitamíny a minerály na její posílení patří například vitamín C, zinek a vitamín D3.

Vitamín C je životu nezbytný vitamín, který přispívá k normální funkci imunitního systému, a to i během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Snižuje míru únavy a vyčerpání a pomáhá k normální tvorbě kolagenu, který má vliv na funkci krevních cév, nervového systému, kostí, chrupavek, dásní, kůže a zubů. Vitamín C také chrání buňky před oxidativním stresem, zvyšuje vstřebávání železa z potravy a urychluje hojení ran. Obzvlášť důležitý je v období růstu, v těhotenství a při kojení, při sportu, namáhavé práci, během infekčních onemocnění, v rekonvalescenci, po operacích nebo ve stáří.

Pokud hledáte extra silný doplněk na podporu imunity s postupným uvolňováním, je skvělou volbou Vitamín C 1000 mg se šípky nebo Vitamin C Retard 500 mg. Pod značkou Moje lékárna najdete kromě těchto dvou suplementů také šumivé tablety s pomerančovou příchutí a obsahem vitamínu C 500 mg. Stálicí mezi doplňky s vitamínem C je také oblíbený Celaskon.

Zinek je důležitý nejen pro imunitu, ale také pro krásnou pleť, vlasy a nehty. Je ale důležitý také pro normální syntézu proteinů, metabolismus sacharidů a udržení hladiny testosteronu. Svou denní dávku tohoto minerálu můžete doplnit třeba doplňkem stravy Moje lékárna Zinek 15 mg.

Vitamín D je v tématu posílení imunity hojně skloňovaný. Kromě toho podporuje vstřebávání vápníku a fosforu v těle, čímž přispívá k normální funkci svalů, kostí a zubů. Na podzim, kdy postupně ubývá čas, který trávíme na slunci, je jeho užívání obzvlášť doporučené. Doplňovat by ho ale měly celoročně i starší osoby, ženy v menopauze a obézní lidé. Pořádnou dávku vám do těla dodá Moje lékárna Vitamín D3 2000 IU ve výhodném balení 60+20 tablet zdarma nebo Vigantolvit D3 2000 IU.

Možná se vám ale nechce užívat hned několik různých tablet každý den. Na trhu najdete i množství produktů, které kombinují vitamíny a minerály tak, aby imunitu posílily co nejefektivněji v jedné tabletě. Mezi taková patří například Imugal Galmed, který kromě vitamínu C a D obsahuje selen, chelátovou formu zinku, betaglukany z hlívy ústřičné a mnoho dalších vitamínů a minerálů, které přirozeně vytvářejí kvasinky Saccharomyces cerevisiae.

Účinným suplementem jsou také cucavé tablety Preventan Clasic + Vitamin C. Kromě vitamínu C, o jehož účincích na imunitu jsme psali výše, obsahuje také aktivní látku ProteQuine®, kterou tvoří aminokyseliny, oligopeptidy a nukleotidy. Dětem chutnají a imunitu posílí cucavé tablety Preventan Junior Komplex D3 400 IU s jahodovou příchutí. Kromě aktivní látky ProteQuine® a vitamínu C jsou obohacené o vitamín D3, zinek, vápník a hořčík. Tyto tablety neobsahují žádný cukr, ten je zde nahrazen stévií, proto jsou vhodné i pro diabetiky.

Únava a vyčerpání
Pochmurné počasí, oslabená imunita a návrat do ostřejšího pracovního režimu po letních dovolených se u mnohých může projevit únavou a vyčerpáním. Proti únavě však lze bojovat, a to například doplňováním hladiny hořčíku. Optimální je hořčík kombinovat s vitamínem B6, který zrychluje jeho vstřebávání. Hořčík přispívá také k normální funkci nervové soustavy. Vyzkoušet můžete například Magnesium B6 Forte, které teď v Mojí lékárně seženete ve výhodném balení 100 + 20 tablet zdarma.

Zdravé srdce a cévy
Příznivý účinek pro správnou funkci srdce, mozku a zraku mají nenasycené Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA. Omega-3 patří mezi esenciální mastné kyseliny, které si naše tělo neumí vytvořit samo, a proto je musí získávat ze stravy. Bohatým zdrojem jsou tučné mořské ryby. Málokdo ale opravdu konzumuje tři porce takových ryb za týden, jako je doporučováno, proto je často vhodné doplňovat Omega-3 pomocí doplňků stravy. Tyto dvě kyseliny společně s vitamínem D, vitamínem K přispívajícím k normální srážlivosti krve a vitamínem E působícím proti oxidačnímu stresu buněk obsahuje přípravek Venocor.

Pokud vám v těchto doplňcích stravy vadí rybí pachuť, nezoufejte. Bez rybí vůně a chuti, za to obohacený o vitamín E ve formě D-alfa tokoferolu jsou například tobolky Omega-3 rybí olej forte Galmed a Walmark Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg. Jedná se o vysoce čištěné rybí oleje z ryb s krátkým životním cyklem (nízké riziko kumulace těžkých kovů), lovených na volném moři v ekologicky čistých oblastech.

5928