Úvod
Magazín
Jak ušetřit při zdražování elektřiny?

Jak ušetřit při zdražování elektřiny?

Cena elektřiny na trhu prudce roste a dodavatelé začínají posílat dopisy, ve kterých informují své zákazníky ohledně zdražování. Na elektřině však můžete ušetřit nejrůznějšími chytrými opatřeními. Od zcela jednoduchých opatření běžného využívání elektřiny v domácnosti, přes smluvní fixaci ceny u dodavatele na několik let, až po využití nízkého tarifu elektřiny.

Spotřebiče a osvětlení
Takovým základem je výběr domácích spotřebičů a žárovek na běžné svícení. Pokud si připlatíte za opravdu kvalitní LED žárovku, máte vystaráno na mnoho let dopředu. Nejen, že má mnohem nižší spotřebu, ale také stále stejnou svítivost, takže v průběhu let nemusíte dokupovat novou. U spotřebičů se pak zaměřte na energetické štítky, které ukazují, jak úsporný spotřebič je.

A nejběžnější pravidlo – nesviťte doma zbytečně. Rozsvícené lampičky uprostřed dne jsou sice stylové a dodávají obydlí příjemnou atmosféru, ale opravdu je to nutné?

Pokud se chystáte na několikadenní odjezd či delší dovolenou, doporučujeme ze zásuvek co nejvíce spotřebičů vypojit, zejména nabíječky, varnou konvici, ale i zmíněné lampy. I když jde o nepatrné množství, elektřinu spotřebovávají, přestože nejsou zapnuté nebo připojené. Díky tomu přicházíte o stovky korun ročně. 

Fixace ceny a změna dodavatele
Změna dodavatele pomocí online srovnávače je dobrou cestou, jak ročně šetřit tisíce korun. A poté zafixovat cenu elektřiny na 2 až 3 roky. Díky tomu získáte možnost mít cenu elektřiny na platnou dobu stále stejnou, takže se nemusíte zabývat kolísáním ceny. Fixaci v současnosti doporučují i analytici, ovšem musíme zmínit, že má svá úskalí.

Předně nemůžete v době smluvní fixace přestoupit k jinému dodavateli a rovněž neuděláte nic v situaci, kdyby náhodou elektřina zlevnila. Odborníci ovšem predikují postupné zdražování i v letech 2022 a 2023, takže momentálně je asi nejvhodnější doba na fixaci přistoupit. Ovšem před podpisem smlouvy si řádně prostudujte nabídky a ceníky dodavatelů, abyste na fixaci vůbec dokázali ušetřit. Méně výhodné jsou přitom standardní produkty.

Nízký tarif
Velmi výhodným způsobem, jak na elektřině v domácnosti ušetřit, je možnost sjednání dvoutarifních sazeb elektřiny. Jde o tzv. vysoký a nízký tarif, který distributor, do jehož distribuční sítě zákazník spadá, přepíná centrálně pomocí HDO (hromadné dálkové ovládání). Přijímač HDO musíte mít u sebe doma, jelikož přepíná měření na elektroměru a elektrické okruhy. Část dne tedy odebíráte znatelně levnější elektřinu, ovšem denní dobu odběru nízkého tarifu určuje samotný distributor. Nízký tarif se soustřeďuje na čas, kdy je elektřina využívána nejméně. Kdysi byla doba dána pevně a jednalo se o tzv. noční proud, ale v současnosti se mění s ohledem na den v týdnu, hodinu, ale i počasí. Časy spínání lze zjistit u vašeho distributora pomocí kódu na přijímači HDO.

Jak získat dva tarify
K tomu je nutné splnit podmínky, které stanovuje nejen Energetický regulační úřad, ale také samotný distributor vaší energie. Základem je zapojení některého z náročných spotřebičů, jako je spotřebič pro vytápění či ohřev vody – tedy elektrický přímotop, tepelné čerpadlo, bojler, podlahové vytápění nebo akumulační kamna. Nízký tarif poté neplatí jen pro tyto, ale i všechny ostatní spotřebiče v domácnosti. Společnosti E.ON i ČEZ navíc nabízí získání dvojího tarifu i pokud vlastníte elektromobil.

Abyste získali větší přehled o distribučních sazbách, můžete si je prohlédnout v následující tabulce. Sazby jsou stejné pro všechny distributory elektrické energie.

Dvoutarifní sazba / Podmínky pro dvoutarifní sazbu / Doba pro nízký tarif 
D25d / akumulační ohřev vody / 8 h (rozdělené za den max. do 3 časových pásem)
D26d / akumulační vytápění objektu (vysoká spotřeba) / 8 h (rozdělené za den max. do 3 časových pásem)
D27d / vlastnictví elektromobilu / 8 h (v době od 18:00–08:00, ve 2 čas. pásmech)
D35d / hybridní (smíšené) elektrické spotřebiče / 16 h (rozdělené za den max. do 5 čas. pásem)
D45d / přímotop / 20 h (rozdělené za den max. do 7 čas. pásem)
D55d / tepelné čerpadlo uvedené do provozu do 31. 3. 2005 / 22 h (rozdělené za den max. do 7 čas. pásem)
D56d / tepelné čerpadlo uvedené do provozu po 1. 4. 2005 / 22 h (rozdělené za den max. do 7 čas. pásem)
D61d / víkendový režim / od pátku 12:00 do neděle 22:00

2557