Úvod
Magazín
Ptali jsme se v lékárně ... Lékárna U Zlatého raka

Ptali jsme se v lékárně ... Lékárna U Zlatého raka

Tentokrát jsme zavítali do Přelouče, konkrétně do Lékárny U Zlatého raka, která se pyšní rozsáhnou nabídkou veterinárních přípravků. Na naše zvídavé otázky odpovídala milá paní doktorka farmacie - Marie Filipová.

Již delší dobu prožíváme nelehkou dobu koronavirové pandemie. Jak se Vám jí daří zvládat v lékárně?

Nezakrývám, že pandemická doba pro nás byla a stále ještě je náročná. Museli jsme si zvyknout na to, že to jsme my, kdo tvoří první linii, na koho se lidé obracejí o radu, když je jejich lékař z nějakého důvodu nedostupný. Pacienty jsme učili využívat všech možností, které poskytuje systém eReceptu, tedy i možnosti objednat si své léky předem nebo více využívat výhody vyzvedávání na občanský průkaz. Nemálo lidí v době pandemie pochopilo, že lékárník není „jen ten za pultem“, ale je to odborník, který je nejen schopen, ale i ochoten pomoci odbornou radou, ale i obyčejným lidským přístupem. Museli jsme se naučit komunikovat i s těmi, kteří měli koronavirus za „chřipečku“, odmítali očkování kvůli jeho škodlivosti či dokonce transfuzi krve od očkovaného jedince. Naše lékárna měla ale to štěstí, že se jí dosud koronavirus vyhýbal.

Jak se změnilo chování zákazníků ve srovnání s dobou před pandemií?

Naše lékárna patří velikostí ke středním a sídlí na menším městě nedaleko krajských Pardubic. Náš sortiment zahrnuje nejen léky na předpis, volně prodejné léky a doplňky stravy, ale i zdravotnické pomůcky – na poukaz i volně prodejné - a také zdravotní obuv. Kromě lékárny v Přelouči provozujeme také výdejnu v Rohovládově Bělé. Opakované vyhlašování nouzového stavu, omezení cestování, větší využívání práce z domova, karanténní opatření, to vše se odrazilo ve změně chování lidí, kteří vyhledávají zdravotní – tedy i lékárenskou - péči v místě bydliště nebo jeho blízkém okolí.

I v této nelehké době stoupá v lékárnách poptávka po veterinárních přípravcích; je to dáno i nárůstem počtu domácích mazlíčků. Platí to i ve Vaší lékárně?

Nemálo lidí si v době pandemie pořídilo domácího mazlíčka. Jedná se většinou o méně zkušené chovatele, kteří si dost často přijdou do naší lékárny nejen pro nějaký přípravek pro svého mazlíčka, ale i pro odbornou radu. Volně prodejné veterinární přípravky znamenají pro lékárníky vhodnou možnost rozšíření nabídky. Vnímáte to také tak? Určitě; ruku v ruce s tím musí jít ale naše odbornost, abychom mohli dotyčnému erudovaně poradit.

Máte v rámci vystavení v lékárně samostatnou kategorii veterinárních přípravků?

Ano, můžete se sami přesvědčit. 

Mezi předpoklady rozšíření nabídky o kategorii veterinárních přípravků patří, že cílová skupina pacientů a zákazníků lékárny má často domácího mazlíčka a lékárny mají nyní již standardně nabídku vnějších i vnitřních antiparazitik. Daří se Vám tyto zákazníky oslovit i nabídkou dalších produktů jako např. ušních a očních kapek a doplňků stravy?

Oční záněty u domácích mazlíčků jsou jedním z nejčastějších problémů, které v lékárně řešíme. Mezi zákazníky - chovateli jsou také žádané přípravky s obsahem nanostříbra ve formě ušních kapek. Majitelé u svých psů a koček (a v našem kraji i koní) rozhodně nezanedbávají ani péči o jejich klouby. Chovatelé užitkových zvířat po nás zase žádají zejména vitamínové doplňky.

O jaké veterinární produkty je ve Vaší lékárně zájem?

V poslední době narostl zájem o veterinární přípravky s obsahem kanabiodiolu (CBD) ve formě kapek nebo jako součásti vícestupňové kloubní výživy. Dosti často se setkáváme také s poptávkou pro pamlscích pro ústní hygienu. Naše lékárna se také jako jedna z mála specializuje na magistraliter přípravu veterinárních léčiv. Spolupracujeme se zavedenými veterinárními klinikami v Hradci Králové a Pardubicích, obracejí se na nás i další veterinární lékaři z blízkého okolí, ale také jejich klientela z větší vzdálenosti (Dobruška, Semily, Červený Kostelec).

Veterinární medicína má svá specifika např. v terapii bolesti, a tak i samoléčba v této oblasti není jednoduchá. Vzděláváte se v této oblasti?

Vzdělávání ve veterinární oblasti nemůžeme zanedbávat. Naše profesní komora pořádá různé vzdělávací akce zaměřené na veterinární problematiku. Účastníme se i vzdělávacích akcí pořádaných Komorou veterinárních lékařů. Konkrétní problémy pak máme možnost konzultovat přímo se specialisty na určitou oblast veterinární medicíny ze spolupracujících klinik. Naše konzultace se pak zaměřují zejména na možnost přípravy veterinárních léčiv nebo využití humánních přípravků ve veterinární praxi.

3310