Úvod
Magazín
Speciální výživa

Speciální výživa

Vyvážená strava je jedním ze základních kamenů pro lidský organismus. Obzvlášť pak v případě, že tělo bojuje s únavou nebo nemocí. Platí to ale i naopak – onemocnění může způsobit i sám nedostatek živin.

Existuje velké množství lidí, kteří trpí alergií, potravinovou intolerancí a v některých případech také podvýživou. Naštěstí je na trhu dostupných mnoho alternativ, které umožní takovým osobám zvýšit pestrost stravy a množství přijímaných živin a díky tomu žít zdravější a plnohodnotnější život.

Nutriční výživa

Speciální nutriční výživa je vhodná jako prevence podvýživy (malnutrice) při onemocněních, po operacích a úrazech nebo ve stáří, kdy může být příjem základních živin z potravy omezený nebo nedostatečný. Tělo pak musí brát ze svých zásob a dochází k úbytku svalové a tukové tkáně. Následkem podvýživy pak může být vyčerpání, oslabení imunity a horší hojení ran. Dlouhodobá malnutrice může způsobit dokonce dechovou nedostatečnost, záněty a poruchy krevního oběhu.

Při nemoci navíc může docházet k nechutenství, zvracení, potížím s polykáním atd. Speciální nutriční výživa zpravidla obsahuje kompletní složení všech živin, základních vitamínů, minerálů a stopových prvků. Pro co nejsnadnější podávání má vysokoenergetická výživa formu nápojů, které navíc často bývají ochucené. Mezi nejčastěji doporučované patří například Ensure Plus či  Cubitan, které jsou k dostání s vanilkovou příchutí. A samozřejmě Nutridrink, který je dostupný na e-shopu Mojí Lékárny ve výhodném balení 5+1 zdarma, ve kterém najdete příchutě banán, jahoda, káva, meruňka, neutral a vanilka. Tyto nápoje šetří čas při přípravě jídla, jsou totiž okamžitě připravené k použití. Lze je podávat vychlazené i teplé, a to buď samotné, nebo z nich lze připravit koktejl s ovocem, použít do polévek nebo zamrazit a podávat jako zmrzlinu.

Potraviny bez lepku

Pro pacienty na bezlepkové dietě existuje mnoho chutných možností, které nahradí výrobky s obsahem lepku, tedy ty, které byly vyrobeny z obilnin. Například pohankovou mouku lze použít jako jakoukoliv jinou – k zahušťování pokrmů a pomazánek, na palačinky, ale také k pečení. Lze z ní upéct cukroví, kynuté moučníky, dalamánky, chléb, pizzu, moučníky a další. Ta z mlýna Šmajstrla je loupaná mechanicky: tříští se celé zrno a mouka je stále přirozená s obsahem všech původních látek, včetně vitamínů a aminokyselin.

Pokud chcete rychlou snídani, ještě lepší volbou je Nutrikaše probiotic natural, která obsahuje probiotické kultury, 10 vitamínů a minerálů a má vysoký obsah vlákniny. Její příprava je rychlá a jednoduchá: stačí ji zalít horkou vodou. Hodí se i pro osoby, které kromě alergie na lepek trpí také intolerancí laktózy. Stejně tak sójový nápoj Zajíc – rostlinná alternativa mléka, kterou jistě ocení také vegani. A pokud vám chybí nějaké křupavé mlsání, doporučujeme lahodné pohankové křupky v jogurtu s jahodovou příchutí. Jsou extrudované, vyrobené z pohanky a neobsahují žádné konzervanty, barviva ani olej.

Pro diabetiky

K udržení normální hladiny cukru v krvi mohou kromě léků pomoci také doplňky stravy. Například DIAMizin Gurman, který obsahuje výtažek účinných látek z rostliny Gymnema Sylvestre. Kromě udržení hladiny krevního cukru snižuje chuť na sladké, díky čemuž pomáhá i s redukcí hmotnosti. Podobným přípravkem je také Terezia Gluregul s obsahem léčivé houby s vysokou výživovou hodnotou – hnojníku obecného, zázvoru, skořice a chebule srdčité, které se přezdívá „Amrit“, tedy nektar nesmrtelnosti.

Podvýživa, o které jste se mohli dočíst výše, se často nevyhýbá ani pacientům s diabetes mellitus nebo hyperglykémií. Speciálně pro ně byl vytvořen vysokoenergetický nápoj Diasip, který je nutričně kompletní výživou s vlákninou.

Vláknina

Důležitost vlákniny ve stravě si dobře uvědomoval už Hippokratés, nejznámější lékař starověku, ve 4. století př. n. l. Nedostatek vlákniny je jedním z rizikových faktorů pro vznik zažívacích potíží a také například zánětu slepého střeva. Vláknina se dělí na dva typy: rozpustnou a nerozpustnou.

Rozpustná vláknina absorbuje vodu a změkčuje stolici, je tedy skvělá při zácpě. Navíc odvádí z těla přebytečný cholesterol a nezvyšuje hladinu krevního cukru. Jídlo s dostatkem vlákniny nás také lépe zasytí, a to na dlouhou dobu. Rozpustnou vlákninu najdete ve velkém množství například v ovoci (nejvíce jablka, borůvky, banány), zelenině (zejména kořenové), luštěninách a oříšcích. Nerozpustná vláknina podporuje funkce střev a usnadňuje vylučování toxinů z těla. Obsahují ji například slupky ovoce, obilniny a zrna.

Přestože je doporučená denní dávka vlákniny 30 g, obvykle konzumujeme jen 10–15 g. Pokud chcete zvýšit svůj denní příjem rozpustné vlákniny, můžete vyzkoušet také Psyllium, které je skvělým doplňkem stravy vyrobeným z obalů semen jitrocele indického. Lze ho užívat i dlouhodobě, neobsahuje cukry a je v podstatě bez kalorií.

3059