Úvod
Magazín
Platit účty můžete klidně i na chatě

Platit účty můžete klidně i na chatě

Koronakrize ukázala, že ovládání IT je pro seniory nejen nutné, ale vlastně i pohodlné.

„To se nikdy nenaučím!“ zoufala si paní Anna (74), když jí vnuk ukazoval, jak se dostat k bankovnímu účtu přes internet. Dnes je to samý smartphone a mobilní aplikace, technologické novinky se na nás valí horem dolem. Kdo se v tom má vyznat? Jenže spousta každodenních záležitostí se přesouvá právě do kyberprostoru, kde nakupujeme, platíme, komunikujeme. Navíc koronakrize ukázala, že bez ovládání moderních technologií se neobejde ani ten, koho technologický rozmach zastihl až v penzi. Vnuk sice ovládá počítač i mobil bravurně, ale není vždy po ruce a babička ho nechce stále obtěžovat. Na počítačovém kurzu pro seniory, kam se Anna přihlásila, ale nakonec zjistila, že spoustu věcí se naučit přece jen dá.

Ovládat svůj účet přes internet je dnes stejně běžné jako platit kartou nebo nosit v kapse mobil
A platí to i pro seniory – internet pravidelně používá 39 % lidí nad 65 let a pro spoustu z nich banka v počítači dávno není strašákem tak jako pro paní Annu. 

Změna je postupná, velký zlom ovšem nastal v roce 2020, kdy začala pandemie koronaviru. Zatímco návštěva banky znamenala zvýšené riziko nákazy, doma u počítače nebo mobilu se vám nemohlo nic stát. Má to i další výhody – když se vám nikam nechce, máte banku vždy u sebe, ať už na chatě nebo třeba v nemocnici.

Internetové bankovnictví 
Stručně řečeno, internetové bankovnictví je stránka, na které najdete všechny potřebné informace o svém účtu – především aktuální zůstatek a výpis všech plateb. K tomu zde najdete i spoustu dalších údajů, kvůli kterým byste jinak museli chodit do banky nebo volat na infolinku. 

Jakmile internetové bankovnictví máte, není problém si klidně o půlnoci zkontrolovat, jestli vám už přišel důchod nebo peníze od někoho, kdo vám je dlužil a dušuje se, že už je poslal. Snadno si také ověříte, že máte dost peněz na běžném a spořicím účtu, pokud vás v nejbližší době čekají větší výdaje. Do internetového bankovnictví ale nemusíte jen nahlížet. Snadno z něj zaplatíte nájem, faktury a složenky, nastavíte trvalé příkazy, inkasa. Pokud umíte pracovat s e-mailem a internetovým prohlížečem, poslat peníze přes internet zvládnete bez problémů také. Ušetříte si tím nejen cestu do banky, ale také peníze za poplatky. 

Mobilní bankovnictví 
Umíte-li se ve svém mobilním telefonu podívat na předpověď počasí, zjistit si odjezd vlaku či autobusu a posílat si s dětmi fotky vnoučat, je mobilní bankovnictví určeno i vám. Abyste ho mohli používat, nemusíte být IT specialista. S mobilní aplikací se ke svému účtu dostanete prakticky odkudkoliv. Ihned zkontrolujete odchozí nebo příchozí platby a vidíte zůstatek účtu. Můžete si také během okamžiku zvýšit limit platební karty, kdyby vám při placení u pokladny nestačil ten stávající. 

Plaťte kartou 
Když už je řeč o platebních kartách, jistě jste již zaregistrovali, že se s nimi dnes dá platit skoro všude: v obchodech, v trafice, na trhu na náměstí nebo v zapadlé hospůdce na malém městě. Nosit peněženku naditou bankovkami a mincemi tak pomalu ztrácí smysl. Zatímco se ztracenou nebo ukradenou hotovostí se můžete velmi pravděpodobně navždy rozloučit, přijít o kartu není žádná tragédie. Pokud si ji včas zablokujete (na to stačí jeden krátký telefonát), stane se pro nálezce nebo zloděje jen bezcenným kusem plastu. Placení kartou je bezpečné i díky tomu, že při běžných nákupech ji nemusíte dávat z ruky. Navíc si můžete stanovit limit, kolik je možné kartou maximálně zaplatit. K platebnímu terminálu ji jen přiložíte a pak schováte zpátky do peněženky. Říká se tomu bezkontaktní placení, kdy u nákupů do 500 Kč nezadáváte PIN. Stačí si jen „pípnout“. Žádné počítání bankovek a vracení drobných, zaplaceno máte za pár sekund. Během koronakrize lidé také začali na kartách oceňovat, jak je jejich použití hygienické. Na rozdíl od hotovosti, která jde z ruky do ruky i několikrát denně a může snadno přenášet bacily a viry. 

Možnosti počítačových kurzů pro seniory 
www.elpida.cz
www.zivot90.cz
www.seniorclub.cz
lifetool.diakonie.cz 

S kým můžete řešit svou finanční tíseň? 
Pokud složitou finanční situaci nezvládnete řešit sami, nestyďte se požádat o pomoc. Nejhorší, co můžete udělat, je nechávat si své problémy pro sebe, a tím všechno jen zhoršovat. Na koho se můžete se svým problémem obrátit? 

1. Bankovní ombudsman
Narazíte-li na neochotnou komunikaci nebo neférové podmínky, v některých bankách mají bankovního ombudsmana. Na infolince nebo na pobočce banky, kde půjčku máte, vám na něj dají kontakt. 

2. Poradna při finanční tísni 
Pokud jste se dostali do finančních problémů a situace je vážná:

zavolejte na telefonní číslo 800 722 722;
Skype (Poradna při finanční tísni);
případně pošlete e-mail na [email protected].

3. Člověk v tísni
Tato nezisková organizace má s řešením finančních problémů i exekucí seniorů spoustu zkušeností. Poradí a pomohou vám na telefonním čísle 770 600 800. 

Pro poradenský portál www.neztratitsevestari.cz napsal Milan Jursík
Více informací k tématu najdete na www.csob.cz/ebookseniori

4748