Úvod
Magazín
MUDr. Marek Dvořák: Vždy pro pacienta udělám úplné maximum

MUDr. Marek Dvořák: Vždy pro pacienta udělám úplné maximum

S lékařem urgentní medicíny Markem Dvořákem, který je důkazem toho, že sny se plní, když si za nimi jdete a tvrdě pracujete, jsme si povídali o jeho práci, první pomoci i o tom, jak se vyrovnává se smrtí pacientů. Prozradil nám také jaké jsou nejčastější chyby při hlídání dětí. U svých příspěvků na instagramu používá větu: „Kryjeme vám záda“ a vy si můžete být jistí, že to myslí vážně.

1. Co podle vás vystihuje urgentní medicínu, čím je pro vás zajímavá a jak dlouho už se jí vy osobně věnujete?

Za mě je to nejkrásnější medicínský obor, zajímám se o ni prakticky od dětství. Urgentní medicína zahrnuje celé široké spektrum – staráme se o děti od okamžiku narození, lidi v produktivním věku, až po velmi staré pacienty. Staráme se o akutní zhoršení zdravotního stavu, dušnosti, úrazy, specifická onemocnění. Když se řekne doktor, představím si právě urgentního lékaře, člověka, za kterým jdete ve chvíli, kdy máte jakýkoliv zdravotní problém, který potřebujete vyřešit rychle.

2. Bylo vždy vaším snem létat s vrtulníkem k akutním případům?

Ano, doma mám schovanou práci ze základní školy na téma „Co budu dělat, až budu dospělý“. Popisuji tam, že chci vystudovat 2. lékařskou fakultu a pak nastoupit k letecké záchrance. A měl jsem to obrovské štěstí, že se mi to splnilo.

3. Vaše práce přináší i mnoho smutných momentů. Jak se vyrovnáváte se smrtí pacientů?

Myslím, že nastavením jsem optimista, takže pokud říkáte, že tato práce přináší mnoho smutných momentů, já budu oponovat, že více je těch veselých, kdy někomu pomůžeme, někoho zachráníme. Vyrovnávám se poměrně dobře, mám na to takový mechanismus, že vždy pro daného pacienta udělám úplné maximum, naprosto vše, co jde. A pokud zemře, já vím, že to tak mělo být a že by pro něho nikdo neudělal víc.

4. Změnilo se nějak vaše prožívání či přístup při ošetřování dětí od doby, kdy jste se stal vy sám otcem?

Určitě ano. Snažím se při ošetřování dětí nevytvářet projekce těch svých, nehledat v tom podobnosti, protože pak to začínám brát moc osobně a vystupuji z profesionální role. A to v naší práci není dobře.

5. Náš magazín nečtou jen rodiče, ale také babičky a dědečkové. Jaké jsou nejčastější chyby, co se týká bezpečnosti dětí?

O tom by se asi dalo hovořit dlouze. Často je to chvilková nepozornost, děti jsou prostě někdy jako pytel blech a uhlídat je může být těžké, i když vám je dvacet, natož když je vám sedmdesát a energie a pozornosti ubývá. Vždy mě mrzí případy, kterým šlo jednoduše zabránit. Třeba tím, že by rodina měla zakrytý bazén, neměla horké kafe úplně na kraji stolu tak, aby jej na sebe dítě nemohlo snadno převrhnout. Někdy bývají nebezpečné rodinné sešlosti nebo oslavy, kdy není zřejmé, kdo zrovna v danou chvíli dítě hlídá, a každý si myslí, že ho hlídá „někdo jiný“. Z toho pak bývají maléry.

6. Dají se podle vás eliminovat rizika?

Některá zcela jistě ano. Snažím se o tom psát třeba na svém Instagramu.

7. Máte nějaká konkrétní doporučení pro „bezpečné prázdniny“?

Používejte zdravý rozum a než se do něčeho rizikového pustíte, na 10 vteřin se zastavte a přemýšlejte o tom, jaké by to mohlo mít důsledky.

8. Nedávno jste získal ocenění Czech Social Awards. Cítíte přínos ze své osvěty veřejnosti na svém Instagramu?

Je milé, když mi občas někdo napíše, že díky mým radám věděl, jak se zachovat a třeba někomu pomohl, někoho zachránil. To si pak řeknu, že ta práce má smysl.

9. Na jaké příspěvky lidé nejvíce reagují? Jsou to šokující fotografie, životní příběhy, nebo odborné rady?

Někdy mě to samotného překvapí. Snad nejvíc reakcí měl zatím příspěvek o tom, že lidi mají v autě používat bezpečnostní pásy. Přitom mi to přišlo jako úplně samozřejmá věc.

10. Co pokládáte za největší problém v Česku, co se první pomoci týče? Proč je důležité, aby přihlížející aktivně pomáhali a jen pasivně nečekali na záchranku?

Myslím, že ochota lidí pomáhat je poměrně vysoká a musím Čechy v tomto pochválit. Nejtěžší je asi stát se tím hrdinou okamžiku a odhodlat se jít pomoci. Pak už to nebývá tak těžké a vždy máte na lince 155 pomocníka, který vám říká, co udělat. Pokud má dotyčný zástavu oběhu, má zhruba 5–7 minut, než nastane smrt mozku. Ani nejrychlejší záchranka nebude na místě za dvě minuty, proto potřebujeme laiky, kteří resuscitují a udržují toho dotyčného při životě do příjezdu záchranky. Stejně tak třeba s krvácením nebo dušením. To jsou stavy, kdy jde o vteřiny a je potřeba, aby laik tomu pacientovi pomohl, než se mu dostane odborné pomoci.

11. Jaké jsou nejčastější chyby při poskytnutí první pomoci?

Na kurzech učíme, že první pomocí, pokud ji poskytujete vědomě, nelze ublížit – a je to pravda. Stačí prostě používat hlavu, případně poslouchat rady na lince 155 a neuděláte chybu.

12. O čem je projekt First responder? Kdo se do něj může zapojit a jak?

To je poměrně unikátní projekt, se kterým začala královéhradecká záchranka. Jde o to, že vyškolení laici z řad veřejnosti mají ve svých mobilních telefonech aplikaci, která zapípá ve chvíli, kdy se v jejich blízkosti vyskytne někdo se zástavou srdce. A oni se rozhodnou, zda chtějí pomoci. Výhodou je, že u pacienta je někdo, kdo ví, co má dělat, ještě před příjezdem záchranky. Zapojit se lze tak, že oslovíte svoji místní záchranku a poprosíte o proškolení a zapojení se do projektu. Bohužel ne všechny záchranky v ČR tuto službu nabízí.

Medailonek: 
Marek Dvořák (*1986) toužil zachraňovat životy již od dětství. Během dospívání absolvoval kurz u Červeného kříže, na kterém, se rozhodl stát se lékařem, a následně vystudoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Dnes létá vrtulníkem, jezdí sanitkou, zachraňuje životy a o své zážitky z práce se dělí se svými fanoušky na Instagramu, kde také radí, jak se zachovat v některých naléhavých situacích.

Marek Dvořák je milujícím tatínkem sedmileté Laury a dvouletého Matěje a když právě neslouží jako vedoucí lékař Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, vykonává funkci lékaře Oddělení urgentního příjmu dospělých Fakultní nemocnice v Motole. Od tohoto náročného povolání se ve volném čase odreagovává při MMA. Je několikanásobným vítězem soutěže záchranných služeb a letos se stal vítězem Czech Social Awards 2022 v kategorii Social Impact & Change díky své osvětě a přínosu nejen na Instagramu.

4754