Úvod
Magazín
Nová lékárna Sano

Nová lékárna Sano

Moje lékárna je opět blíže svým klientům. V OC Koksovna v Ostravě – Přívozu byla 1. 10. 2022 otevřena nová Lékárna Sano. Sdružení nezávislých lékárníků – Moje lékárna působí na území České republiky od roku 2008 a v současné době je do tohoto projektu zapojeno téměř 400 lékáren.

Manažer lékáren Mgr. Jan Horák nám představil nejen provoz lékárny a její cíle a vize, ale i tipy na podporu imunity.

Jak to chodí v nově otevřené Lékárně Sano v OC Koksovna v Ostravě? 

Lékárna otevřela v sobotu 1. 10. a já byl mile překvapen vysokou návštěvností. Lékárna je strategicky umístěna hned vedle obchodního řetězce s potravinami Lidl. Otevření lékárny bylo provázeno měřením stáří cév, které v síti Moje Lékárna provádíme pravidelně a které má vždy veliký úspěch. Jelikož se v nejbližším okolí jiná lékárna nenachází, přišlo hodně zákazníků na koukanou. Klienti velmi oceňují náš přístup k poradenství. Zároveň jsou velmi shovívaví v případě, že zatím nemáme požadovaný lék nebo doplněk stravy, a nechají si jej bez problému objednat. Velmi také oceňují, že máme otevřeno sedm dní v týdnu, a to vždy od 9.00 do 18.00.

O jaké produkty a služby je aktuálně největší zájem? 

Lékárna je umístěna v obchodním centru mimo spádovost lokálních lékařů, proto musíme mít široký sortiment všech léků na předpis i ostatních produktů určených k volnému prodeji, abychom uspokojili široké spektrum pacientů a zákazníků, kteří přijíždějí za nákupy. Velký zájem je o léky na bolest a zažívací obtíže. Před zimou a vzhledem ke stále probíhajícímu covidu je také veliký zájem o testy na covid a doplňky stravy na podporu imunity.

Jako manažer zabezpečujete provoz v lékárnách v rámci celé Moravy. Vnímáte rozdílné požadavky a potřeby klientů v jednotlivých lokalitách? 

Potřeby klientů jsou v zásadě všude stejné. Vždy očekávají profesionální přistup a dokonalé poradenství. Některé naše lékárny se navíc specializují třeba na individuální přípravu léčivých přípravků, které jsou stále v kurzu u lékařů a jejich pacientů, případně na homeopatické poradenství.

Lékárny sdružené v projektu Moje lékárna mohou být nápomocny svým klientům poskytováním kvalifikovaného poradenství a měření v oblasti prevence kardiovaskulárních rizik, posouzení rizika vzniku deprese a měření stáří mozku.  Zaznamenáváte zvýšený zájem o tyto služby? 

V posledních letech jsou tyto aktivity v lékárnách velmi vítány jak ze strany pacientů, tak ze strany zaměstnanců lékáren. Lékárník přestává být vnímán jen jako podavač léků, jak se často s tímto pro nás lékárníky nepěkným termínem setkáváme, ale i jako odborný poradce. Tyto akce navíc přivádí do lékáren nové klienty, během měření často můžete navázat kontakt a můžete si odborným i lidským přístupem získat nového stálého klienta lékárny.

V čem spatřujete největší potenciál rozvoje lékárenských služeb? 

Potenciál vidím právě v rozšiřování služeb pro pacienty. Moderní lékárna by neměla sloužit jen jako výdejna léků. Měla by být také aktivní a nápomocná lékařům v různých preventivních činnostech – měření tlaku, už zmiňované měření stáří cév, měření paměti, zraku atd. Velmi bych také uvítal, aby se v lékárnách legislativně schválila možnost očkování.

Prozraďte nám Váš tip na podporu imunity pro nadcházející zimní období. 

Já osobně mám rád sport a pohyb obecně. To je za mě na posílení imunity to nejlepší. Doporučuji ale také saunování a konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. A pokud už bych měl sáhnout po doplňcích stravy, zvolím přípravky s obsahem betaglukanu (Imugal) a samozřejmě vitamín C a D.

 

Medailonek

Mgr. Jan Horák

Narodil jsem se v Ostravě v roce 1980 a městu zůstal věrný i po dokončení studia farmaceutické fakulty v Brně. Po jejím absolvování v roce 2004 jsem ihned nastoupil do lékárny jako řadový farmaceut. Po roce praxe v několika lékárnách se mi naskytla příležitost provozovat vlastní lékárnu. Po chvilce rozmýšlení jsem se toho chopil a nelituji. Postupem času jsem k tomu přibral ještě další lékárnu a jednu výdejnu. Podnikání pro mě bylo zajímavou zkušeností, která mě v mnoha směrech profesně velmi obohatila. Nicméně po 15 letech aktivního podnikání jsem se rozhodl provozování lékáren ukončit a využít nabídky jít pracovat jako manažer pro oblast Moravy pro řetězec lékáren Moje lékárna. Jelikož jsem i lékárník a lékárenské prostředí mi zůstalo stále blízké, dostal jsem v rámci firmy ještě další nabídku na pozici vedoucího lékárníka do nově otevírané lékárny v Ostravě v OC Koksovna.

6330