Úvod
Magazín
Víte, že...?

Víte, že...?

„Poznej sám sebe, jen tak můžeš vidět rozdíl.“ Včasná diagnostika může udržet a prodloužit vaše zdraví.

Víte, že… pokud máte varovné příznaky (změna ve vyprazdňování stolice, střídání zácpy a průjmu, pocit nedokonalého či nedostatečného vyprázdnění, nutkavý pocit na stolici bez vyprázdnění, krev na papíře), měli byste to řešit se svým praktickým lékařem nebo gastroenterologem? Obzvlášť pacientům, u kterých byly diagnostikovány hemorhoidy, je před léčbou a řešením hemorhoidů nutné udělat kolonoskopii, a to i když jsou v mladém věku. Nejednou se stalo, že pacientovi byly řešeny hemorhoidy a současně u něho byl zjištěn kolorektální karcinom rekta.

Víte, že… kolonoskopie není jen metodou diagnostickou (odběr histologie, objektivizace nálezu)? Je to také metoda terapeutická, pomocí které je možné odstranění drobných i větších lézí ve střevě, čímž se výrazně snižuje riziko nádoru. Pacient nemusí podstupovat operaci, která je velkou zátěží pro organismus.

Víte, že… příprava pacienta zcela zásadně ovlivňuje výsledek kolonoskopie, a to nejen samotný nález, ale i prožívání kolonoskopie? Riskantní léze ve střevě mohou být velmi malé, plošné. Pokud není pacientovo střevo bude dostatečně čisté, lze takovou lézi přehlédnout. Tlusté střevo je nutné prohlédnout důkladně. Přehlednost snižují haustry, které vytváří záhyby.  Během kolonoskopie používáme oplach a odsávání. Odsávací kanál běžného kolonoskopu má ale v průměru jen 3,7 mm, nelze tedy odsát vše a nestravitelnými zbytky může být tento odsávací kanál ucpán.

Víte, že… v prevenci nádoru tlustého střeva jsou poměrně účinné foláty (kyselina listová)? Kyselinu listovou je nejlepší přijímat ze stravy. Účinná je rovněž suplementace vitamínem D a vápníkem.

Víte, že… pokud se v rodině opakují onkologická onemocnění, je vhodná konzultace v genetické poradně? Tam určí, zda jste vhodný adept ke genetickému testování nebo sledování.

Víte, že… pokud je pozitivní rodinná anamnéza, platí „pravidlo 10 let“? To znamená, že pokud např. u přímého příbuzného došlo ke zjištění nádoru tlustého střeva v jeho 50 letech věku, měl by jít pacient na kolonoskopii už ve 40 letech. Pokud však má varovné příznaky, měl by jít kdykoliv bez ohledu na věk.

Víte že… pokud se v rodině vyskytuje nádor prostaty, lze si od 45 let věku nechat odebrat z krve tzv. PSA? Od 50 let je pak testování pravidelně každý rok.

Víte, že… nádor prsu se neprojevuje „jen“ bulkou, ale je potřeba všímat si i změny na kůži, vpáčených míst, nehojících se trhlinek, sekrece a změn na prsním dvorci?

Víte, že… nádor varlat se vyskytuje nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života? Ročně je diagnostikováno více než 500 případů. Proto je vhodné naučit se opatrně varlata pravidelně samovyšetřovat.

Víte, že… lze pacientovi nabídnout endosonografické vyšetření slinivky břišní? Tato metoda je způsobem zavedení stejná jako gastroskopie (polknutí hadičky), na konci přístroje je však ultrazvuková sonda, která umožní podrobně vyšetřit slinivku. Endosonografie probíhá nalačno, oblast krku je znecitlivěna injekcí, aby bylo vyšetření dobře snesitelné. Je vhodné mít doprovod, jelikož po vyšetření nesmíte 24 hodin řídit motorové vozidlo. Vyšetření doporučujeme pacientům, kteří kouří, trpí chronickým zánětem slinivky, prodělali akutní zánět slinivky, vyskytlo se u nich v rodině nádorové onemocnění, trpáí nadváhou nebo se jedná o nově zjištěného diabetika s potřebou léčby inzulínem.

3654