Úvod
Magazín
Krkonoše slibují hory doly

Krkonoše slibují hory doly

Starostův pramen, Sněžka, Dvorský les, Albeřické lomy, Kotel, Čertova strouha, Mumlavský vodopád, Dívčí kameny, Pramen Labe, Čertova hora, Sněžné jámy, Úpské rašeliniště, Mužské kameny… Jen neúplný výčet krkonošských krás, které stojí za průzkum, pokud se rozhodnete Krakonošův rajón navštívit.

A je jedno, v jakém ročním období, protože si užijete hory i doly, rybníky i vodopády, lomy, strouhy, kameny i rašeliniště… Zkrátka ryzí přírodu všeho druhu. Přiblížíme si některé z jmenovaných skvostů, abyste získali představu o tom, že do Krkonošského národního parku si naplánujete úžasný výlet a nemusíte být zrovna zdatným horalem.

Harrachov: Mumlavský vodopád

Najdete ho na řece zvané Mumlava, asi 1 km nad Harrachovem. Cesta k němu je bezbariérová, tedy i pro vozíčkáře, a to po asfaltce, po modrém turistickém značení. Vodopád měří 10 m, takže skýtá netradiční podívanou, a to od shora až dolů, protože v žulových kamenech dávno jeho vody vymlely obří kotle (tzv. hrnce). Ty jsou největší u nás.

Harrachov: Čertova hora

Ta čítá 1021 m n. m. a nachází se na jih od Harrachova. Její severovýchodní svahy využívají sjezdoví lyžaři. Ze severu hory pak vedou harrachovské skokanské můstky. Lanovka jedoucí na vrchol Čertovy hory vede poblíž největšího mamutího můstku pro skoky na lyžích u nás. Během léta přepravuje i kola cyklistů. Nejvyšší bod Čertovy hory je ideálním výchozím bodem pro turisty i cyklisty a najdete tady i startovací plochu pro nadšence do létání na padácích a závěsných kluzácích.

Pec pod Sněžkou: Úpské rašeliniště

Úpské rašeliniště se vytvořilo mezi horami Studniční, Luční a Hraničním hřbetem v nadmořské výšce 1400–1425 m. Přes Úpské rašeliniště se jde po modré turistické značce, a to od Luční boudy až na vrchol Sněžky. Přes rašeliniště vede vyvýšený chodník, z něhož je vyhlídka na rašelinná jezírka. Z Úpského rašeliniště padá Úpský vodopád do Úpské jámy, která je i botanicky nesmírně cenná jako Krakonošova zahrádka.

Špindlerův Mlýn: Mužské kameny

A o kus dál Dívčí kameny… Jde už o hranice s Polskem a dojdete k nim po červené stezce s názvem Cesta česko-polského přátelství. Tyto kamenné útvary patří mezi nejznámější na české straně Krkonoš a ozvláštňují jejich monotónní reliéf. Jsou to skály ve tvaru věží a vznikly už během druhohor a třetihor.

2559