Úvod
Magazín
Poznávejte krásy Beskyd

Poznávejte krásy Beskyd

Přírodní krásy Beskyd jsou na podzim díky sluncem prozářeným barevným listům stromů snad ještě krásnější než jindy. CHKO Beskydy s rozlohou celých 1160 km2 nabízí kromě nádherných scenérií nespočet turistických a kulturních zajímavostí. Jistě vás potěší také husté turistické značení a občerstvení v turistických chatách skoro na každém vrcholu.

Kromě níže zmíněných tipů na výlety musíme zmínit také Lysou horu – královnu Beskyd, kterou si náramně užijete jak pěšky, tak na kole. Cestou na vrchol můžete obdivovat také krásy Satinských vodopádů. K oblíbeným patří také výstupy na Ondřejník, Gruň a Bílý Kříž. Rodiny s dětmi s oblibou navštěvují galerii dřevěných soch v Ostravici či horskou bobovou dráhu na Čeladné.

Pustevny – Pustevny jsou díky dalekým výhledům a jedinečné architektuře jedním z nejnavštěvovanějších míst Beskyd. Z parkoviště v Trojanovicích se vydáte po zelené značce KČT na hřeben a po návštěvě kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti již budete pokračovat po modré značce přímo kolem sochy boha Radegasta – nejznámějšího symbolu tohoto kraje, přes rozhlednu Cyrilku a přes Pustevny zpět. Cestu dolů si můžete vychutnat na koloběžkách, které jsou oblíbenou turistickou atrakcí, nebo využít lanovku, která zde byla postavená už v roce 1840 jako první v Evropě.

Velký Javorník – Z Frenštátu pod Radhoštěm vede 4 km dlouhý výstup po zelené turistické značce až na vrchol s bezmála 26 metrů vysokou rozhlednou, ze které budete mít při dobré viditelnosti výhled až na Malou a Velkou Fatru, Roháče i Jeseníky. Vrchol Velkého Javorníku je také oblíbeným cílem cyklistů a startovacím bodem paraglidistů. Zpět se můžete vydat po červené a následně modré značce zpět do Frenštátu.

Hukvaldy – Zřícenina jednoho z nejstarších hradů na Moravě poskytuje nádherné výhledy a dýchá historickou atmosférou. Narodil se zde skladatel Leoš Janáček a na trase k hradu potkáte sochu Lišky Bystroušky, která vám splní přání, když ji pohladíte po ocase. Procházka podzimní oborou, která je plná daňků, muflonů a památných buků se specifickými kořenovými systémy je krásným zážitkem.

Štramberk – V podhůří Beskyd leží městečko tak malebné, že si vysloužilo přezdívku Moravský Betlém. V městské památkové rezervaci vás okouzlí klikaté úzké uličky a roubené chalupy z 18. století, nad kterými se tyčí dominanta města: 40 metrů vysoká gotická válcovitá věž známá jako Štramberská Trúba, která součástí zříceniny hradu Strallenberg. Štramberk však nabídne i další zajímavosti hodné návštěvy – arboretum a botanickou zahradu, Vaňův kámen, rozhlednu na Bílé hoře nebo jeskyni Šipku, kde byla nalezena čelist neandrtálského dítěte.

 

Zdroj: poznavejtebeskydy.cz, beskydyportal.cz

2746