Úvod
Magazín
Jak začít, aby letos hubnutí bylo opravdové?

Jak začít, aby letos hubnutí bylo opravdové?

Většina lidí, kteří se pohybují v pásmu nadváhy či obezity, přičemž v současné době jsou to téměř dvě třetiny dospělé populace (38 % dospělých s nadváhou a 28 % s obezitou), mají nějaké zkušenosti s hubnutím, resp. se snižováním hmotnosti.

Všude, zejména nyní v lednu, je nabízeno mnoho „zaručených“ postupů slibujících rychlé, a dokonce i trvalé snížení hmotnosti. Někteří jsou ochotni utratit i desítky tisíc korun za různé diety a „léčebné“ postupy. Jediným výsledkem takového snažení ale často bývá pouze zklamání. Obezřetnost se vyplatí všude tam, kde dostanete hotové řešení hned při prvním kontaktu. Jak tedy na to, pokud se chcete v letošním roce pokusit obrátit směr vývoje vaší hmotnosti?

Není řešení bez analýzy problému

Některé diety vám skutečně mohou poměrně rychle pomoci k nižší hmotnosti. Problém je, že v drtivé většině nejsou dlouhodobě udržitelné a po návratu k původnímu způsobu stravování vás čeká typický jojo efekt. Některými postupy si lze dokonce i uškodit, zvláště máte-li cukrovku, postižení ledvin apod. Dokonce ani bariatrické řešení jako sleeve gastrektomie, plikace žaludku nebo žaludeční bypass nepomůže všem, pokud není správně vybráno a načasováno. Jak tedy analyzovat problém? Dříve než se přijdete poradit s odborníky, můžete s analýzou jídelníčku začít sami. Pokuste se objektivizovat váš denní energetický příjem tím, že jej budete co možná nejpřesněji zaznamenávat podle následujících zásad např. do aplikace Kalorické Tabulky:

  • Zapisujte vše okamžitě po konzumaci, a to včetně nápojů.
  • Zapisujte čas konzumace.
  • Zapisujte co nejpřesněji množství konzumované potraviny či nápoje. 
  • Zapisujte i pocity, když tušíte, že nejíte racionálně (stres, smutek, radost atd.). 
  • Zapisujte také místo a činnosti při jídle, přítomnost dalších osob, stupeň hladu. 

Už jen dobře zaznamenaný jídelníček vede k mírnému snížení hmotnosti, aniž byste cokoli měnili. Často navíc odhalí, kde je problém, a pomůže vám rozlišit hlad od chutě, což je pro další postup zcela zásadní.

Moderní technologie pomohou

Při snižování hmotnosti hraje důležitou roli také pohyb. Existuje mnoho náramků a chytrých hodinek, které lze využít pro monitoring pohybové aktivity. Často můžete být překvapeni, jak málo kroků za den uděláte – a není přitom třeba dosahovat hned hranice 10 tisíc kroků za den. Založte si účet na stránkách www.casprozdravi.cz, napojte si aplikaci Kalorické Tabulky, chytré hodinky či náramek nebo sbírejte data o krocích z aplikace Google Fit či Apple Health. To vše pak můžete mít na jedné stránce, a to včetně možnosti požádat odborníka o radu. Současně můžete zaznamenávat i další data jako krevní tlak, hladinu cukru, event. vaše pocity.

V hubnutí se používá jen znaménko + a –

Hubnutí je vlastně jen hra na ubírání jídla a přidávání pohybu. Anebo ne? V zásadě ano, i když ne vždy je to takto jednoduché. Někteří lidé, zvláště ti, kteří opakovaně drželi přísné redukční diety, bývají na tyto diety adaptováni, takže jejich denní energetický příjem je poměrně malý a další ubírání přijímané energie problematické. Pak je skupina lidí, kteří jsou hodně aktivní i při zvýšené hmotnosti, u nichž by jakékoli omezení jídla (energetického příjmu) mohlo vést k omezení schopnosti pohybu. Dalším problémem bývá porucha spánku, tzv. syndrom spánkové apnoe, kdy jsou lidé po nekvalitním spánku ráno unaveni a přes celý den mají potřebu doplňovat energii ve formě sladkých nápojů či jídel. Zde je na místě kontaktovat praktického lékaře a požádat jej o pomoc. Někdy dokonce jen řešení spánku vyřeší problém s jídlem.

Můžete si pomoci i sami

Pořiďte si knihu Manuál úspěšného hubnutí, která je v současné době k dispozici i jako e-kniha nebo audiokniha. Najdete zde postupy, jak pracovat se svými daty, kdy a kde požádat o pomoc. Je jasné, že se v určitém okamžiku budete potřebovat poradit, ať už s lékařem, nutričním terapeutem nebo fyzioterapeutem či psychologem.

Léky na hubnutí existují!

V současné době jsou na lékařský předpis k dispozici dokonce tři bezpečné léky na snižování hmotnosti. Informujte se u svého lékaře, zda by nebyly vhodnou pomocí při vašich snahách. Spolu s volně prodejnými doplňky, např. na bázi vlákniny, vám mohou pomoci s vaší snahou o snížení hmotnosti. Pokud však čekáte, že za vás léky samy o sobě zcela vyřeší problém s nadváhou či obezitou, s dlouhodobým úspěchem příliš nepočítejte.

doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

3047