Úvod
Magazín
Jak si bezpečně užít pobyt v jarní přírodě

Jak si bezpečně užít pobyt v jarní přírodě

Potom, co jsme byli několik měsíců raději schovaní v teple domova, se začíná zase oteplovat a trávíme čím dál více času venku. Pobyt a pohyb v přírodě s naším zdravím dokáže udělat zázraky. Je však potřeba být opatrný, ať nám ho nezkazí spáleniny od sluníčka, neodbytný hmyz nebo otravná alergie.

Při opalování myslete na zdraví

Slunce má skvělé účinky na naše fyzické i psychické zdraví. Tělo při pobytu na slunci produkuje nezbytný vitamín D a jistě jste si všimli, že se vám také zlepší nálada. Nic se ale nemá přehánět – při opalování totiž může dojít nejen na spálení, ale i předčasné stárnutí kůže a v nejhorším případě vznik melanomu.Proto se dostatečně chraňte oblečením, minimálně děti by na sobě měly neustále mít pokrývku hlavy a mezi 11. a 15. hodinou se raději sluníčku vyhýbejte úplně.

Nezapomínejte se pravidelně natírat přípravky s vysoce účinnými UV filtry proti UVA i UVB záření. Pro citlivou pokožku, a to i pro tu, která má sklony ke sluneční alergii, jsou vhodné speciální opalovací gely, jako je Ladival alergická pokožka gel OF30. Oblíbí si ho i ti z vás, kteří nemají rádi hutné a mastné krémy. Dobře se totiž nanáší, rychle vstřebává a nelepí. Chrání i proti tzv. Mallorca akné, které se nejčastěji projevuje jako alergie na obličeji nebo v dekoltu a vzniká při reakci UV záření a některých složek v opalovacích krémech. Přípravek je voděodolný a obsahuje koenzym Q10 a vitamíny C a E, což jsou antioxidanty, které chrání a ošetřují pokožku.

Pro citlivou pokožku batolat a dětí, která je náchylná k alergii na slunce, je určený Ladival dětská alergická pokožka gel s vysokou ochranou OF50. Kromě gelu je k ochraně dětí před spálením vhodné i Ladival dětská pokožka mléko OF50. To díky kombinaci mikropigmentů a organickým filtrů chrání nejen proti UVA a UVB záření, ale dokonce i proti infračervenému záření (IR/A). Toto opalovací mléko je navíc mimořádně voděodolné, takže se o ochranu svých dětí nemusíte obávat ani při koupání a sportu. Přípravky Ladival neobsahují parfemaci, barviva, konzervanty, tuky ani emulgátory.

Po opalování z pokožky přípravky důkladně opláchněte a natřete se mlékem nebo gelem po opalování, který vaši sluncem podrážděnou pokožku zklidní, hydratuje a regeneruje.

Chraňte se před hmyzem

Přicházející teplé večery lákají k pobytu venku – všude je ale i otravný hmyz. A nejen otravný – hmyzí bodnutí mohou štípat, být oteklá či způsobit alergickou reakci. Hmyz, v našem podnebí převážně klíšťata, dokonce může přenášet vážné nemoci, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Zatímco komáři jsou aktivní hlavně ráno a večer, klíšťatům se nevyhnete po celý den, a to nejen v lese.

Jak se chránit před hmyzem? Noste oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a používejte repelent. Predator repelenty jsou testované v extrémních podmínkách lužních lesů, kde byste se hmyzu jen těžko vyhnuli. Sprej Predator Forte je vybaven 360° ventilem, takže ho můžete použít ve svislé i vodorovné poloze. Díky zvýšenému obsahu účinných látek (DEET 24,9 %) účinkuje až po dobu 6 hodin. Navíc ho lze použít jak na oblečení, tak i na pokožku, což se bude hodit při opalování u vody, v letním kině i u večerního táboráku. Vhodný je pro děti od dvou let, pro menší děti je vhodnější spíše Predator Junior. Opravdu vysoké množství účinné látky (DEET 28 %) pak obsahuje také sprej ComarEX Repelent Forte. Oba zmíněné repelenty odpozují nejen komáry, ale také klíšťata, ovády a další obtížný hmyz.

Pokud při kontrole po procházce zjistíte, že se nějaké klíště přecejen přisálo, měli byste ho co nejdříve odstranit. Čím dříve, tím je menší pravděpodnost toho, že na vás přenese nákazu. Začali jste přemýšlet, zda byste ho kroutili po směru nebo proti směru hodinových ručiček? Mnohem bezpečnější bude na tyto zastaralé způsoby rychle zapomenout. Místo toho skvěle poslouží například Ixoderm Klíšťák, který klíště zneschopní, znehybní a usmrtí. Stačí na něj nanést jen pár kapek a pět minut počkat. Pak ho jednoduše vytáhnete pomocí pinzety nebo vatové tyčinky. Po odstranění místo nezapomeňte dezinfikovat a sledujte, zda v následujících dnech nedojde k zanícení.

Pokud vás poštípe nějaký hmyz, například komáři nebo ovádi, pomůže Fenistil gel. Použít ho však můžete také na mírné povrchové popáleniny, spálení od sluníčka nebo při kopřivce. Fenistil má díky rychlému vstřebávání do pokožky téměř okamžitý chladivý účinek, zajistí úlevu od svědění a navíc má i lokální anestetický účinek. Svědění dokáže zabránit tak, že po nanesení zablokuje účinky histaminu – látky, která se v těle uvolňuje při styku s alergenem.

Poperte se s alergií

Nejen na jaře mnoho lidí trpí alergickou rýmou, tedy neustálým svěděním a štípáním v nose, častým kýcháním, vodnatou rýmou a ucpaným nosem. Způsobit ji mohou například roztoči. Člověk, který alergickou rýmu nikdy nezažil, jen těžko pochopí, jak je to nepříjemné. U sezónní alergické rýmy, známé jako senná rýma, se mohou projevit i další příznaky, jako je zarudnutí a svědění očí, otoky víček, světloplachost a slzení. Někdy se může objevit také bolest v krku, svědění v ústech a zhoršené polykání. Sennou rýmu mohou způsobovat různé traviny nebo kvetoucí rostliny. Nejlepším a vlastně jediným řešením je vyhýbat se alergenům, které rýmu způsobují. Ne vždy je to ale možné. Naštěstí existují i přípravky, které dokážou pomoci alespoň s příznaky. Mezi účinné patří Allergodril nosní sprej, který pomůže se zmírněním příznaků rýmy, a Allergodril oční kapky, které jsou určeny k léčbě příznaků alergického zánětu spojivek. Oba přípravky obsahují účinnou látku azelastin hydrochlorid. Mějte však na paměti, že spreje a kapky na alergickou rýmu byste neměli užívat dlouhodobě.

3651