Úvod
Magazín
Jak používat těhotenský a ovulační tes

Jak používat těhotenský a ovulační tes

Ženské hormony důležité pro těhotenské a ovulační testy

a) Luteinizační hormon (LH) – během prvních 14 dnů ovariálního cyklu (folikulární fáze) dochází vlivem folikostimulačního hormonu k dozrávání folikulu (tzv. Graafův folikul) a zvyšuje se produkce hormonů estrogenů.

Estrogeny hrají též důležitou roli v obnově a růstu děložní sliznice.

Ke konci folikulární fáze začíná hrát svou roli i LH. Pomáhá dozrání Graafova folikulu a přibližně 14. den cyklu účinkem LH proběhne ovulace. Graafův folikul praská a vajíčko je uvolněno do břišní dutiny. Následně se dostane vejcovodem až do samotné dělohy. Principem ovulačních testů je změna hladiny LH.

b) Choriový gonadotropin (hCG) – hCG je produkován placentou v průběhu těhotenství. Po prasknutí Graafova folikulu (v luteální fázi) se folikulární buňky přetvoří v tzv. žluté tělísko, které tvoří estrogeny a progesteron. HCG právě stimuluje tvorbu žlutého tělíska. Produkovaný hormon progesteron má vliv na sekreci děložní sliznice, která je následně schopna přijmout oplozené vajíčko.

Na principu zvýšené hladiny hCG je založena detekce těhotenských testů.

Jak používat těhotenské testy

1) Test těhotenský Comfort 2 ks

Tento test se provádí přímým vložením proužku do zkumavky s močí. Využívá metodu imunoenzymatické reakce ke kvalitativnímu detekování přítomnosti choriového gonatotropinu (hCG) v moči, kdy vyšší dávky tohoto hormonu indikují probíhající těhotenství. Výhodou testu je fakt, že se může provádět kdykoliv během dne. Citlivost testu je již od 10 mIU/ml.

2) Test těhotenský Comfort Plus 10 tyčinka 1 ks

Tento test se provádí přímým vložením tyčinky do proudu moči anebo do čisté zkumavky s odebranou močí. Využívá stejnou metodu imunoenzymatické reakce ke kvalitativnímu detekování přítomnosti choriového gonatotropinu (hCG) v moči, kdy vyšší dávky tohoto hormonu indikují probíhající těhotenství. Výhodou testu je fakt, že se může provádět kdykoliv během dne.

Oproti prvnímu testu je tento test citlivější, u hCG je schopen detekovat i jednotky (< 10 mIU/ml).

3) Clearblue digitální těhotenský test s ukazatelem týdnů 1 ks

Těhotenský test Clearblue digital dokáže ukázat i týden těhotenství. Tento test se provádí přímým vložením tyčinky do proudu moči anebo do čisté zkumavky s odebranou močí. Na základě naměřené hodnoty hCG dokáže tento test odvodit týden těhotenství. Test vykazuje citlivost 25 mIU/ml hCG.

Test by se neměl provádět ve velmi suchém prostředí kvůli tvorbě elektromagnetického výboje a v blízkostí zdrojů elektromagnetického zařízení (PC, mobilní telefon, TV).

4) Clearblue PLUS rychlá detekce těhotenský test 1 ks

Tento test se provádí přímým vložením tyčinky do proudu moči anebo do čisté zkumavky s odebranou močí. Na základě naměřené hodnoty hCG (< 25 mIU/ml) dokáže tento test napovědět, zda jste těhotná.

Po dni očekávané menstruace se může testování provádět v kteroukoliv denní dobu. Pokud menstruaci teprve očekáváte, je lepší odebrat první ranní moč a následně provést test.

Jak používat ovulační testy

1) Ovulační test OVULAR 5 ks

Tento test se provádí ponořením proužku do čisté zkumavky s močí. Vzorek projde membránou a v případě, že je ve vzorku přítomen LH, se v oblasti testovací zóny objeví barevný proužek. Pokud je test negativní, tento proužek se neobjeví. Kontrolou správně provedeného testu je barevný proužek v oblasti kontrolní zóny.

2) Clearblue digitální ovulační test 10 ks

Nejprve je nutné vyjmout testovací tyčinku z fóliového obalu, kterou je následně nutné vložit do držáku testu. Vložte testovací tyčinku do držáku testu, dokud nezaklapne na místo a nezobrazí se symbol připravenosti k testování. Když se objeví symbol připravenosti k testování, ihned proveďte test. Symbol připravenosti k testování začne po 20–40 sekundách blikat, což znamená, že test probíhá. Test se provádí buď přímo vložením do proudu moči anebo vložením tyčinky do čisté zkumavky s močí. Na displeji se během 3 minut zobrazí výsledek.

Zdroje:

https://eshop.mojelekarna.cz/test-tehotensky-comfort-10-2ks-moje-lekarna

https://eshop.mojelekarna.cz/test-teh-comfort-plus-10-tycinka-1ks-moje-lekarna

https://www.drmax.cz/clearblue-digitalni-tehotensky-test-s-ukazatelem-tydnu-1-ks

https://eshop.mojelekarna.cz/clearblue-plus-rychla-detekce-tehotensky-test-1ks

https://eshop.mojelekarna.cz/ovulacni-test-ovular-5ks

https://cz.clearblue.com/sites/default/files/wysiwyg/products/leaflets/2300575_02%20Czech.pdf

https://www.wikiskripta.eu/w/Choriov%C3%BD_gonadotropin

3644