Úvod
Magazín
Aplikace Záchranka

Aplikace Záchranka

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci. Ať už se nacházíte uprostřed města, v přírodě nebo třeba doma, díky aplikaci Záchranka je přivolání pomoci hračka. Pouhým zmáčknutím jednoho tlačítka můžete pomoci zachránit lidský život. Aplikaci můžete stáhnout zdarma do všech chytrých mobilních telefonů. Po stažení se na ploše displeje objeví ikona aplikace Záchranka. Nebojte se ji otevřít! V aplikaci je nejdřív nutné vyplnit základní registrační údaje – telefonní číslo včetně předvolby +420 a vaše jméno a příjmení. Ostatní informace nejsou povinné. Čím více jich ale v osobním profilu vyplníte, tím více jich záchranáři v případě nouze dostanou. Jestli je vše dobře nastavené, můžete zkontrolovat za pomoci testovacího režimu, který najdete na hlavní obrazovce vlevo nahoře.

A jak přesně to funguje? V případě nouze stačí na hlavní obrazovce stisknout velké červené tlačítko a držet po dobu tří vteřin. Aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155, vy potvrdíte hovor a aplikace na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu a kapacitě baterie. Kromě toho odesílá také údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. Vaše poloha a ostatní informace jsou odeslány pomocí mobilního internetu. Přístup k internetu však není nutný. Pokud k internetu nemáte přístup, vygeneruje aplikace zašifrovanou SMS, jejíž odeslání musíte potvrdit. V případě, že nemůžete mluvit, zmáčkněte tlačítko „Nemohu mluvit“, které najdete vlevo dole na hlavní obrazovce. Objeví se vám tabulka s devíti nejčastějšími zraněními a vy pouze vyberete, co se vám stalo, a odešlete tak nouzovou zprávu.

Stisknutí nouzového tlačítka standardně a vždy přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje i vodní nebo horské záchranáře. Ti vyrazí na pomoc souběžně se záchrankou. Horská služba má v aplikaci celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

Na aplikaci se můžete spolehnout i v zahraničí – stejně jako u nás vám bude fungovat v Rakousku, Maďarsku a na slovenských horách. Záchranka má také spoustu dalších funkcí, které mají preventivní charakter. Za pomoci „Lokátoru“ můžete například najít nejbližší defibrilátor, pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc, a rady, jak se zachovat při běžných zraněních a zdravotních potížích. V aplikaci Záchranka jsou k dispozici také varovná upozornění např. při požárech, povodních či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. V modulu „Varovná upozornění“ si stačí zvolit sledovanou oblast a v případě nouze vám automaticky přijde notifikace.

Aplikace Záchranka funguje již šestým rokem za podpory Nadace Vodafone a Generali České pojišťovny. K dnešnímu dni je počet uživatelů 2 miliony a každý den se z aplikace uskuteční na 90 volání o pomoc.  

5879